https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: VIDIECKA NOSTALGIA V CENTRE HLAVNÉHO MESTA

23.07.2018 │ Čaro ospalého francúzskeho vidieku sa netradične ukrýva za fasádou budovy v centre starého mesta Bratislavy v byte o rozlohe 72 m2. Bol navrhnutý s dôrazom na túžbu majiteľky vytvoriť prechodné romantické bývanie s typickou atmosférou provensálskeho kraja a historickej časti veľkomesta. Obe požiadavky sa skĺbili do jedinečného projektu, ktorý dýcha noblesou, jemnosťou a šarmom. Vybrali sme sa preto na návštevu do tohto malebného bytu.

Byt bol postavený v roku 1901 a niekoľko desaťročí nebol obývaný. Dušu provensálska mu vniesla architektka Lýdia Janíková, ktorá rovnako podľahla šarmu tohto rázovitého francúzskeho štýlu. Majiteľka byt kúpila v surovom stave s pôvodnými neomietnutými stenami a slamenou izoláciou, preto bolo nutné uskutočniť jeho kompletnú renováciu od podlahy až po strop. Tiež sa vykonali dispozičné zmeny, čím sa prepojila obývačka s kuchyňou a zmenšila plocha spálne, aby sa vytvoril priestor pre kotol a technické zariadenie bytu. Kvôli bezpečnosti sa zamurovalo tiež okno kúpeľne smerujúce do chodby obytnej budovy.

Pri vstupe do hlavnej časti bytu si vašu pozornosť okamžite podmaní malebná kuchyňa odetá vo vábivej patine. Tá je výsledkom precíznej remeselnej práce rezbárov a stolárov, ktorí ju vyhotovili presne podľa predstáv majiteľky. Pod rukami umeleckých kováčov vznikali aj jednotlivé tepané úchytky, ktoré sú vďaka jedinečnému zdobeniu a jemným tvarom originálnym dekoratívnym prvkom interiéru. Zaujímavý akcent majiteľka vytvorila pomocou netradičných hliníkových podložiek pod taniere, ktoré s úchytkami tvoria dokonalú dizajnovú symbiózu. Pôsobivý charakter kuchyne podporuje tiež unikátna sklenená vitrína a kuchynský vozík plniaci úlohu funkčnej dekorácie. Typická nostalgia provensálskych interiérov je tu prítomná na nábytku, zárubniach a dverách vyhotovených z dreva získaného zo storočnej stodoly. Patrične sa ošetrilo, opracovalo a použilo na vytvorenie jednotlivých solitérov, dverí a zárubní, v prípade ktorých sa drevo nevyfrézovalo úplne dohladka. Ponechali sa mu hlboké vrypy a nedostatky spôsobené jeho starnutím, ktoré celému interiéru dodávajú výnimočnú hodnotu. 

Vzácnym historickým prvkom interiéru je tiež drevený trám situovaný na pomedzí kuchyne a obývačky, ktorý architektka nechala doviesť z dvesto rokov starého zrubu. Elegantne zapadol do priestoru bytu až máte pocit, akoby bol odjakživa jeho neodňateľnou súčasťou. V jeho prostriedku sa nachádza pôvodný ručne vyrezávaný ornament, ktorý v takmer identickej podobe možno prekvapujúco nájsť aj na zadnom vyvýšenom ráme nočných stolíkov. Tie si však majiteľka zaobstarala v špeciálnej predajni a náhoda sa postarala o vytvorenie takéhoto originálneho dizajnového súladu.

Na trám majiteľka povesila rôznorodé srdcové dekorácie, ktoré z neho prenesene robia srdce domova. Je tiež symbolicky akousi vstupnou bránou do obývačky, z ktorej rovnako sála harmonická atmosféra. Jej dominantou sú ručne maľované obrazy od pražského akademického maliara Vladislava Hasalu, vnášajúce do miestnosti svojim jedinečným umeleckým spracovaním náladu provensálskeho kraja. V priestoroch bytu máte preto chuť otvoriť si fľašu dobrého vína a relaxovať, rozjímať či zabávať sa s priateľmi a unášať sa energiou slnečných lúčov, ktoré vďaka orientácii bytu zalievajú celý jeho interiér. Jeho romantický nádych ešte vyzdvihujú doplnky v podobe mosadzných svietnikov, lampášov a rôznych svetelných dekorácií. Zreteľnú jemnosť, pôvab a ženskosť interiéru pozdvihuje kvetinový motív na vankúšoch, dekách a rôznych textíliách. Tie sú tu zastúpené aj v podobe originálnych ľanových obrusov s romantickými čipkovanými a tylovými volánmi po jeho okrajoch. Lahodiacim prvkom interiéru sú tiež pavučinkové záclony a „blackout” závesy. 

Vibrujúca očarujúca noblesa sála aj z ďalšej miestnosti, ktorou je spálňa. Vchádzate do nej cez masívne drevené dvere a po vstupe máte dojem, akoby ste sa ocitli v zámockej komnate. Na jej kráľovskej vznešenosti sa podieľa najmä závesný honosný luster s jemnými visiacimi kryštálmi a deviatimi lampami. V rovnakej dizajnovej rade sú vyhotovené tiež stolové lampičky, stojanové svietidlo a osvetlenie v obývačke. Determinujúcim prvkom tejto miestnosti je okrem lustra aj nadrozmerné zrkadlo, ktoré opticky zväčšuje priestor a jeho bohato zdobený patinovaný rám z neho navyše robí exkluzívny solitér. Kráľovsky sa majiteľka cíti aj vďaka nádhernému kreslu s vyvýšeným operadlom, jemne tvarovanými podrúčkami a elegantným čalúnením s čiernou kvetovou potlačou. Tento veľkolepý pocit umocňuje ešte výhľad z okna na významnú pamiatku Bratislavy - Michalskú bránu a jednu z najstarších ulíc mesta, ktorá k nej vedie. Celý spálňový interiér sa nesie vo ialovo-hnedých odtieňoch, ktoré navyše zvýrazňujú noblesu tejto miestnosti. 

Rázovitý provensálsky charakter architektka priznala aj kúpeľni, do ktorej aj napriek menším rozmerom situovala voľne stojacu vaňu s typickou stojankovou batériou v retro dizajne a gracióznymi kovovými podpernými nožičkami. Patina si tu nezvyčajne našla miesto na veľkoformátových obkladoch siahajúcich len do výšky 1,5 metra. Zvyšnú časť steny pokrýva vodeodolná omietka v melírovaných sivých odtieňoch. Na pohľad mdlé farebné prevedenie a zariadenie kúpeľne originálne dopĺňa vzorovaná dlažba s jemne secesným nádychom. Tú architektka aplikovala aj do predsiene bytu pravdepodobne so zámerom vytvoriť jednoliaty efekt. K jej dekoru netradične zvolila zelenú komodu s romantickým tvarovaním a taburetku zdobenú kvetinovým motívom, čoho výsledkom je naozaj pôsobivý dojem.

Autorka interéru: Ing. arch Lýdia Janíková

AUTOR: PG
FOTO: Zdeno Ziman