https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OBÝVAČKA PRIAMO Z LONA PRÍRODY

17.1.2019 │ Obývačky sú odjakživa miestom, kde trávime najviac svojho voľného času s rodinou či so svojimi priateľmi. Sú oázami pokoja, miestami, v ktorých hľadáme relax po náročných pracovných povinnostiach všedného dňa. Od obývačky preto vyžadujeme maximálny komfort, pohodlie a prostredie, ktoré dokonale vystihne náš charakter.

Jestvuje nespočetné množstvo štýlov a dizajnových špeciikácií, ktorými sa pri zariaďovaní obývačky možno inšpirovať. Súčasné trendy hľadajú inšpiráciu najmä v severskom štýle, v štýle glamour, mimoriadne obľúbený je aj vidiecky štýl. Ak sa vám však páči z každého z uvedených štýlov niečo, dokonalým spojením môže byť práve horský, chaletový dizajn vašej obývačky. A to hneď z niekoľkých hľadísk. Hlavnými výsadami horského štýlu sú jeho elegantnosť, prirodzenosť a pohodlnosť. Priestory v tomto dizajne si vyžadujú priestrannosť, na druhej strane sú však útulné a plné zvláštneho príjemného tepla. Prečo je teda atmosféra obývačky v tomto štýle taká unikátna? Základ špeciicky príťažlivého charakteru dáva drevená textúra v spojitosti s kožou a kameňom. Ešte viac ju umocňuje tradičná štruktúra minimalistických doplnkov, ktoré dodržiavajú ráz horského prostredia svojim vyhotovením z čisto prírodných materiálov.

ZÁKLADOM JE DREVO 

Nebudeme ďaleko od pravdy, ak horský-chaletový štýl v mnohom pripodobníme k tradičným ľudovým prvkom v architektúre na Slovensku. Obývačku v nich charakterizuje jednoduchosť jej hlavných súčastí – sedačka, stôl, obývačková zostava či dekorácie – a inšpirácia históriou, najmä pri doplnkoch (dizajnové koberce, obrazy, detailné prvky dlažieb, obkladu či nábytku). Základným stavebným prvkom, od ktorého sa budeme pri inšpirácii horským štýlom odrážať, je drevo – a to hneď z niekoľkých dôvodov. Drevo a vysokohorské prostredie, to je v prvom rade nemenná a neoddeliteľná spojitosť. Masívne drevené podlahy umocníte rovnako honosným nábytkom z masívneho dreva. Nosné prvky s priznanou štruktúrou dreva tvoria pomyselný základ, bez ktorého by sme ani nemohli pokračovať ďalej.

KAMEŇ AKO ŠPERK

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou horského štýlu je kameň v jeho najrôznejších podobách, modiikáciách a formátoch. Kameň je takmer na rovnakej hodnotovej úrovni ako spomínané drevo, na druhej strane však nepôsobí porovnateľne prirodzene v obývačkových priestoroch. Kameňom priestor šperkujeme – výraznou kameňovou štruktúrou teda obložíme honosný krb, vytvoríme z neho tajomne mámivý detailný prvok na stene namiesto omietky a podobne. Kameňom nemožno objekt presýtiť, bolo by to kontraproduktívne. V kameni je ukrytá obrovská estetická hodnota, ktorá by nám mohla v nadmerne prítomnej miere v obývačke zovšednieť – priestor tak stratí svoju príťažlivosť. S kameňom preto pracujme rozvážne a premyslene, nie však prehnane zdržanlivo. Úspešný výsledok našej obývačky je skrytý práve v symbióze materiálov a prvkov, ktorú musíme vycítiť my.

HONOSNOSŤ KOŽE

Ďalším neoddeliteľným materiálom, bez ktorého by obývačka vo vysokohorskom štýle nemala svoj zmysel, je koža. Všimli ste si, ako doteraz uvedené materiály „idú dohromady“? Drevo, kameň, koža… – tam je ukryté niečo z našej dávnej minulosti, to, s čím sme spojení od dávnych čias. Sú to osvedčené prvky v živote každého človeka, ktorých vplyv vníma akosi prirodzene. Priestranná kožená sedačka vo vašej obývačke vás teda naplno ponorí do tradičnej honosnosti a oslňujúceho komfortu. Kožená pohovka bude vo vašej útulnej obývačke svietiť ako šperk. Ak ju doplníte neveľkou taburetkou, prípadne kreslom v rovnakom prevedení, nemôžete nič stratiť, práve naopak – získate kredit navyše. O pohodlné a útulné kreslo predstavujúce drobný kúsok súkromia, akýsi ostrov vlastných myšlienok, sa pobje každý člen vašej domácnosti.

TEPLO AKO ZÁKLAD ATMOSFÉRY

Štvrtým, dominantným a základným stavebným prvkom obývačky v chaletovom štýle je priamy zdroj tepla. Krb, prípadne krbové kachle budú druhou závažnou dominantou, bez ktorej by obývačka v horskom štýle nemala svoj zmysel. Krb je strážnou vežou vašej obývačky. Dohliada na vaše bezprostredné pohodlie, pokoj vo vašom priestore a dodáva vám aj vašim blízkym dokonalé teplo domova. Vďaka krbu si užjete tú správnu atmosféru plnú prírody, pri praskajúcom ohni z jedľového dreva. Pokiaľ si zakladáte na prepojení tradičného s moderným, určite siahnite po dizajnovom kúsku. Určite nič nepokazíte modernými krbovými kachľami, ktoré do vášho priestoru prinesú okrem spomínaného komfortu z priameho tepla aj nádych novátorstva a súčasnej elegancie.

AUTOR: MB
FOTO: ARCHIV CHALETOV