https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

10 TOP OSOBNOSTÍ ČESKOSLOVENSKÉHO DIZAJNU A ARCHITEKTÚRY (2. ČASŤ)

30.11.2018 │ Produkty či realizácie zvučných mien nájdete aj na domácej scéne. To, že nesú rukopis českých a slovenských osobností im pridáva na hodnote. Získať si významné postavenie vo svete dizajnu a architektúry nie je jednoduché, ale vďaka talentu a neutíchajúcemu entuziazmu sa to mnohým podarilo. Predstavujeme vám vybrané tváre na poli slovenského a českého trhu z oblasti architektúry a dizajnu.

←↓JIŘÍ PELCL

Jiří Pelcl za svoju prácu získal ocenenia ako Národná cena za dizajn, Dizajnér roku, cenu Form či Design Plus. Je profesorom na Umeleckopriemyslovej vysokej škole v Prahe, kde istý čas pôsobil ako rektor. Venuje sa teórii dizajnu, publikuje a prednáša na domácich i zahraničných vysokých školách. Úspešne založil Ateliér Jiřího Pelcla, ktorý dnes patrí k popredným dizajnérskym štúdiám v Českej republike. Razí teóriu, že dizajn je hľadanie optimálnych tvarov, materiálov a technológií vo vzťahu k funkčnosti.

←↓PETER ČERNO 

Peter Černo je architekt so slovenskými koreňmi pôsobiaci dlhé roky v Mníchove. Študoval na Slovensku a vďaka jeho vlastnej iniciatíve sa mu podarilo získať ročné štipendium na HfBK v Západnom Berlíne. Je zakladateľom ateliéru Cerno + Architekten a stojí za zrodom významných projektov na slovenskej aj zahraničnej pôde. V jeho portfóliu nájdete realizácie ako Grand Hotel Kempinski Vysoké Tatry, Hotel Solisko, Kuwait Towers, turistické centrum v Dubaji, rumunské veľvyslanectvo v Berlíne, výškovú budovu DB Frankfurt-Eschborn a mnohé ďalšie. Projekt rekonštrukcie a dostavby Grand Hotela Kempinski vo Vysokých Tatrách zaujal aj vo svete a vyslúžil si bronzovú medailu prestížneho ocenenia American Architecture Prize.

←↓ANNA MAREŠOVÁ

Mladá dizajnérka so svetovými úspechmi. V roku 2012 založila vlastné štúdio Anna Marešová designers, na konte má spolupráce s irmami ako Lasvit, Artemide, Heineken či Whoop.de.Doo. Je držiteľkou Národnej ceny za študentský dizajn a víťazkou medzinárodného ocenenia Red Dot Award 2016 za Whoop.de.Doo vibrátor. Vždy u nej víťazí kvalita nad kvantitou, čo môžete vidieť aj pri výbere materiálov, technológií a celkovom postupe. Dáva prednosť šetrnému riešeniu a lokálnej tvorbe.

←↓DUŠAN JURKOVIČ 

Dušan Jurkovič sa zaslúžil o prívlastok „prvý slovenský architekt“. Vyštudoval staviteľstvo na priemyselnej škole vo Viedni. Stal sa priaznivcom umeleckého smeru secesie, ktorá mala pramene v ľudovej architektúre. Vo svojej tvorbe prepájal moderné architektonické trendy a tradičnú malebnosť ľudového umenia. Tvoril projekty pre významné inštitúcie, mestské samosprávy a popredné osobnosti spoločenského života. Bol dvorným architektom Luhačovíc, kde postavil niekoľko liečebných centier a charakteristické znaky jeho tvorby sa dodnes zachovali na celkovom vzhľade kúpeľov. Okrem iného je autorom Mohyly na Bradle.

←↓PETER ABONYI

Peter Abonyi patrí medzi popredných slovenských architektov už niekoľko rokov. Vyštudoval fakultu architektúry na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Za svoju kvalitnú prácu si zaslúžil uznanie v podobe niekoľkých významných ocenení ako Krištáľové krídlo v kategórii architektúra, Cena za architektúru, Stavba roka či Cena Dušana Jurkoviča. Jeho ilozoia je charakteristická holistickým prehodnocovaním osvietenských konceptov pod vplyvom dejinných zlyhaní aj nových poznatkov z oblasti kvantovej fyziky a biológie.

AUTOR: TM
FOTO: PROFIL MEDIA, ARCHIV REDAKCIE, DIZAJNEROV A ARCHITEKTOV