https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MÓDA - RETRO 50´s & 60´s

25.07.2018 │ Retro styling prakticky nevychádza z módy. Je zdrojom neustálych návratov, inšpirácií a v súčasnosti spolu s redizajnom aj súčasťou sustainable fashion. Marilyn Monroe, Audry Hepburn, Twiggy, Edie Sedgwick, James Dean, Elvis Presley, Frank Sinatra, Alain Delon, The Beatles. Symboly ženskosti, mužnosti a štýlu, ktoré sú dodnes dôkazom dokonale premyslenej nadčasovosti.

Heslá „retro“, „vintage“, „old school“ nás automaticky zavedú do babičkinej a maminej skrine alebo do sekáčov. Samotný význam slova nám káže vrátiť sa späť, niekedy dokonca do časov, o ktorých vieme len z obrázkov a rozprávania. RETRO sú návraty, spomienky, sentiment. A nie raz aj veľká sranda.

ZA ČO VĎAČÍME ROKOM 50-TYM?

Za džínsy! Rifľovina je módnym vynálezom 50-tych rokov a pre ľudstvo to bola takpovediac láska na prvé oblečenie. Prvá obdoba nohavíc z denimu bola ušitá v roku 1871 pre amerických robotníkov. Súčasťou našich šatníkov v podobe ako ich poznáme dodnes sa však mali stať až neskôr. Kontrastom tohto streestylového looku boli ešte stále Diorovské sukne, ušité v dĺžke presných 40 cm nad zemou, podčiarkujúce svoj tvar tvrdými tylovými spodničkami. Diorova vízia sa dodnes drží na vrchole, čoho dôkazom sú už pár súčasných sezón takzvané „tutu skirts“ – spodnice 50-tych rokov.

ZA ČO VĎAČÍME ROKOM 60-TYM?

Mini! Krátke sukne, krátke šaty, krátke tričká, kraťasy! Rebélia. Geometria. Vzory a farby. Nikdy predtým v histórii módy nebolo na svete vidieť toľko odhalenej pokožky. Neodmysliteľnou súčasťou tohto obdobia bolo aj slávne hnutie Hippie, ktorého stúpenci doložili na módnu misku váh dlhé, vetrom rozviate batikované kúsky. Svet ožil a stvoril pre nás kroptopy, šortky, minisukne, odhalené ramená, bodky či pásiky. Topánky ako čerešnička štýlu rozhodne nezaostávali - otvorené špičky, tenisky a „slipony“ sú večné.

PRÍBEH FARIEB

Vojny pohltili všetky farebné stopy a zastreli svet šedým filtrom. Niekoľko rokov sa čakalo na ich návrat, ktorý vďaka návrhárom a módnym domom prišiel v polovici 19. storočia vo veľkom štýle. Oswaldov farebný kruh preťali dlhé priamky, ktoré vytvorili farebné páry ako žltá-fialová, oranžová-modrá, červenázelená. Veľké kontrasty podporujúce nápadité vzory, pastely vypĺňajúce veľké plochy tkanín. Módny svet zaliala dúha. Gentlemani po vojne prechádzali ulicami v rovno strihaných oblekoch, košeliach s vestami či trakmi, pod kravatou, s baretkou alebo klobúkom na hlave obutí v oxfordkách. Nie jedno ženské srdce zaplesá pri pohľade na takto vyzerajúceho muža v Raňajkách u Tiffanyho. V priebehu desaťročia nová generácia mladých mužov začala dávať prednosť úzko strihaným nohaviciam, košeliam s vysokým, zdvihnutým golierom, sakám s dvojradovým zapínaním, širokým klobúkom a experimentom! Móda nie je len o ženách a často v tomto smere zabúdame na mužov. V súčasnosti sa čoraz viac stávame svedkami toho, ako sa povaha obliekania mužov a žien prelína. Nie raz už nie sme v stave rozpoznať, ktorý kúsok je pre koho určený. Ale úprimne nám to môže byť (a aj naozaj je) úplne jedno. Svet nám ponúka obrovskú paletu možností, už dávno sme oslobodení od striktných línií a pravidiel. Muži, ženy – unisex, oversized.

MUŽSKÉ RETRO

Je pravdou, že v histórii pánskej módy nevnímame veľmi výrazné zmeny na prelome každého desaťročia. Ak však hovoríme konkrétne o 50-tych a 60-tych rokoch 19. storočia, mali by sa nám pred očami automaticky vynoriť napríklad siluety fanúšika kapely Rolling stones, „hippiesáka“ z festivalu na oslavu zeme a ľudskosti, alebo Johna Lennona, Paula McCartnieho, Georga Herrisona a Ringa Starr.

VERZIA ROKU 2018

Na mólach 50-te a 60-te roky zažili obrovský comeback v rokoch 2013 a 2014, keď sa na módnych prehliadkach Burberry, Ralph Lauren, Moschino, Miu Miu či iných objavili výrazné retro prvky. Leto 2018 však v uliciach vítame odhalenými ramenami, „intergalaktickými“ topánkami, XXL náušnicami, oversize okuliarmi, vzormi či kvetmi. Retro štýl rokov 50-tych a 60-tych sa v tejto sezóne prejaví hlavne v doplnkoch. Z oblečenia sa aj naďalej môžu tešiť obľube a aktuálnosti módne výdobytky rokov minulých, takže hor sa vyvetrať letné šatníky a smelo do nasledovných kúskov.

OBLEČENIE: TOPÁNKY: DOPLNKY:
• denimové minisukne
• „of shoulders“ topy
• croptopy
• tričká s výrazným logom
• vysoký pás
• otvorená päta
• členkové pásky
• retro atmosféra tvaru „T“
• slipony
• salndále s hrubou platformou
• hippie čelenky a korunky
• oversized okuliare
• XXL náušnice
• ruksaky
• mužské a ženské motýliky

 

 

 

 

 

AUTOR: SV
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE