https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

BAR & RESTAURANT: GERMAN GYMNASIUM

28.11.2018 │ História Viktoriánskeho športu, zábavy a architektúry sa odrazila v dizajne ateliéru Conran and Partners, ktorý začal písať novú éru historickej budovy nemeckej telocvične jej komplexnou rekonštrukciou. Výsledkom toho je výnimočná reštaurácia zaradená do siete reštaurácií, barov a hotelov D&D London, ktorá okrem Michellinovej hviezdy nesie aj ocenenie Restaurant and Bar design Awards 2016. AK budete niekedy v Londýne, určite ju navštívte a nechajte sa opantať nielen chuťovým, ale aj vizuálnym zážitkom.

Budova dlhé roky pútala pozornosť ľudí, ktorí prechádzali okolo nej vlakom. Leží medzi stanicami King´s Cross a St Pancras a svojou jedinečnosťou sa zaradila do zoznamu Grade II, v ktorom sa nachádzajú budovy s výnimočným významom, architektúrou alebo históriou. To bol aj dôvod jej obnovy a zámeru zachovať jej výnimočný potenciál. Pôvodne sa v nej vykonávali rôznorodé športy, no zámerom Conran and Partners bolo vytvoriť Grand kaviareň na prízemí s vonkajšou terasou, reštauráciami, barmi a súkromnými jedálenskými priestormi. Taktiež sa tu nachádza cukráreň, v ktorej sa môžete zastaviť na chutné sladké raňajky a vybrať si niečo z domáceho pečiva a koláčikov.

Mnohé z unikátnych historických detailov budovy ako sú lezecké háky v strope či liate oceľové stĺpy boli zachované, a tým udávali tón pri výbere materiálov, farieb a textúr pre interiérové detaily. Drevené obloženie a sivé čalúnenie bolo postavené do kontrastu so sviežimi súčasnými materiálmi a farbami, čo priestoru dodalo hĺbku a vizuálnu atraktivitu.

„Tím Conran and Partners navrhol všetky dizajnové aspekty budovy German Gymnasium s dôrazom na nemecké tradície a naplnenie vízie D&D, ktorej cieľom je prinášať kulinárske zážitky do hlavného mesta.“

Dizajnérsky tím sa tiež pohral s historickým odkazom budovy s ohľadom na jej bohatú športovú minulosť použitím mramorovej dlažby pripomínajúcej podlahu telocvične. Zábradlie, zlatá mriežka a slučkové motívy v drevenom obložení boli inšpirované Viktoriánskymi športoviskami a sofistikovane zakomponované architektmi do interiéru. Kúpeľňové tapety navyše zobrazujú gymnastky zachytené počas cvičiaceho procesu. Zaujímavým detailom a pýchou fasády sú magické hodiny ručne vyrobené spoločnosťou Smiths of Derby - lídrom na trhu v produkcii hodín určených na železničnú stanicu. Sú pýchou fasády a tiež slúžia cestujúcim na kontrolu času odchodu vlaku z Londýna do Európy.

Pri vstupe do interiéru vás ihneď očarí štedré jedálenské prízemie vybavené prírodným osvetlením zvýrazňujúcim jemné siluety oceľových stĺpov a Viktoriánskych arkád typických pre budovu. Dve súbežné čierne oceľové schodiská symetricky lemujú priestor, čím dodávajú drámu a eleganciu celému priestoru. "Každá D&D reštaurácia je jedinečná a špecifická svojim výrazným dizajnovým prístupom. Naším cieľom bolo vytvoriť modernú interpretáciu klasickej reštaurácie s nemeckým podtónom. Ako osoba s nemeckými koreňmi som si obzvlášť vedomá svojej zodpovednosti si ctiť a oslavovať históriu budovy a priviesť ju do úspešnej budúcnosti ako príjemnú reštauračnú a barovú destináciu," osvetľuje Tina Norden, riaditeľka ateliéru Conran and Partners.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REŠTAURÁCIE