https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

TRENDY VEĽKOFORMÁTOVÉ DLAŽDICE VŠADE OKOLO NÁS

05.10.2018 │ Súčasné trendy hlásajú maximalizáciu keramických dlažieb a obkladov. Vývoj technológie ich výroby má na svedomí čoraz väčšie rozmery, čo je veľkým prínosom ako pre architektov a interiérových dizajnérov, tak najmä pre samotných užívateľov.

Vďaka svojim mnohým výhodám stúpajú veľkoformátové dlaždice na popularite a sú uprednostňované pred klasickými rozmermi dlaždíc. Esteticky príjemný a otvorený vzhľad, zjednotenie veľkých ale aj menších plôch či rôznorodosť využitia pri návrhu z nich robí atraktívne riešenie moderných interiérov a exteriérov obytných alebo komerčných priestorov. Z klasických rozmerov 15 x 15 cm či 20 x 20 cm výrobcovia postupne pridávajú na centimetroch a v súčasnosti za veľkoformátovú dlaždicu môžeme považovať produkt od 40 cm. V portfóliu niektorých firiem nájdete dokonca aj produkty o veľkorysom rozmere 1 x 3 m, spadajúcich pod primeraný názov – obkladová doska, a to s hrúbkou 3 mm.

 

Široký výber rozmerov a dobrá schopnosť materiálu na rezanie a lámanie pomocou príslušného náradia takmer búra hranice fantázie a použiteľnosti moderných dlaždíc. Najobľúbenejším tvarom stále ostáva štvorec a najmä obdĺžnik, ktoré podporujú minimalistický vzhľad dnešných interiérov. Z kúpeľní a kuchýň expanduje dlažba nie len do ďalších častí bývania, ale taktiež z ich podláh prestupuje na steny. Vzhľadom na ponuku markantných formátov môžete dlaždicu, respektíve obkladovú dosku, využiť napríklad aj pri kuchynskej linke v podobe zásteny alebo pracovnej dosky. Kvalitný výrobok vám zaručí jedinečný vzhľad, kompaktnosť interiéru, ale aj rýchlu údržbu a odolnosť voči škvrnám.

Keramická dlažba vo veľkom formáte znesie snáď každé prevedenie povrchovej úpravy od matných až po lesklé mramorové imitácie. Výrobcovia čoraz častejšie prinášajú na trh kolekcie inšpirované prírodnými materiálmi ako kameň, mramor a veľmi aktuálne drevo v mnohých odtieňoch a textúrach. Ocenia to hlavne tí z vás, ktorí sa nechcete vzdať typického vzhľadu dreva a zároveň potrebujete podlahu s ľahkou údržbou. Pri veľkoformátových dlažbách je údržba ešte jednoduchšia, čo vyplýva z menšieho počtu škár.

Pri výbere a kúpe dlaždíc uvažujte s rezervným počtom aj oproti plánu kladenia. Pokiaľ sa dlaždice nevyužijú počas realizácie, zostanú vám v zálohe, ak by bolo časom nutné vymeniť poškodené dlaždice za nové, prípadne sa rozhodnete pre malé stavebné úpravy a podobne. Môžeme totiž predpokladať, že po dlhšom čase už nenatrafíte na úplne rovnaký odtieň. Kladenie veľkoformátovej dlažby sa môže zdať jednoduchšie a rýchlejšie ako pri malých rozmeroch. Túto činnosť však radšej prenechajte odborníkom z niekoľkých dôvodov ako sú napríklad správne vyhotovené škáry, rovnosť podkladu či kvalita potrebného príslušenstva.

AUTOR: BK
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE