https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

STREET FASHION - MÓDA Z ULÍC VEĽKOMIEST

05.09.2018 │ Urbanizácia mala v minulosti za následok pretvorenie vidieckych sídiel do mestského rázu. Spleti kľukatých uličiek, pravouhlých námestí, dopravných ciest... Móda dnes v týchto dokonale premyslených architektonických labyrintoch ponúka pohľad na mestského človeka v spleti štýlov vyjadrujúcich svoju identitu a nadčasovosť prostredníctvom tzv. „street wear fashion“.

MESTÁ – CESTY – ULICE FUNKČNOSŤ – ATRAKTÍVNOSŤ – UDRŽATEĽNOSŤ

Urban dizajn sa zameriava na pochopenie celku, navrhovanie komplexnej, aktívnej a funkčnej skupiny. Móda v tomto veľkom pláne zohráva nenahraditeľnú úlohu čerešničky na torte.

UNI – UNI

Unisex – Unisize. Univerzálnosť. Na týchto heslách dnes funguje celá street fashion. Čím viac neidentiikovateľné, tým lepšie. Baby chodia v mikinách svojich frajerov či bratov, chalani nosia hlboké výstrihy. Pánske košele nikdy neboli viac ženské ako práve v roku 2016. Konfekčná veľkosť už absolútne nie je prvým kritériom pri nákupoch. Sedí alebo nesedí na pleciach? Nevadí, lebo presne tak to má byť! Móda „no gender“ si získala milióny fanúšikov možno práve preto, že búra hranice a dáva priestor obrovskej kreativite. Outity dnes vznikajú za pochodu, niekedy priamo na ulici.

GANGSTA! 

Gangsteri sa automaticky viažu s reťazami, dotrhanými rifľami a šatkou pod krkom. Dnes sú to v prvom rade nápisy, vzory, potlače. Šiltovky a čiapky! Bolo by fajn keby sa dal každý štýl presne opísať, avšak každý deň nás v uliciach niečo prekvapí natoľko, že nie sme schopní to nikam zaradiť. 

KOMBINUJ!

Šaty a tenisky sa spolu nenosia? V roku 2016 už takéto klišé neplatia. Ulica ruší všetky tabu témy, všetky šablóny či módne vzorce a ľudia tento trend ochotne využívajú ako spôsob svojho sebavyjadrenia. Sako a šiltovka. Šaty na rile. Ruksak ku klobúku. Z nepriateľov sa stávajú kamaráti – aj v módnom svete. O tom, či je naozaj všetko vhodné a vkusné by sa dalo dlho diskutovať. Samozrejme každý úlet má minimálne jedného spriaznenca rovnako ako minimálne jedného „hejtera“. Hoci väčšinu tolerujeme, nemusí byť všetko úplne v poriadku.

Šatník URBAN WARRIORA

BOMBER BUNDA - Vojenská zelená, čierna, hnedá, okrová, dokonca metalická. Všetky verzie tejto bundy s nejakým neočakávaným detailom dokážu vytvoriť nadčasový a svieži outit. História tohto kúsku nás zavedie k letcom a svojou pohodlnosťou rozhodne spôsobuje lásku na prvé oblečenie a módny vzlet až do oblakov. Pri „bomberkách“ samozrejme platí heslo UNI – UNI, takže chalan – baba, frajer – frajerka... kombinujeme!

DENIM - Rifľovina je nesmrteľná! Áno, je trápne, že sa to opakuje každý rok, ale povedzme si pravdu – rifľovky sa nikto dobrovoľne nevzdá. Tentoraz je však povolený patchwork, prešívačky a nedošité veci. Preháňame! Overdone denim má svoj vlastný príbeh.

BATIKA A VODOVKY - Medzikultúrne heslá „Tie Dye“ a „Watercolor“ udávajú trend, ktorý je úžasný v tom, že nás zavedie do sveta „urob si sám“. Každý má doma milióny kúskov basic (lebo obyčajných tričiek nikdy nie je dosť). Stačí kúpiť textilnú farbu, pozrieť na internete pár tutoriálov a Do It Yourself! Originálny kúsok je garantovaný a ulica tak zaručene bude hýriť farbami. -

METALICKÉ FARBY - Inak povedané „aluminium“. Aj Urban Warrior sa môže lesknúť ako hliníková fólia. Strieborný odtieň metalickej škály bol vybraný ako farba kovu roku 2016. Správny uličník sa nebojí vyzerať ako rytier 21. storočia v striebornej bunde, či so strieborným akcentom v podobe topánok. Intergalaktika je nutná! 

ÚŽITKOVOSŤ - Vrecká, šnúrky, zipsy – vždy pripravení! Streetové oblečenie ponúka dostatočné množstvo úložného priestoru a skrýš nápomocných preniesť všetko nevyhnutné z bodu A do bodu B. Navyše to môže vyzerať úžasne a ušetriť človeka od voľby doplnkov. 

ZDOBENIE - Ulica je 3D priestor, ktorý si zaslúži 3D ozdoby. Priam sochárske reliéfy na oblečení sú neodmysliteľnou súčasťou módy prezentovanej na mólach a rozhodne im patrí miesto aj v uliciach. Svoj upgrade na obyčajných plátenkách si dnes môže urobiť každý aj doma, prípadne ich zveriť do rúk zručnejšiemu kamarátovi a originálny urban dizajn je na svete! 

KAPUCNE - Obrovské skrýše pred celým svetom. Je jedno, či si spokojne ležia pohodené na chrbte svojho majiteľa alebo zakrývajú strašný účes po včerajšej párty. Sú to najlepšie kamarátky pri presune kľukatými uličkami mesta, vytvárajú vlastný svet a sú rovnako reálnou náhradou neviditeľného plášťa Harryho Pottera, ako aj skvelým módnym doplnkom. 

ŠNÚRKOVÉ RUKSAKY - Kabelky sú nuda. Bezodné ruksaky na šnúrky sú hitom už niekoľko rokov a tešia sa veľkej obľube nie len na festivaloch, ale aj v uliciach. Farby, vzory, materiály – ničomu sa medze nekladú, ide predsa o pohodlie a skvelú vychytávku! Originálne okuliare k tomu a raz-dva sme ikonami street štýlu. 

FARBY - Existuje vôbec farba, ktorú by sme na ulici nevideli? Svet módy stanovil za farby roku 2016 svetlé odtiene ružovej a modrej: Rose Quartz & Serenity. Urban fashion však do ničoho nenúti, nič neprikazuje. Očakáva jedinečné príbehy, jedinečné svety a jedinečných ľudí. 

Čo nosiť na ulici? Čokoľvek v čom sa cítite silní!

AUTOR: SV
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE