https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

GORDANA TURUK: "SKLO JE MOJA DUŠA."

5.11.2018 │ Sklo v interiéri – nádherná výzva pre umelcov. Sklo je jedným z elementov, ktoré už od nepamäti žijú s nami a obohacujú náš každodenný život svojou krehkou no zároveň pevnou krásou. O tvorbe zo skla, o jeho podstate a význame v umení a napokon aj o jeho uplatnení vo sfére interiérového dizajnu sme sa porozprávali s jednou z najvýraznejších umeleckých osobností v súčasnosti na Slovensku – s Gordanou Turuk.

Sklo sa v poslednej dobe stáva dominantným prvkom súčasných domácností. Okrem praktického využitia (priečky, zasklenia, sklené schody, kuchynské zásteny a pod.) je stále aj nekonečne inšpiratívnym elementom pre umelcov. Ktoré vlastnosti skla sú pre Vás a vašu tvorbu defi nujúce? 
Pre mňa je sklo veľké tajomstvo a materiál s neobmedzeným množstvom využitia v priestore okolo nás. Tým, že sú dnešné priestory veľmi presklené a človek nemá priestor užívať si umenie, veľmi rada používam sklo zároveň ako výtvarný prvok , ktorým určujem nejakú funkciu v priestore. Napríklad sklenený stôl, lampa či posuvná stena. Transparentnosť a sila skla zväčšuje priestor a zároveň púšťa svetlo do interiéru. Pre mňa je veľmi dôležitá konkrétna vlastnosť skla - plasticita, s ktorou viem vytvoriť energiou nabité výtvarné diela.

 

Vo svojich výtvoroch spájate krehkosť skla s pompéznosťou drahých kovov, nežnosťou morských fariebči odtieňov fi alovej a následným umeleckým spájaním týchto prvkov. Prečo práve farby mora, fi alová a spájanie kontrastu ľahkosti skla a tiaže kovu? 
Napĺňa ma maľba s drahými kovmi, zlato a platina v jemnej súhre s bielou, vodovo tyrkysovou a vznešenou fi alovou. To som ja, sklo je moja duša. Pre výtvarníka je ťažké vysvetliť prečo práve daná farba. Každá farba niečo znamená a pre mňa má iné hodnoty ako len vizuálnu. Farebnosťou hovoríme oveľa viac ako vidíme.
 
Okrem dekoratívnych predmetov a umeleckých sklených platní tvoríte aj originálny nábytok. Do akého interiéru sa Vaše diela najviac hodia a s akými materiálmi, tvarmi a farbami je vhodné ich kombinovať?
Sklo má tú výhodu, že ho môžeme kombinovať so všetkými materiálmi a ešte som nepočula, že by bolo považované za nevhodný prvok v interiéri. Je to materiál, ktorý v ´´ťažkých´´ interiéroch pridá odľahčenejšiu digresiu a navyše, v moderných interiéroch ho dnes asi najviac používame. Sklenené diela sa podľa môjho názoru hodia všade, je to len o pocite človeka, ktorý v ňom bude bývať alebo o architektovi, ktorý vie zakomponovať originálne dielo a vie spraviť umenie ešte výnimočnejšie.
Vo vašej kolekcii interiérov z roku 2014 sa nachádzajú aj diela s názvom The Family Tree či Plod lásky. Čo vás inšpirovalo pri ich tvorbe? 
 
Family tree je dielo tvorené pre veľmi milú rodinu môjho kamaráta, ktorý mi ukázal svoj priestor a poprosil ma, aby som mu vytvorila dielo, ktoré bude spájať jeho rodinu a dávať jej energiu. Dielo sa skladá z 9 kusov a má veľkosť 4800x1400 cm. Maľované je ako celok a znázorňuje tvorstvo-rodinu. Plod lásky je dielo inšpirované - ako sám názov hovorí - láskou - tou najčistejšou , láskou matky k dieťaťu.
 
S čím najradšej kombinujete sklo ako dizajnérsky prostriedok v interiéroch Vy?
Najčastejšie kombinujem sklo s nerezom, buď je to neviditeľný skelet, okolo ktorého sa inštaluje sklo ako svietiaci prvok - napríklad stena, skrinky, lampa, dvere... Alebo je to priznaný prvok ako stolová noha v kombinácii so sklenenou doskou.
 
AUTOR: AM
FOTO: JANA KEKETI A JURAJ KAROVIČ