https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ZRKADLÁ - DÔLEŽITÁ SÚČASŤ MODERNÉHO DIZAJNU

22.01.2019 │ Pri výbere zrkadla už nestačí myslieť len na to, či sa do neho dobre pozerá alebo či je dostatočne veľké. Správnou voľbou zrkadla a jeho umiestnením rozhodujete o tom, ako bude celá miestnosť pôsobiť na vás, či na vaše návštevy. Zrkadlá dokážu pomôcť pri získavaní svetla do miestnosti, opticky zväčšiť priestory alebo voľbou zaujímavého kúsku, zmeniť nudný priestor na netradičný. Stačí, keď si vhodne zvolíte typ zrkadla, veľkosť zrkadla rám alebo umiestnenie zrkadla v miestnosti.

Používanie zrkadiel, aby sa opticky zväčšil priestor a pritiahol viac svetla je známy trik, ktorý sa využíva od nepamäti. Zrkadlá sa používali už v starovekom Grécku. V minulosti sa využívali vypuklé disky z lešteného kovu, dnes sa využívajú prevažne sklenené zrkadlá, ale tvarom a spôsobu využitia sa medze nekladú. Prvé zrkadlové optické ilúzie môžeme dodnes nájsť v rôznych historických budovách v talianskej Florencii. Dnes sme sa v používaní zrkadiel posunuli ďalej. Dlhodobý trend bol umiesťovanie veľkoplošného zrkadla na celú stenu miestnosti, aby miestnosť pôsobila dojmom, že je dvojnásobne väčšia. Dnes už toto pravidlo neplatí a vo svete sa zrkadlá na celú stenu stali passé, nahradili ich menšie zrkadlá, ktoré efektívne zväčšujú priestory izby alebo netradične tvarované zrkadlá. Nie len veľkosť a umiestnenie sa mení, súčasná móda diktuje dva základne typy rámov zrkadiel – masívne rámy a ultramoderné jemné alebo neviditeľné rámy. Interiéroví dizajnéri sa delia na tých, ktorí pracujú so zrkadlami v masívnych rámoch, ktoré vyvolávajú dojem starožitnosti i keď niekedy aj starožitné sú. Pravidlo, že tieto rámy patria len do podobne ladených priestorov, už neplatí, čoraz častejšie tieto rámy môžeme nájsť uprostred nahých stien.

Iní dizajnéri pracujú s hrubými rámami, ktoré sú v najrôznejších tvaroch. Nájsť na stene obrovské zrkadlové okuliare, zrkadlové nápisy či popísané zrkadlá, už nikoho neprekvapí. Ďalší dizajnéri pracujú s netradičnými zrkadlami bez rámu alebo len s jemnými rámami, ktoré len zdôrazňujú tvar zrkadiel. Pri týchto zrkadlách sa pracuje, aj s tvarom sklenenej plochy, prestalo byť populárne dokonalé rovné sklo. Začínajú ho nahrádzať nerovné sklá, rôzne úmyselné poškodenia zrkadlovej plochy, poskladané rozbité zrkadlo alebo je plocha zrkadla vyvýšená tak, že máte pocit, že je predelená.

Vytvoriť opticky väčší priestor v miestnosti za pomoci zrkadiel je možné viacerými spôsobmi. V prípade, že máte menšiu a tmavšiu miestnosť, ktorej chcete dopriať viac svetla a vytvoriť dojem väčšieho priestoru je vhodnejšie väčšie zrkadlo. Základné pravidlo, ak je v miestnosti okno, je dôležité umiestniť zrkadlo presne oproti oknu, aby zrkadlo odrážalo, čo najviac slnečných lúčov. Ak v miestnosti okno nie je, umiestnite zrkadlo, tak aby bolo prvý bod na ktorý sa človek pozrie hneď pri vstupe do miestnosti. Väčšinou je vhodné miesto pre zrkadlo oproti dverám. Ak vám ani tento spôsob nevyhovuje, pretože sa jedná o malú a trochu stiesnenú miestnosť, ako spálňa či jedáleň. Opticky zväčšený priestor dosiahnete tým, že zrkadlo umiestnite hneď vedľa veľkého kusu nábytku ako je posteľ či jedálenský stôl. V prípade, že chcete zdôrazniť miestnosť s krbom, odporúča sa umiestniť zrkadlá na susednú stenu, čo možno najbližšie ku krbu, ale tak aby prípadne teplo nepoškodilo zrkadlo. Tento spôsob však funguje iba, keď v krbe horí oheň. Ak aj napriek tomu, že použij ete tieto triky a stále vám prirodzené svetlo nestačí, skúste využiť stropné zrkadlá, ktoré by mali pomôcť odrážať slnečné svetlo alebo umiestniť lampu pred zrkadlo. Ak nič z tohto dostatočne nepomáha, skúste sa poradiť s odborníkom a pomôcť si vhodným osvetlením miestnosti.

Jedným z najnovších hitov je zrkadlový nábytok, ktorý je stále populárnejší. Na trhu môžete nájsť zrkadlový nábytok od zrkadlových stolov, skríň, políc až po zrkadlové postele. Tento nábytok pôsobí veľmi esteticky a elegantne v modernom dizajne, ale aj v mnohých klasicky zariadených priestoroch. Na Slovensku sa použil zrkadlový nábytok napríklad vo vstupnej hale kaštieľa v Tomášove, kde sú dva zrkadlové stolíky umiestnené oproti sebe. Nové trendy posúvajú zrkadlá z interiérov aj do exteriérov. Dnes sa stávajú čoraz obľúbenejšie zrkadlové vonkajšie steny, ktoré vytvárajú futuristický dojem. Veľkoplošné zrkadlá dokážu ukryť celé budovy a pre okoloidúcich sú takmer neviditeľné. Tiež sa externé zrkadlá, ktoré majú väčšiu odolnosť využívajú v záhradách alebo na balkónoch, kde vytvárajú ilúziu väčších priestorov.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHIV REDAKCIE