https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KÚPEĽŇA V ŠTÝLE PROVENSÁLSKA - AKO NA ŇU?

Historizujúce prvky, biela patina a porcelán sa okrem obývačky a kuchyne snúbia aj v kúpeľni zariadenej podľa princípov provensálskeho dizajnu. Nachádza sa v objatí sviežich perleťových farieb a útulných dekorácií, ktoré vo vás navodia dokonalý pocit uvoľnenia a radosti. Je nasiaknutá magickými momentmi a nostalgiou sálajúcou z fascinujúcich prvkov a solitérov s priznaným charakterom francúzskeho vidieku. Pristane jej slnečný šat, ženský pôvab a vznešenosť, ktorý je zreteľný na jednotlivých doplnkoch a detailoch tohto romantického interiéru.

Samostatne stojaca vaňa

Typický charakter provensálskej kúpeľne určuje predovšetkým voľne stojaca vaňa, ktorej romantické tvary pôsobia v priestore naozaj veľkoryso. Determinuje celkovú kompozíciu kúpeľne, pretože od jej umiestnenia sa odvíja usporiadanie ostatného vybavenia. Aby bola vaňa prístupná z každej strany, vyžaduje si priestrannú kúpeľňu a situovanie uprostred miestnosti. Hoci je náročná na priestor, zaručene do kúpeľňového interiéru vnesie eleganciu a pôvab. Dizajn, ktorý jej vtlačil provensálsky štýl sa vyznačuje výrazne zdobenými nožičkami a vyvýšeným okrajom na jednej alebo oboch stranách. Takto odetá vaňa navyše v mosadznom, chrómovom či antracitovom farebnom prevedení bude zaručene šperkom vašej kúpeľne. Jej gracióznosť ešte vyzdvihnú nožičky vyhotovené z hrubého nosného materiálu akou je smaltovaná oceľ, špeciálne upravovaný akrylát či rôzne zmesi ako quaryl alebo marbrex, ktoré tvoria s vaňou nápaditý kontrast.

Ak vás samostatne stojaca vaňa očarila svojou atraktivitou, treba rátať s jej vyššou cenou a tiež náročnejším riešením prívodu a odpadu vody pomocou stojankovej batérie, ktorá sa nainštaluje v blízkosti vane. Pokiaľ nemáte v kúpeľni dostatok priestoru, vaňu pokojne situujte ku stene. V opačnom prípadne nezabudnite počítať so zástenou, prípadne závesom okolo celej vane.

Armatúra

Romantický charakter francúzsky koncipovanej kúpeľne ešte zvýraznia kohútikové batérie a armatúra, ktorá sa vyhotovuje v zaujímavom mosadznom či pochrómovanom dizajne a v kúpeľni tak tvorí pôsobivý prvok. Na jej nápaditosti sa podieľa tiež výrazné tvarovanie ako aj vzájomná kombinácia rôznych materiálov. V prípade voľne stojacej vane sa v rovnakom prevedení ako jej batéria vyhotovujú aj jednotlivé prívody, ktoré by inak kvôli viditeľnému umiestneniu pôsobili rušivo.

Batérie značky Paffoni, séria Ricordi SIKO

Retro séria kohoútikových batérií Ricordi je lahôdkou pre všetkých fajnšmekrov, pretože za nostalgicky pôsobiacim zovňajškom sa skrýva použitie moderných technológií. V ponuke sú všetky typy batérií v rôznych farebných prevedeniach.

 

Obývačka v kúpeľni

Útulnosť, ktorá vo všeobecnosti charakterizuje provensálsky štýl je najviac viditeľná práve v kúpeľni. Moderné tvary, čisté línie a sterilné farby sú v prípade provensálskej kúpeľne potlačené romantickými dekoráciami, ktoré by pokojne našli uplatnenie aj v obývačke. Jej výzdobu preto bez predsudkov môže tvoriť čalúnené kreslo, mosadzný svietnik a dokonca aj závesný stropný luster z číreho skla, drobných kryštálov a kamienkov či s imitáciou horiacich sviečok. Keďže steny provensálskej kúpeľne nemusí pokrývať obklad, zaveste na ne obľúbený obraz či fotografiu, ktorá vás upokojuje a vzbudzuje vo vás harmonické pocity. Pravú provence atmosféru v kúpeľni však navodí obraz s motívom juhovýchodného Francúzska s vyobrazením lodných prístavov, trhovísk či francúzskych vinohradov a typických levanduľových polí. Ak mu navyše dodáte bohato zdobený patinovaný rám, budete sa cítiť ako v zámockej kúpeľni. Zaujímavý akcent získate aplikovaním rovnakého dekoru aj na rám zrkadla, u ktorého sú v prípade provensálskej kúpeľne žiadané veľké rozmery. Vtedy najlepšie vynikne ako solitér opretý v rohu kúpeľne či v podobe závesného riešenia v blízkosti umývadla.

