https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: Y HOUSE - DIZAJNOVÁ DOVOLENKOVÁ OÁZA

04.08.2018 │ Existujú miesta na zemi, ktoré si vás okamžite získajú svojou krásou, kultúrou, tradíciami či prírodou. Ak v ich rozmedzí vykonávate kreatívnu prácu, sú nekonečnou studnicou inšpirácie, výsledkom čoho sú vždy dychberúce realizácie a projekty. Jedným z týchto miest je aj Bodrum v Turecku, kde skupina architektov Ofist očarená krajinou dokonale pretavila miestne genius loci do rodinného sídla.

"Cieľom architektov bolo zhromaždiť všetky miestne materiály, aby odrážali tradíciu krajiny, no zároveň spĺňali každodenné potreby modernej rodiny."

Dom sa nachádza v meste Golkoy, v Mandarínsko-orientálnej rezidencii Bodrum. Hoci hotely v štýle Mandarin oriental, v ktorých sa stretáva najmodernejší luxus a klasika orientálneho štýlu, nájdete vo veľkomestách po celom svete od New Yorku, Las Vegas, Washingtonu cez Shanghai, Tokyo až po Paríž, Barcelonu či Prahu, do domu v Bodrum sa architekti usilovali vniesť viac stredomorskej kultúry, aby čo najviac splynul s topografiou a rázom lokality. Nesie spoločný rezonančný obrys budov a luxus typický pre Mandarin Oriental, no odráža bohatú kultúru, miestne hodnoty, materiály, architektonický prístup a dizajn krajiny, čo sa prejavuje v jedinečnom modernom dizajne originálne nesúcom typické prvky Tureckej riviéry.

V spojení s vkusom krajiny boli použité materiály ako drevo, kameň a železo. Na deliacich stenách preto badať bridlicu a štruktúrované omietky. Sú dokonalým vyobrazením tradičných prvkov miestnej architektúry spolu s ozdobnými lištami na stropoch. Modelom tradície sa inšpirovali aj štruktúrované vysoké rovinné drevené stropy v obývacej časti. Pod nimi sa ako druhá vrstva zaviedol plávajúci panel dokonale zhmotňujúci architektonický rukopis krajiny. Zhromaždenie týchto prvkov a materiálov v rozmedzí rodinného domu v Bodrum sa pritom uskutočnilo spôsobom, aby spĺňalo každodenné potreby modernej rodiny. Dom počas celého roka využíva rodina s dvomi tínedžermi. Poskytuje originálny priestor pre prejavenie individuality každého člena domácnosti. Možno ho využívať na rôzne účely počas celého roka, bez vysokých režijných nákladov.

Bodrum sa v posledných rokoch stalo horúcou turistickou destináciou v juhozápadnom Egejskom regióne Turecka. Keďže Bodrum, najstaršie grécke mesto sa nachádza práve v lokalite moderného Bodrumu, tvár miesta výrazne kreuje história. Vďaka narastajúcej popularite turistov tu však vznikli najmodernejšie butiky, reštaurácie a hotely. Napriek tomu oblasť ponúka podmienky pre pokojný život na tej najvyššej úrovni. Architektom sa podarilo nielen harmonizovať prostredie s interiérom komplexu, ale tiež sofistikovane pretaviť všetky predstavy a očakávania majiteľov, ktoré vychádzali z tých najmodernejších trendov. Nábytok a zariadenie spolu s prírodnými materiálmi tak tvoria dizajnovú scénu, ktorá je pre každé publikum atraktívna, útulná, pohodlná a funkčná zároveň. Z prevládajúceho štýlu cítiť rozdiel medzi rýchlo konzumujúcim módnym dizajnom a tradičným architektonickým prístupom. Je vzrušujúce sledovať energizujúce spojenie módnych kúskov, farieb a nápadov s usadenými prístupmi architektov, ktoré sa snažia udržať krok s trendmi.

"Pri návrhu architekti neignorovali bohatú kultúru a nechali prehovoriť geografický kontext, miestne hodnoty, materiály a architektonický prístup lokality."

„Mimoriadnym a nezvyčajným zdrojom entuziazmu bola pre nás samotná spolupráca s rodinou, ktorá dlhé roky podniká v módnom biznise, vďaka čomu pozná najnovšie trendy a štýly a má prehľad o aktuálnych technikách a materiáloch. Mať konkrétnu predstavu o domácnosti alebo ju aspoň nejakým spôsobom definovať je v procese návrhu často dôležitejšie.“ Ofist Architekti.

Architekti: Ofist
Lokalita: Golkoy, Bodrum, Turecko
Rok realizácie: 2014

Kombinácia kameňa, bielej farby a subtílneho nábytku privádza do domu vzdušnosť a ľahkosť. Obývacia izba a spoločenská miestnosť sa vyznačuje zaujímavou dynamikou. Priestor opticky predeľujú tri typy sedenia, výsledkom čoho je oddychová zóna prístupná priamo z kuchyne a s východom na terasu. Život v obývačke sa odohráva okolo štýlového krbu. Stretnutia tradičných materiálov, dizajnu a prvotriednych vlastností sa sofistikovane uskutočnilo na malom priestore kúpeľne. Navonok strohé schodisko získalo eleganciu vďaka pôvabnému lustru, ktorý zároveň upriamuje pozornosť na čarovný strop a prenáša tak jeho krásu do priestoru domu.

"Prírodné materiály ako drevo, železo a kameň sa aplikovali s miestnou chuťou."

Zdrojom pôvabného štýlu hlavnej spálne je Maxalto posteľ. Jej prevedenie s vysokým rámom pôsobí naozaj kráľovsky. Vďaka nenáročným líniám a jemnej farebnosti si zachováva typickú subtílnosť hrajúcu v dome prím. Tradícia regiónu sa najviac prejavila v kuchyni. Vyznačuje sa mierne romantickým retro štýlom, v ktorom biela farba všetkému zariadeniu dodáva dovolenkovú atmosféru.

AUTOR: TM
FOTO: Ofist