https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ČO JE KĽÚČOM K SPRÁVNEMU NÁVRHU OBÝVAČKY? 2. časť - KOMBINOVANIE

9.1.2019 │ Nájdete v nej útočisko po dlhom dni, usadí vašich hostí a poskytne dostatok priestoru pre pracovné i voľno-časové aktivity. Obývačka predstavuje najfrekventovanejší a často aj najväčší priestor v domácnosti, ktorý musí ustáť naozaj rôznorodé využitie. Keďže súčasne musí zabezpečovať podmienky pre všetkých členov domácnosti a tiež príležitostné požiadavky návštevy, jej podobu je náročné navrhnúť. Musíme sa v nej cítiť pohodlne, mala by však byť dostatočne funkčná a zároveň si zachovať reprezentatívny charakter. Spolu s dizajnérkou Renátou Botev vám v ďalšom diely seriálu príspevkov o interiérovom dizajne prinášame návod ako dosiahnuť uspokojivé zariadenie obývačky.

V minulej časti článku sme písali o sedačke ako najvýraznejšom kuse nábytku v rámci obývačky, pričom kvalitnú sedačku charakterizuje predovšetkým komfort, kvalitná výplň, pevný rám a bezchybné čalúnenie, čo sú njdôležitejšie atribúty kvalitného sedacieho nábytku. Ak už ste zvolili typ sedčky, jej farbu, tvar i umiestnenie, nemenej dôležitým krokom je teraz doplniť ju ostatnými predmetmi v priestore tak, aby podčiarkovali jej charakter a zároveň s ňou dizajnovo korešpondovali.

Ako skombinovať veci, aby vzájomne ladili?

↓ Vzdušné a urban chic

Táto neformálna zostava rohovej sedačky a dvoch kresiel je príjemnou kombináciou na privítanie hostí v pohodlnom sedení. Strohé tvary sedačky oživuje komplementárna paleta zelenej a červenej. Vzdušný priezračný stolík dáva vyniknúť luxusnému kobercu a stolová lampa v odtieni zelenej celkovo dotvorí pôsobivú farebnú schému. Obývačkový priestor počas denného i večerného svetla nádherne rozžiari štýlový luster v tvare sputnika.

↓ Kombinácia ženského a mužského štýlu v klasike

Neutrálna paleta farieb, sedačka obtiahnutá v ľane s rukopisom dizajnéra Thomasa Chippendale-a spolu s jeho kreslovými stoličkami vás prenesie do exotickej Ázie. Klasické lampy, moderné stolíky či koberec s labuťami predstavujú zostavu stvorenú pre všetkých cestovateľov, milovníkov klasiky, eklektiky a obdivovateľov univerza. Celkový dojem ešte dotvoria doplnky s motívom meteoritov a prírodnej rohoviny.

↓ Elegancia v modernom štýle

Ak túžite dosiahnuť nadčasovú zostavu sedenia v modernom štýle, siahnite po sedačke (nie rohovej) a kreslách v kvalitnom čalúnení a konferenčnom stolíku vyhotovenom z materiálovej dvojice drevo -mramor. Bohaté textúry tejto zostavy umocnite kryštálovým lustrom, organickým teplom stolových lámp a obeliskov, dizajnérskym vlneným kobercom a paravánom, ktorý zahalí miestnosť do tajomna a intimity.

Konferenčný stolík v hlavnej úlohe. Čo je dôležité pri jeho výbere?

Štandardná výška konferenčného stolíka je 43-48cm. Jeho rozmery ovplyvňujú priestorové možnosti miestnosti, no nižší stolík zásadne pôsobí viac moderne. Všeobecne platí, že dĺžka konferenčného stolíka by mala zodpovedať jednej polovici až dvom tretinám dĺžky vašej sedačky, čím bude ľahko dostupný z každej jej časti. Postavte ho 45 cm od sedačky a všetko pohodlne dočiahnete. Tiež získate dostatočný priestor pre nohy.

Do tvarového riešenia konferenčného stolíka sa premietajú individuálne požiadavky. Obdĺžnikové alebo štvorcové konferenčné stolíky sú však vynikajúce na dekorovanie knihami alebo zaujímavými podnosmi. Okrúhle stolíky sú zas zdrojom pôvabu, pretože zjemňujú priame línie sedačky a vytvárajú príjemnú tvarovú súhru. Praktickou voľbou je tiež konferenčný stolík vo forme taburetu, ktorý sa okrem stolíka dá použiť aj na sedenie.

Jeden elegantný konferenčný stolík a nápady jeho dekorovania pre neobmedzený potenciál štýlu. Ste minimalistista, nadšenec módy alebo viac rustikálne orientovaní? Objavte váš obľúbený konferenčný stolík a stylingové nápady.

Ako na výber koberca?

Štandardné rozmery koberca sú 180cm x 270cm alebo 240cm x 300cm či 270cm x 360cm. Či sa rozhodnete pre štandardné rozmery alebo si objednáte koberec na mieru, položte ho tak, aby bol 10 až 20cm od steny. Podľa zásad interiérového dizajnu by všetky štyri nohy sedačky mali byť položené v zóne koberca. V prípade, že vám to rozmery nedovoľujú, postavte naň len dve predné nohy. Koncept vašej obývačky tak bude jednoliaty a ucelený. Priestor dokonale prepojí koberec, ktorý nesie paletu farieb použitých v rámci obývačky. Vzorované geometrické prevedenie je vhodné vtedy, ak ste zvolili jednofarebný poťah sedačky. Prepojiť síce možno vzorovaný koberec so vzorovaným poťahom, tento prístup si však vyžaduje dostatočné vedomosti o kombinovaní vzorov a materiálov.

Dekorácie okna – rolety, záclony, závesy

Nič nedodá obývačke dramatickosť a vzrušenie ako dekorácie okna v podobe záclon a závesov. Výber farieb, vzorov a materiálov zosúlaďte s inými textíliami použitými v obývačke, no pokojne siahnite aj po kontrastných riešeniach. Investujte do prírodných materiálov ako je bavlna, ľan či hodváb, ktoré sú oveľa elegantnejšie ako umelé textílie a majú menšiu tendenciu priťahovať prach. Dlhé elegantné závesy sú naozaj pôsobivým kúskom plniacim i tieniacu úlohu, no pokiaľ disponujete menším priestorom, zvoľte rolety, ktoré splnia účel a zároveň nezaťažia zbytočne priestor.

3. ČASŤ (OSVETLENIE A FARBY) -->

AUTOR: PG v spolupráci s RB
FOTO: Archiv redakcie