https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OBLEČTE SA DO ŠKANDINÁVIE

5.11.2018 │ Móda je neustály kolobeh. Tvorba v súčasnom odevnom priemysle sa sústreďuje na dizajn spojený s vhodnou akosťou materiálu a zaujímavým remeselným vyhotovením. Tou pravou inšpiráciou pre jeseň a zimu 2018 je minimalistický dizajn, kvalita, hravé farby a dokonalá elegancia chladného štýlu krajín severnej Európy. 

Táto jesenná a zimná sezóna prináša do šatníkov predovšetkým trendové, veľké, takzvané „oversize“ svetre a rôzne mohutné pletené šály, a to ako v dámskej, tak i pánskej móde. Trendový prvok, ktorý zvýrazňuje  zimnú sezónu je okrem iného zaujímavé vrstvenie niekoľkých  materiálov na jednotlivých odevoch pre dámy i pánov. 

Pre toto obdobie je inšpiratívna najmä škandinávska móda. Jej znakom je prírodný materiál v jednoduchej farbe a v celku. Nie je cieľom byť odetý ako na módny fashion week, čo najbrilantnejšie a najdekoratívnejšie, práve naopak. Cieľom štýlu je byť zámerne praktický a do chladného počasia dobre, ale samozrejme dizajnovo  a kvalitne oblečený. Všetko je zmesou aktuálneho štýlu, ktorý je vhodný hlavne na neformálne príležitosti, ale aj do uvoľnenej pracovnej atmosféry. Chladné počasie, málo svetla a bezprostrednosť mora  sa v módnych trendoch odzrkadľujú v podobe jednoduchosti, účelnosti, farebnosti a v primeranej forme. Hlavné je pohodlie a zdravý životný štýl aj v odievaní. 
 

Dámska móda inšpirovaná škandinávskym štýlom je najmä voľnočasová. Ísť do práce na bicykli, dokonca aj v daždi či snehu je bežné a zároveň je to hit nových módnych trendov spojených so životným štýlom. Typickým módnym kúskom v dámskej móde sú veľké šály a klobúky so širokou krempou. Najdôležitejšou časťou sa stáva samozrejme zvrchník. Kabát v rôznych strihoch, pre rôznorodé príležitosti a vo viacerých odtieňoch. Farba piesku alebo petrolejová farba sú vhodné pre elegantné kabáty s úzkym strihom doplnené vysokými čižmami. Vhodné sú rovnako kratšie kabáty bez zbytočných detailov, ale z kvalitnej hrejivej vlny. Tmavé farby ako čierna, sivá alebo tmavomodrá sú príhodné pre extravagantné módne inšpirácie, ktoré sú často doplnené novým trendom v smere doplnkov – ruksakom. Hrejivým trendom zimnej sezóny ostáva „pončo“, jednoduchý kabát bez rukávov s otvorom na hlavu proti vetru. Tento doplnok je skvelé skombinovať s elegantným úzkym kabátom jednej farby. 

Praktické sú slnečné okuliare majú hranatý tvar a výraznejšie farby a zároveň oživia a spríjemnia slnečné, ale chladné dni. Hrať sa treba najmä s doplnkami, akými sú napríklad kabelka  bez ozdobných kovových praciek, vyhotovená v čistých líniách a bez farebných prešívaní. Topánky zvlášť vhodné k takémuto neutrálnemu looku, sú členkové topánky a k športovo tínedžerskému outitu si obliekame účelné kožené topánky so šnurovaním.
Pánska móda elegantného dizajnu inšpirovaného škandinávskym rukopisom je stelesnením uvoľnenosti a pletených svetrov. Veľké šály sa dostali aj medzi pánov a určite si ich radi obľúbili, nakoľko je to najpraktickejší hit v módnom priemysle. Bundy s ozdobným prešívaním alebo klasické vlnené hrejivé kabáty sú vhodné na nosenie do práce i na voľnočasový štýl odievania. Klasický oblek už nie je farebným celkom, hlavným štýlom pánskej módy je kombinácia farieb. Tmavé nohavice a svetlejšie sako veľmi dobre pôsobia hlavne pri neformálnej móde. Zaujímavým doplnením je hrejivý look outitu, a to hrubý pletený sveter  s vysokým golierom. Páni kombinujú tento voľnočasový vzhľad s vlnenými nohavicami a hrubými topánkami v pieskovej farbe a na vysokej športovej podrážke. Okuliare a upravený vzhľad podľa Clarka Kenta dodajú pánom požadovaný vzhľad súčasného gentlemana. Módnym je byť uvoľnený, s jemnou črtou elegancie.
 
AUTOR: MF
FOTO: ARCHIV FIRIEM A REDAKCIE