Bez obkladov

Pre zachovanie typickej vidieckej atmosféry, nemusia byť steny provensálskej kúpeľne pokryté keramickým obkladom. Zdobiť ju môže vodeodolná omietka v typickej krémovej, levanduľovej, modrej či hnedej farbe, vďaka ktorej bude miestnosť pôsobiť vzdušnejšie a romantickejšie. Vysokú odolnosť voči vode, špine, oderu a plesniam poskytujú vodotesné farby na báze akrylátu. Sú dostupné vo viacerých odtieňoch a v kombinácii s rôznymi technikami maľby vám zaručia skutočne originálny efekt v kúpeľni.

Vodeodolné alternatívy

Cenovo náročnejšie no vysoko estetické riešenie dodávajúce interiéru veľmi prirodzený a reprezentatívny vzhľad, predstavuje nanesenie marockej štuky, ktorá na stenách vytvára nádherný povrch s hodvábne lesklým efektom. Táto technika známa tiež ako tadelakt dekorovala steny už v dávnom antickom období a dodnes sa teší veľkej obľube i vďaka krásnemu nadčasovému dizajnu a výborným vlastnostiam. Medzi jednu z „vodotesných” úprav stien patrí tiež aplikácia tapiet. Do vlhkého prostredia kúpeľne sú určené vinylové a sklovláknité druhy, ktorým neprekáža zvýšená vlhkosť a voda. Pre milovníkov rôznych vzorov a ornamentov je výbornou voľbou práve tapeta so štylizovaným kvetinovým motívom. 

V kúpeľni zariadenej podľa pravidiel francúzskeho vidieku môžu mať praktické doplnky kreatívne prevedenia a plniť tak zároveň úlohu jedinečných dekorácií. Držiak na uteráky originálne zastúpi starý rebrík, ktorý s troškou fantázie ľahko premeníte aj na praktickú poličku. Dekoračný potenciál v provensálskej kúpeľni ma tiež drevený stolček alebo stolička, ktorá pri kúpaní môže poslúžiť na odloženie vecí a drobných nevyhnutností. Neprehliadnuteľnou črtou provensálskeho štýlu je jemnosť, pôvab a ženskosť, ktorú do vidieckeho interiéru vnášajú kvetinové romantické motívy. Inak to nie je ani v prípade kúpeľne, preto sa v nej nebojte obklopiť čerstvo narezanými kvetmi, rôznymi kvetinovými dekoráciami či sušenými kyticami levandule oplývajúcimi esenciálnou krásou a príjemnou vôňou. Lahodiacim prvkom kúpeľňového interiéru budú tiež rôzne textílie, a to najmä vzdušné závesy v sviežich či tlmených odtieňoch.

Porcelán

Zariadenie a doplnky provensálskej kúpeľne sa v mnohom podobajú tým, ktoré nájdete v regáloch a policiach vašej obývačky. Vďaka tomu z nej sála očarujúca noblesa a nostalgická atmosféra vibrujúca romantických nádychom. Čestné miesto v nej preto získal aj porcelán, a to v rozmanitých formách. Na policiach či parapete okna sa budú vynímať porcelánové misky, praktické nádobky a tiež rôzne figúrky a sošky. Pravým nostalgickým doplnkom vašej kúpeľne bude keramická či smaltovaná dvojica v podobe umývacieho lavóru a džbánu, v minulosti používaná na rannú očistu. Jej súčasťou býva aj špeciálny kovový stojan, ktorý však môžete využiť na umiestnenie iných doplnkov a lavór s džbánom situovať na komodu, prípadne na podlahu.  

Skrinky pod umývadlo

Typické patinovanie a jemne morenie masívneho dreva si prerazilo cestu aj do kúpeľne. Takáto dekoratívna úprava je v provensálskej kúpeľni viditeľná najmä na skrinkách pod umývadlom, na ktorých vytvára dojem starožitného, opotrebovaného a ošúchaného nábytku. Patinou potiahnutá skrinka sa vyznačuje frézovanými dvierkami s výrazným dekorom a tiež prútenou či ratanovou výplňou, ktorá zdôrazňuje charakter rustikálneho dizajnu. Vábivú provensálsku dokonalosť jej navyše dodáva viditeľné mosadzné kovanie či keramické úchyty. Provensálsky interiér miluje otvorené police a regály, preto podperou umývadla môže byť okrem skrinky aj akýkoľvek drevený etažér či stolík s jemne tvarovanými nohami a romantickým zdobením.   

Nápadité detaily

Prirodzenou súčasťou každej kúpeľne sú sušiaky v podobe rebríkových radiátorov. Dizajn ich profilov však môže narúšať koncept  provensálskej ľahkosti. Vidiecku atmosféru jej rozhodne zachová masívny liatinový radiátor, ktorý bude zaujímavým prvkom celého interiéru. Ak vám však dispozícia priestoru nedovoľuje ho doň zakomponovať, siahnite po vintage riešeniach jednotlivých rebríkových radiátorov s čistým dizajnom a jemnou povrchovou úpravou.