https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PROVENSÁLSKA PODLAHA: VSAĎTE NA DREVO, PATINU ČI TERAKOTU

Čaro vidieckej nostalgie vnesiete do domácnosti aj pomocou vhodného výberu podlahovej krytiny, ktorá celkovo podčiarkne jednoduchosť, čistotu a rustikálny ráz miestnosti zariadenej v provensálskom štýle. Žiadané sú prírodné materiály ako drevo, kameň a terakota, ktoré celkovo pozdvihnú interiér a vás prenesú do slnkom zaliateho Provensálska.

Romantickú a zmyselnú atmosféru levanduľou prevoňaného južného Francúzska získate jednoznačne pomocou drevenej masívnej podlahy, bez ktorej domácnosť nebude mať ten pravý vidiecky nádych. Dizajnová úprava podlahových krytín typických pre provensálsky interiér sa dotýka najmä dreva, vďaka čomu sú na výber naozaj neobmedzené možnosti riešení do vášho interiéru, ktorý tak bude dýchať francúzskou ležérnosťou, eleganciou a šarmom.

Zámerná patina 

Momentálnym trendom je podlaha vytvárajúca viac či menej viditeľný dojem opotrebovania, ktorý sa pri správne zvolenom dekore hodí nielen do vidieckeho interiéru. Zámerná patina sa dá vytvoriť viacerými spôsobmi, no najviac možností takejto úpravy ponúka drevená podlaha.  K navodeniu ošúchaného vzhľadu sa využívajú rôzne techniky ako ručné a strojové škrabanie, rezanie či kefovanie, ktoré podporujú čo najprirodzenejší vzhľad podlahy pripomínajúcej surové drevo. Novým spôsobom opracovania drevených lamiel je tzv. katrovanie, kedy sa v drevine vytvárajú priečne rezy kolmé na štruktúru prírodného materiálu. Tieto postupy sa tiež môžu vzájomne kombinovať, výsledkom čoho je skutočne noblesný kúsok vo vašej domácnosti. Drevená podlaha naberá neobyčajný dizajn pomocou farebnej úpravy nazývanej decapé. Počas výrobného procesu sa do pórov dreva nanáša iný odtieň farby, ako do ktorej je tónovo ladená väčšina povrchu. Vďaka tomu dochádza k farebnému kontrastu a atraktívnemu efektu, čím pohľadovo do popredia vystupuje individuálna kresba dreva. Vlákna a suky zafarbené takýmto spôsobom urobia z vašej podlahy kráľovnú interiéru.

Morenie a bielenie

Patinovanému efektu na podlahe prispieva morenie a bielenie. Moridla vo všeobecnosti slúžia na zvýraznenie typickej kresby, charakteru a štruktúry dreva. Dokážu ho farebne zmeniť a súčasne zabezpečiť dostatočnú ochranu. K dispozícii je široká farebná škála, od svetlých až po tmavé odtiene, preto podlahu ľahko zladíte ku každému interiéru. Moderný no zároveň starobylý vzhľad ponúka podlaha upravovaná bielením. Ide o techniku, ktorá sleduje zosvetlenie dreva odkysličovaním, čím dochádza k redukcii farebných tónov dreva. Následne ho možno moriť svetlým moridlom, ktoré ešte podporí požadovaný efekt. Biela farba vo všeobecnosti lepšie odráža svetlo, preto takáto podlaha elegantne miestnosť presvetlí, prevzdušní a opticky zväčší. Na vzhľadovo „staršej“ krytine nie je badateľná nečistota a lokálne odery, čo výrazne uľahčuje jej údržbu.

 

Materiálová alternatíva

Rustikálny vzhľad je obľúbený aj u laminátových, PVC a vinylových podlahách, ktoré najčastejšie imitujú drevo a jeho prirodzené nedokonalosti – praskliny, suky. Takýto efekt dokáže zabezpečiť digitálna tlač, ktorá umožňuje preniesť na hladký alebo i reliéfny povrch akýkoľvek dekor. Základový materiál sa priamo potlačí daným vzorom, prípadne sa vytlačí na špeciálny papier, ktorý sa do podlahy zalisuje. Následne sa krytina ošetrí ďalšími vrstvami, aby sa zjednodušila údržba a celkovo sa zvýšila jej odolnosť. Aj keď takáto dlažba v mnohých prípadoch pôsobí naozaj autenticky, chýba jej originálna dotyková plastickosť a jemnosť, ktorou disponuje jedine drevená masívna podlaha.

Terakotová podlaha

Svoje stabilné miesto vo francúzskom dekore má jednoznačne podlahová krytina vyrobená z poréznej neglazovanej pálenej hliny – terakoty, ktorá je výnimočná svojim vzhľadom, vysokou pevnosťou a odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Remeselná terakotová dlažba zásadne nemá glazúrovanú a leštenú povrchovú úpravu, ponecháva si pôvodný vzhľad a „nedokonalosti“ v podobe nepravidelných škvŕn, ktoré jej dodávajú individuálny rustikálny ráz. Originálnosť terakoty tkvie aj v rozmanitých možnostiach jej pokladania a pestrej škále tehlových odtieňov. V ponuke sú farby od pieskovej až po hnedočervenú, v závislosti od zloženia a miesta pôvodu zmesi ílu, jej pálenia a typu následného ošetrenia, ktoré dodajú dlažbe matný či lesklý povrch. Kombinovať možno rôzne veľkosti a tvary dlaždíc a tiež pomocou nich vytvárať akékoľvek dekoratívne obrazce. Terakotová dlažba dokáže vizuálne predeliť a ohraničiť priestor a tiež opticky nahradiť koberec.
 

Autor: PK
Foto: Archív redakcie