https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

TOMÁŠ KLUS: "VLASTNÚ JEDINEČNOSŤ NÁJDETE, KEĎ JU PRESTANETE HĽADAŤ."

8.11.2018 │ Obľúbený český spevák a autor mnohých známych piesní sa s nami podelil o svoje životné postoje, pohľad na trendy i o to ako vznikajú jeho texty. V rozhovore plnom silných myšlienok sa zdôveril, čo ovplyvňuje jeho tvorbu i pohľad na život a čo je podľa neho to najdôležitejšie pre jeho deti. 

Kde beriete inšpiráciu na texty a čo všetko ovplyvňuje vašu tvorbu?

Pri svojej tvorbe som si uvedomil jednu vec, a síce výnimočnosť každého človeka vrátane seba. Vďaka tomu som pochopil, že každý máme rovnako výnimočný pohľad na život. Rozhodol som sa teda stáť si za svojou pravdou a nebáť sa konfrontácie s pravdami a názormi iných. Moje piesne sa snažia byť konkrétne, neschovávam sa v nich za slová, jasne prezentujem svoj názor i pohľad na svet, ktorý však nie je nediskutabilný.

Každý album či text je vždy niekomu určený. Beriete pri tvorbe do úvahy nejakú cieľovú skupinu, máte ju určitým spôsobom zadeinovanú?

Píšem pre ľudí - to je moje cieľová skupina. Je úplne jedno, či ma počúva 3-ročné dievčatko alebo 80-ročný pán. Pre mňa je to poslucháč, ktorého mám rád hneď v tom momente, keď si ma vypočuje. Som rád, keď moje texty v ľuďoch zarezonujú, keď majú na veci podobný názor.

Akým spôsobom potom vnímate spätnú väzbu o tom, či sa vám to podarilo?

Dôležité pre mňa je pozorovať ako ľudia reagujú, keď hrám na koncerte svoje pesničky, ako to vnímajú, či si rozumieme. Iná spätná väzba pre mňa nie je príliš významná, keďže ďalším spôsobom ako ju sledovať je len internet. Internet však dáva ľuďom možnosť vytvárať mnoho rôznych identít a človek nemôže brať vážne to, čo sa tam píše. Je to iný svet, ktorý mňa osobne začal natoľko desiť, že som sa z neho „vypojil“. Jediné, čo používam je mail, pretože ho potrebujem k svojej práci, inak internet nemapujem.

Prešli ste si rôznymi etapami života – šport, škola, kariéra. Teraz sú vaše názory veľmi duchovné, nemateriálne. Čo ovplyvnilo takýto váš pohľad na život?

Myslím si, že v spoločnosti nastal akýsi ezoterický boom, že je priam hmatateľný a mám pocit, že to spôsobuje isté oteplenie v ľudských srdciach. Ja však nie som zástanca duchovných smerov v tom zmysle, že človek by sa mal prebúdzať a byť osvietený. Ja verím, že človek by sa mal prebrať a stáť si za sebou samým. To je dôležité – byť jedinečný a byť na to hrdý. To je aj to, čo sa snažím ľuďom povedať – nechoďte za mnou, choďte tam, kam chcete ísť vy.

Veľa ľudí však nevie nájsť v sebe to vnútorné sebapoznanie. Viete im poradiť ako nájsť vlastnú jedinečnosť?

Prestať hľadať. Pozrieť sa okolo seba, pretože tá jedinečnosť už je, vy už existuje. Vy to všetko čím ste už máte. Človek si mnohokrát neuvedomí, že už prešiel nejakú cestu, že má deti, prácu, priateľov, ľudí, ktorým robí radosť už len tým, že existuje. To je náš prínos. Nemusíme byť nesmierne osvietení, múdri, úspešní. Našou úlohou je, aby sme vzali vlastné životy do svojich rúk a smerovali ich tam, kam chceme aby speli. Vesmír má toľko stredov, koľko v ňom je živých bytostí.

Náš časopis je magazín o trendoch. Znamenajú pre vás vôbec niečo trendy?
Ale áno, určite. Avšak nie je to tak, že by som potreboval byť súčasťou určitého trendu. Čo sa mi v ktorom štýle páči, to si jednoducho zoberiem. Nie som zástancom žiadnej konkrétnej vlny.

Čo je vašou najväčšou životnou hodnotou?

Rodina v tom najširšom spektre. Tá skutočná rodina, pokrvná a potom všetci priatelia.

A čo práca? Je pre vás dôležitá?

Ja pracujem s rodinou. Všetkých ľudí, ktorí sú okolo vnímam ako rodinu, je to rodinný podnik. To najdôležitejšie pri práci je nájsť si a obklopiť sa ľuďmi, ktorým môžete dôverovať, a s ktorými sa cítite dobre.

Do akej miery si myslíte, že prostredie ovplyvňuje naše budúce smerovanie? Je to dôležité alebo ani nie?

Toto platí, keď ste dieťa a nie ste natoľko silná osobnosť, aby ste sami mohli tvoriť. V momente, keď sa stanete dospelým človekom však už vy vytvárate prostredie, v ktorom ste, vy si vytvárate priateľov s ktorými sa stretávate, vy si vyberáte prácu, do ktorej chodíte, vy vyberáte veci, ktoré robíte. Vy si tvoríte svet okolo seba.

Zamýšľate sa aj nad tým v akom prostredí rastú vaše deti a ako ich to môže ovplyvniť?

Láska. (smiech) Môžete žiť na pokraji biedy, alebo v totálnom bohatstve, ale jediné, čo dieťa potrebuje je láska. A ak ju dávate, tak sa vám tá láska bude aj vracať, či už sú to priatelia, rodina. Láska je riešenie všetkého. A hlavne je toto riešenie neobyčajne jednoduché. Už o tom spievalo, písalo, hovorilo toľko ľudí, ale my stále máme tendenciu smiať sa z toho, brať ju len ako súčasť rozprávok. Ono to tak však naozaj je. V momente, keď lásku dávate, tak je všade okolo vás.

AUTOR: JZ
FOTO: ARCHIV REDAKCIE, FACEBOOK SPEVÁKA