https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KOLONIÁLNY DIZAJN: 5 ZÁSAD, VĎAKA KTORÝM PRINESIETE DO INTERIÉRU EXOTIKU

koloniálny dizajn

Milujete cestovanie a dobrodružstvo, no fotku pod Eiffelovou vežou, pri Sagrade Familii či na londýnskom Tower bridge máte už dávno vo fotoalbume a pamiatkovú klasiku ste vymenili za poriadnu exotiku? Oslovili vás tajomne zahmlené pralesy Karibiku, exotické vône Thajska, energiu Afriky či čaro Indonézie a radi by ste kúsok z toho mali aj doma? Spôsob ako preniesť zážitky a atmosféru exotiky do domácnosti poznáme už od 16. Storočia ako koloniálny dizajn!

Radí dizajnérka Jasna Opavská 

Kľúčom k získavaniu nových území a tým aj mocenskému úspechu krajín bola od 16. storočia kolonizácia. Najsilnejšie expanzívne motívy podmienené obchodom mali predovšetkým národy ako Holandsko, Francúzsko, Španielsko a Veľká Británia, k čomu im dopomohla najmä prítomnosť prístavov, ktoré im slúžili ako odrazové mostíky k ovládnutiu zámoria ako aj vnútrozemia iných kontinentov. Do ich područia sa tak čoskoro dostali kľúčové oblasti ako India, Malajzia, Egypt, Nový Zéland, Madagaskar či Indonézia. Zápolenie o nové územia však nemalo len ekonomický a politický dopad, ale paradoxne výrazne ovplyvnilo súčasný dizajn. Pri vpáde kolonizátorov tu na ich zmysly neútočili len brániaci sa domorodci, ale tiež nádherné farby hodvábnych kobercov, textílií a príznačných dekorácií. Mnohé ich očarili natoľko, že niektoré z nich priniesli do Európy a zakomponovali ich do svojich domácnosti. Vznikol koloniálny štýl tak ako ho poznáme dnes – zvláštna exotická zmes západu a východu.

koloniálny dizajn

Zoznámte sa s koloniálnym dizajnom

Pre koloniálny štýl je príznačné vnášanie autentických domorodých interiérových prvkov do európskeho štýlu bývania. Ak vás podobne ako kedysi Francúzov, Španielov či Britov oslovili hodvábne koberce, vyrezávané sošky či kašmírové závesy, nebojte sa ich citlivo zakomponovať do interiéru. Celkový výraz koloniálneho interiéru závisí tiež od toho, ktorou exotikou ste sa inšpirovali a do akého priestoru ste ho zakomponovali. Inak sa prejaví vo francúzskej, španielskej či britskej klasike. Koloniálny štýl má jednotný výraz, ale bez jasných kultúrnych hraníc. Od orientálnej, exotickej cez etnickú až po bohémsku tvár.

Svojim vzhľadom sa koloniálny štýl zaraďuje k ťažším dizajnovým štýlom, nakoľko je tu časté použitie masívneho dreva, bohatých riasených textílií a pestrých kobercov.

Je skvelou voľbou, ak milujete etno alebo boho- štýl, no interiéru chcete zachovať luxusný nadčasový vzhľad. Pomocou neho dokážete dokonale pretaviť do domácnosti individualitu a svoj zmysel pre dobrodružstvo, vkus a originalitu. Koloniálny štýl je nástrojom ako priestor zaplaviť atmosférou tradície a kultúrnym dedičstvom exotických krajín. S dizajnom kombinovaným africkými a ázijskými doplnkami vytvoríte priestor plný slnka, exotiky a radostnej emócie. Aby bol efekt naozaj pôsobivý, vyžaduje si dodržať niekoľko praktických zásad:

 

koloniálny dizajn

1. Objavte krásu dreva

Materiály v koloniálnom štýle majú zvýrazniť spojenie interiéru s prírodou a pozdvihnúť tradíciu konkrétneho národa, čo dokáže najlepšie drevo. Samo o sebe je nositeľom prirodzenej krásy a noblesy, no až jeho rezbou a intarziou táto krása nadobudne nový funkčný rozmer. Fragmenty koloniálneho nábytku sa vyrábajú predovšetkým z exotických drevín ako je mahagón, eben či palisander. Opracovávajú sa do zaujímavých produktov zdobených a vyrezávaných koloritom typickým pre konkrétnu kultúru. Exotické drevo v domácnosti je vnímané ako atribút luxusu a zdroj neopakovateľného šarmu. Jeho kúpa si však vyžaduje náročnejšiu investíciu, preto sa častejšie používa dostupnejšie tíkové drevo.

