https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PRIRODZENE KRÁSNA KÚPEĽŇA

 Je ťažké odolať textúre, teplote a autentickosti dreva. Popri kameni je jedným z najobľúbenejších materiálov, používaných v domácnosti, je odkazom na svet prírody, ktorá nám poskytuje pocit harmónie a pohody. Ako je to s drevom v kúpeľni? Miešanie dreva s vlhkosťou môže znieť ako recept na katastrofu, no v skutočnosti vďaka moderným technológiám už vlhkosť nie je pre správne prispôsobené drevo žiadnou hrozbou.

Len si to predstavte – útulné drevo od podlahy hladí vaše chodidlá, umývate sa v bambusovom umývadle a horúci relax si doprajete obklopení voňavým dreveným obkladom či priamo v  originálnej drevenej vani. Na druhom brehu vás čaká osviežujúci a relaxačný kameň – či už v podobe dizajnového umývadla, so srdcom navrhnutých doplnkov či originálneho obkladu. Vysokohorský duch sála zo všetkých kútov tejto zázračnej kúpeľnovej scenérie a je len na vás či priznáte drevu a kameňu každý centimeter alebo túto večnú dvojicu doplníte ďalšími kompatibilnými materiálmi.

Dynamická súhra bohatej textúry drevnej dosky s  hladkým keramickým umývadlom a lesklými kovovými svietidlami môže byť ústredným bodom vašej dizajnovej kúpelne. Existuje niekoľko možností pre ochranu dreva proti postriekaniu vodou (nehovoriac o kozmetike či zubnej paste). Prvý z nich je tungový olej, ktorý sa používa pre vodotesné trupy lodí. Milovníci kovových akcentov ocenia špeciálnu vlastnosť tohoto oleja chrániť proti korózii. Ďalší ekologický produkt, ktorý poskytuje farbu a ochranu v jednej vrstve je Rubio olej. Táto zmes ľanového oleja, vosku a katalytických sušiacich zložiek pomáha vo viacerých smeroch – tónuje, chráni a dodáva drevu zamatový vzhľad. Od tradičných voskových olejov sa líši mechanizmom fungovania – tento produkt sa prostredníctvom molekulárnej reakcie naviaže na vrchnú vrstvu dreva, čím je možné dosiahnuť vysokú a dlhotrvajúcu odolnosť. Do tretice všetko dobré – najdôkladnejším spôsobom (ale aj fi nančne najnáročnejším) pre ochranu drevených pokladov vašej kúpeľne je epoxidová živica. Touto hmotou sa poťahujú napríklad aj prvotriedne surfy. Je ideálnym riešením pre ošetrenie drevených podláh, ktoré vďaka nej v  kúpeľni plnia rovnakú funkciu ako všetky typy vodeodolných podlahových krytín.

Krása prírodného kameňa je neprekonateľná. No po kalkulácii si mnoho majiteľov domu poriadne premyslí, či do toho pôjde. Avšak niekedy sú obavy prehnané. Prírodný kameň má povesť nevďačného, finančne náročného a ľahko poškoditeľného materiálu. Aká je pravda? Záleží na správnej aplikácii kameňa (či už vo forme obkladu, podlahy alebo solitérov dopĺňajúcich sprchy či vaňové podklady). So správnou konštrukciou a  niekolkými jednoduchými nástrojmi na údržbu sa kameň stáva nádherným doplnkom každej pohodou nabitej kúpeľne. Pokiaľ ide o plesne a huby, voda je vinník, nie samotný povrch obkladu. Syntetické materiály sú menej porézne a prirodzene odpudzujú vodu, no prírodný kameň potrebuje našu pomoc, aby nás mohol tešiť dlho nepoškodený.

Kamenné dosky a  dlaždice sú vopred utesnené ešte pred tým, než sa nainštalujú na svoje miesto. Zatesnenie je proces, ktorý ich chráni pred škodlivými vplyvmi – najmä pred vodou, kyslíkom, ale aj pred čiastočkami našej kože (prachom) a  chemikáliami obsiahnutými v  kozmetike a  čistiacich prostriedkoch. Povrchová úprava sa aplikuje už keď je kameň osadený a jej úlohou je ďalej chrániť a utesniť kameň. Dokončovacie nátery môžu zlepšiť vzhľad prírodného kameňa tým, že pridajú farbu, iskru a lesk.

Niekoľko typov a  veľkostí solitérov z  prírodného kameňa môže spoločne vytvoriť jedinečnú estetiku tohto priestoru. Každý kus kameňa má svoju originálnu kresbu a preto zanecháva vždy jedinečný dojem. Populárne a naozaj oku lahodiace sú napríklad kombinované kamenné obklady v  sprchách. V  prípade, že sa rozhodnete pre túto možnosť, dbajte najmä na kvalitné prevedenie odtokového systému (poprípade vhodnej ventilácie) aby ste eliminovali prítomnosť zvyškovej vody na povrchu kamennej dlažby. Odtokový systém sprchy by mal byť natoľko účinný, aby po sprchovaní v priestore ostalo minimum vlhkosti.

AUTOR: AM
FOTO: ARCHIV REDAKCIE