https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KRIŠTÁĽOVÉ LUSTRE OPÄŤ NA VÝSLNÍ

Prísny diktát módy má svoje pravidlá a nie je tomu inak ani pri dizajne.  Návrat jednotlivých foriem, štruktúr, materiálov, vzorov a motívov vidíme v rôznych variáciách aj v interiérovom svete.  Dizajn nábytku a vzhľad interiérov sa z roka na rok mení, ale tradícia a nadčasovosť pretrváva. 

POZNAJÚ ICH VO SVETE

Jediná firma  na Slovensku, ktorá pokračuje  v tradičnej remeselnej sklárskej činnosti, špecializujúcej  sa na výrobu krištáľových svietidiel, lustrových ovesov brúsených zo skloviny BOHEMIA CRYSTAL a používajúca ovesy najvyššej  kvality SWAROWSKI ELEMENTS  je  spoločnosť GLASS LPS  s.r.o., sídliaca v Medzilaborciach.

História firmy  sa píše už od roku 1970, kedy zruční remeselníci z Jabloneckých sklární položili základy tejto tradície, ktorá pretrváva dodnes.

Návrat ku krištáľovým svietidlám  zažíva celosvetový vzostup.  Tradičné konzervatívne tvary talentovaní  dizajnéri  svojimi návrhmi v súčasnosti  pretvárajú  na novodobé originálne dominanty, ktoré dokážu zakomponovať aj do priestorov  tvorených  LED osvetlením, hovorí  Ing. Timotej Švarkov, spolumajiteľ spoločnosti, s ktorým sme sa rozprávali o jeho vnímaní interiérov tvorených krištáľovými lustrami z ich výroby.

Naše lustre nielen u nás, ale aj  vo svete skrášľujú reprezentačné priestory hotelov, kostolov, kaštieľov, ale aj obchodných centier, kasín, rodinných domov, či menších bytov. Medzi naše najvýraznejšie referencie patrí objednávka honorárnym konzulom Ruskej federácie pre prezidenta PUTINA, naše realizácie vo Veľkej Británii, na Ukrajine, Rusku, Francúzsku, v luxusných hoteloch v Poľsku, alebo napr. v hoteli RADISSON BLU CARLTON v Bratislave a v neposlednom rade naša najnovšia realizácia v ŠIMÁK ZÁMKU  v Pezinku.

 

 

Ako hodnotíte záujem Slovákov o tento druh svietidiel?

60% našej produkcie je zameraných na export, zvyšok tvoria slovenskí zákazníci. Tí sú rôzni, podnikatelia, individuálni klienti, ktorí preferujú kvalitu, prichádzajúci veľakrát na odporúčanie ich dizajnéra, alebo architekta.  Teší nás, že našimi klientami sa stáva aj mladšia generácia, športovci a ľudia so záujmom o dizajn, ktorí vedia oceniť kvalitu a originalitu. Taktiež naša takmer 50  ročná tradícia  na Slovensku prináša aj pôvodných zákazníkov, ktorým  vieme  nahradiť, opraviť poškodenú časť svietidla.

V našej vzorkovni v Medzilaborciach  máme viac ako 300 rôznych modelov, vo výrobe celkovo viac ako 3.000 rôznych variácií, dokážeme vyrobiť lustre na mieru, podľa individuálnych požiadaviek klienta. Krásu našich jedinečných lustrov odporúčam vidieť na vlastné oči. Dobrou príležitosťou pre všetkých je navštíviť nás priamo v našej vzorkovni v Medzilaborciach, navštíviť nás na rôznych  výstavách. Na Slovensku sa každoročne  zúčastňujeme v októbri na MODDOME v Bratislave a  v marci na výstave Nábytok a Bývanie v Nitre.. Kompletnú ponuku zákazník nájde aj na našej web. stránke : www.glasslps.sk

Do akých priestorov je vhodný tento typ svietidla?

Prakticky kdekoľvek. Krištáľové svietidlá sú samozrejme dominantou interiéru. Záleží len na zákazníkovi, ktorý priestor chce povýšiť do úrovne krásy, estetiky a noblesy. Každého hneď  napadne  srdce domu -obývačka, alebo vstupná hala,  spálňa, kuchyňa, resp. priestor nad jedálenským stolom. Určite je vhodné jeho umiestnenie aj v detskej izbe, alebo  v kúpeľni.

Taktiež unikátnou kombináciou je spojenie krásneho číreho brúseného krištáľu  nielen v tradičnom glamour  dizajne, veľmi atraktívne je ich použitie v interiéroch, kde dominuje drevo a kameň. Sú to najmä  moderné drevostavby a horské chalety. Kontrast svetla, trblietajúcich sa odleskov slnečných lúčov dopadajúcich na prírodné materiály, prinášajú jedinečný osobitý štýl, krásu a exkluzívnosť. 

Ako prebieha celý proces od výberu až po inštaláciu svietidla?

Záleží na tom, či si zákazník vyberie menší , alebo väčší luster, katalógový model, alebo atyp.

Pri menších krištáľových lustroch si ho  zákazník dokáže poskladať  podľa návodu sám. Buď si ho objedná priamo u nás v predajni,  na výstavách, alebo cez náš e-shop : www.glasslps.sk  . Dodacie lehoty sa pohybujú v závislosti od náročnosti prevedenia približne 4-8 týždňov. Pri väčších rozmeroch inštaláciu realizujú naši montážnici, pri atypických modeloch, je každý návrh konzultovaný s našimi konštruktérmi. Po odsúhlasení návrhu je luster vyrobený na mieru a inštalovaný našimi špecialistami. Tým, že je výroba priamo na Slovensku, vieme jednotlivé komponenty dodať aj s odstupom viacerých rokov, čo považujem  v dnešnej, rýchlo meniacej sa dobe  za určitý nadštandard.

A čo ceny?  Môže si takýto luster dopriať aj  priemerne zarábajúci človek?

Ale áno, ceny krištáľových  svietidiel  sa pohybujú  približne od 150€. Samozrejme čím bohatšie zdobenie, viac ovesov, čím väčší rozmer, tým vyššia cena, ako pri všetkom.

Sú vašimi zákazníkmi viac ženy, alebo muži? Kto viac túži po takomto type svietidla?

Myslím, že skóre je vyrovnané. Muži riešia skôr komerčné priestory a ženy privátne bývanie. V poslednej dobe sme inštalovali  niekoľko väčších realizácii. Už spomínaný ŠIMÁK ZÁMOK v PEZINKU,  súkromné bývanie známeho športovca, kde to bola vyložene mužská záležitosť. Ženy oveľa viac inklinujú k šperkom a vnímajú tento interiérový klenot o to prirodzenejšie.

Naše jednotlivé modely oslňujú svojou jedinečnou krásou, dokonalými tvarmi, precíznym remeselným spracovaním  pôsobivým dizajnom a  oslovujú  už desaťročia celé generácie. Som rád, že krištáľ je opäť na módnej vlne a nemal by chýbať v žiadnom interiéri, pretože do neho vnáša krásnu dušu a podľa filozofie feng-shuei  odbúrava v priestore  negatívnu energiu.