2. Pozvite dnu eklektizmus

Čaro koloniálneho štýlu spočíva v intuitívnom ladení bez výraznejších pravidiel. Hoci zvolený smer znamená zariadenie interiéru pomocou nábytku a doplnkov špecifických pre jeden národ alebo región, nemusíte celý interiér zaťažiť masívnym teakovým vyrezávaným nábytkom či orientálnymi doplnkami. Pokojne siahnite po strohých moderných formách. Aby koloniálny štýl ovládol váš interiér, jeho základom preto môže byť pokojne moderná sedačka doplnená etnickým solitérom.

3. Držte sa klasiky

V prípade miešania moderného štýlu a tradície konkrétnej národnosti buďte v prípade modernosti zdržanlivejší. Dizajn má predovšetkým zosobňovať tradíciu a kultúru, ktorá sa prejaví v rozmedzí klasického zariadenia. Z hľadiska praktickosti je súčasťou každého interiéru osvetlenie, vnútorné tienenie okien a základná technika v podobe televízora a audio zariadenia. Myslite však aj na prevedenie takýchto prvkov a detailov. Plastové materiály môžu celkový dojem z interiéru výrazne narušiť, a to aj keď dodržíte všetky zásady dizajnovania koloniálneho štýlu. Celkový výraz koloniálneho interiéru však závisí tiež od toho, ktorou exotikou ste sa inšpirovali a do akého priestoru ste ho zakomponovali. Inak sa prejaví vo francúzskej, španielskej či britskej klasike.

 4. Nájdite kompromis medzi funkčnosťou a estetikou

Výraz koloniálneho dizajnu tvoria predovšetkým doplnky, ktoré mu dodajú ten pravý exotický nádych. Vzniká tu tak priestor pre umiestnenie všetkých suvenírov, ktoré ste si doma nahromadili zo svojich ciest po svete. Komponujte však logicky a s dôrazom na funkčnosť. Môžete ľahko prekročiť hranicu vizuálnej únosnosti a dosiahnuť dizajnový chaos pozostávajúci z množstva dekoratívnych predmetov a ultramoderných kúskov bez logického usporiadania. Maska šamana, porcelánová figúrka, drevené sošky či pozlátene prvky sú žiadanými prvkami koloniálneho štýlu, aby sa váš priestor nestal skladom rôznorodých figúrok, váz a sošiek, vyberajte ich starostlivo s dôrazom na kvalitu a odkaz danej kultúry. Ich použitie je tiež limitované  rovnováhou a rytmom konkrétneho interiéru.

5. Prineste dnu farby z vašich ciest

Koloniálny štýl to nie je extravagantný mix farieb a dekorov, ale decentná ochutnávka exotických krajín. Farebná škála použitá v interiéri by preto mala odrážať slnečnú dovolenkovú klímu. Tú možno dosiahnuť pomocou teplých odtieňov ako je terakotová, vínovočervená, mocca, kávovohnedá či kukuricovožltá. Studené odtiene koloniálneho štýlu zastupuje jadeitovozelená a svetlosivá. Keďže použitím dreva vo väčšom množstve sa priestor automaticky zatemní, ich použitie vyvážte pieskovou, bielou alebo béžovou. Miesto pre výraznejšie farby sa naskytá v prípade doplnkov ako sú vankúše, koberce či dekorácie.

 AKO TIETO ZÁSADY APLIKOVAŤ V JEDNOTLIVÝCH MIESTNOSTIACH DOMU ČI BYTU SA DOZVIETE TU.

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie