https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Moderátorka a cukrárka Adriána Poláková
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ADRIANA POLÁKOVÁ: "ŠKOLA PEČENIA JE FORMA MODEROVANIA. NAROZPRÁVAM SA TAM AŽ AŽ."

Dezerty pochádzajúce z francúzskej kuchyne sú jemným pokušením a pohladením nejedných chuťových pohárikov. Tieto sladké dobroty učarovali aj moderátorke Adriáne Polákovej, ktorú absolútne pohltilo pečenie, zdobenie a, ako sama hovorí, všetko jedlé a pritom nápadité a pekné. Krajina galského kohúta je zdrojom naozaj nevšedných receptov, ktoré sú nielen kulinárskym ale neraz aj estetickým zážitkom. Adriána Poláková má vrelý vzťah k Francúzsku a ako milovníčka francúzskej gastronómie nám prezradila niečo zo svojho cukrárskeho hobby, pre ktoré čerpá nápady práve v tejto malebnej oblasti.

Momentálne rozbiehate vlastnú značku a organizujete školu pečenia. Neplánujete zavesiť moderovanie na klinec a naplno sa venovať pečeniu?
Škola pečenia je forma moderovania, tiež sa tam narozprávam až až (smiech). Moderovanie rozhodne nechystám zavesiť na klinec, veď sa dá krásne spojiť jedno s druhým. Aj keď časovo je to veľmi náročné, ale keď človek chce, cesta sa nájde. A pečenie mám zatiaľ len ako hobby.

Stali ste sa tvárou cukrárskeho pečenia na Slovensku. Mysleli ste niekedy, že budete známou cukrárkou?
Nie, nikdy. A priznám sa nemám rada oslovenie cukrárka. To sú ľudia, ktorí to študovali a venujú sa tomu profesionálne. Ja som cukrár nadšenec. Má to tú výhodu, že pečiem tak ako som videla piecť moju babku, teda nič zložité a komplikované. Na druhej strane vždy rada vybehnem do Paríža, kde sú vynikajúce školy pečenia a tam sa podučím novinkám.

Pusinky od Adriany Polákovej

Jednou z nich bola aj škola Alain Ducasse v Paríži, kde ste sa učili pripravovať francúzske dezerty.
V škole Alain Ducasse som sa učila skôr komplikované dezerty, s niekoľkými postupmi. Dokonca som mala lekciu aj o masle, jeho zložení a spôsobe použitia. A to v priebehu len jedného dňa. Cukrári sa tam učia remeslu 5 rokov, a potom ešte získavajú veľa praxe, aby sa stali skutočnými majstrami. A neviem kto by piekol jeden deň jeden koláč. U nás ľudia chcú skôr rýchle a jednoduché recepty.

Vydali ste knihu receptov s názvom Nepečené, ktorá vznikla v Toskánsku. Čo tak priniesť niečo z Provensálska?
Ísť do Francúzska a "napiecť" tam knihu je mojim snom a pomaly na tom už pracujem. Je to však náročné. Kuchárskych kníh je veľmi veľa. Už nestačí len nafotiť hotový recept, ľudia chcú mať z knihy zážitok a ja im ho v mojej knihe dávam.

Z akých ingrediencií najradšej varíte?
Milujem odpaľované cesto. Vo Francúzsku som sa ho naučila robiť ako majster, a kým u nás sú známe iba veterníky, verte mi že dobrôt z tohto cesta je skutočne veľa a to je smer, ktorý mňa veľmi zaujíma - vždy prinášať niečo nové. A verím, že v tomto trende vytrvám, pretože nápadov mám neúrekom, len toho času je málo!

Mnohí si obľúbili váš recept na pusinky, na ktoré aplikujete veselé motívy pomocou jedlého papiera, tzv. Sugar Stamp. Prečo práve táto dobrota?
Je to novinka a nový očarujúci spôsob ako si dozdobiť dezert, ozvláštniť oslavu či špeciálnu príležitosť, keďže tento papier možno kúpiť s rôznymi obrázkami a motívmi svadby, narodenia dieťatka či s kvetovaným alebo srdiečkovým vzorom. Navyše pusinky sú fantastické so šľahačkou a ovocím. Rozhodne to treba skúsiť.

Je vám štýl južného Francúzska blízky?
Už som to neraz spomínala, ale do Francúzska by som sa raz chcela presťahovať. Mať malú záhradu a za domom levanduľové pole. Ráno si zájsť na trh, dať si na terase kávu s domácimi a potom niečo dobré navariť a napiecť. Taký môj „dôchodcovský“ sen. Snívať sa má, tak prečo nie.

Francúzske makrónky od Adriany Polákovej

Adriána Poláková z knihy Nepečené odporúča:

Crème brûlée

  • 8 žĺtkov
  • 3 pl práškového cukru
  • 500 ml smotany na šľahanie
  • 1 vanilkový struk
  • 5 pl hnedého cukru
  • misky, ktoré treba dať
  • zachladiť do mrazničky

Ručne vymiešame žĺtky s cukrom. Smotanu dáme do hrnca spolu s vanilkovým strukom a necháme zohrievať. Tesne pred bodom varu pomaly prelejeme smotanu do misky so žĺtkami a stále miešame, aby sa zmes nezrazila. Celú zmes následne prelejeme späť do hrnca a nad nízkym plameňom miešame do zhustnutia. Hneď ako začne zmes hustnúť, prelejeme ju postupne do pripravených misiek, ktoré sme mali predtým v mrazničke. Necháme vychladnúť a dáme stuhnúť do chladničky, najlepšie cez noc. Pred podávaním posypeme povrch hnedým cukrom a flambovacou pištoľou rozpálime na karamel, alebo dáme na 3 minúty pod gril.

Truffles

  • 200 g tmavej čokolády (min. 52 %)
  • 100 ml smotany na šľahanie
  • 50 g masla
  • kakao na obaľovanie – tmavé
  • kakao na obaľovanie – svetlé
  • pomleté vlašské orechy

Čokoládu nasekáme na malé kúsky. Smotanu dáme zohriať, tesne pred varom ju stiahneme z ohňa a zalejeme čokoládou. Počkáme 3 minúty, až potom začneme čokoládu pomaly premiešavať, kým sa celá úplne roztopí v smotane. Necháme trochu vychladnúť. Potom vmiešame aj maslo. Pozor, aby čokoláda nebola ešte príliš horúca, pretože maslo by už stratilo schopnosť stuhnúť. Hmotu dáme na 4 hodiny do chladničky. Asi 15 minút pred tvarovaním guľôčok vyberieme hmotu z chladničky, aby trochu zmäkla. Hmotu zoškrabujeme z povrchu lyžicou a rukami tvarujeme guľôčky, následne ich obaľujeme v kakau a orechoch. Je dobré oplachovať si ruky studenou vodou, aby sa nám čokoláda až príliš neroztápala v teplých dlaniach. Pred podávaním skladujeme v chladničke.

 

AUTOR: PG
FOTO: TV MARKÍZA, RINGIER AXEL SPRINGER SLOVAKIA