https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

POŤAHOVÉ MATERIÁLY A BYTOVÝ TEXTIL: ODEJTE SVOJ INTERIÉR

12.09.2018 │ Trendom dnešnej doby je návrat k prírode vo forme rôznych štýlov, materiálov a vzorov, ktoré sa neustále vyvíjajú a sú postupne ovplyvňované módou. Týka sa to predovšetkým kvality materiálov a ich vzorov.

Radí dizajnérka Marianna Lukovicsová, dizajnérka

„Ak sa rozhodnete pre textilný poťahový materiál a túžite po bavlnenom materiáli, je lepšie, ak obsahuje prímes umelých vlákien. Látka je viac odolná voči oderu a vyznačuje sa aj nižšou krčivosťou. Výhodou je tiež telónový povrch. Jedným z najvýznamnejších prírodných materiálov je koža. Má jedinečné vlastnosti a štruktúru a predovšetkým sa dobre udržiava a pôsobí luxusne. Dôležitým faktorom pri kúpe koženej sedačky sú jej vlastnosti, druh kože, hrúbka kože, pružnosť a jej rozťažnosť. Kvalitná koža vydrží pri dobrej starostlivosti dlhšie ako látková sedačka. V dnešnej dobe sa predáva v širokej škále krásnych módnych farieb.“

Výber farieb záleží od rôznych faktorov, ako sú napríklad ročné obdobie, vzťah zákazníka k určitej farbe, ako aj aktuálny módny trend. S príchodom jari ľudia zvyčajne siahajú po čerstvých jarných farbách, t.j. svetlejšia zelená, žltá, oranžová farba v rôznych jasných odtieňoch. Po studenej zime potrebujeme vniesť do nášho bývania pocit radosti a jarnej atmosféry. Ak je aj obývačka ladená do tmavých farieb, v tomto jarnom období ju oživme jasnými farbami minimálne v podobe vankúšikov, záclon, závesov a ďalších dekoračných doplnkov.

PRÍRODNÉ MATERIÁLY

Tak, ako trend prírody zasiahol našu kuchyňu a takmer každý z nás túži po domácich produktoch, rovnako zasiahol aj oblasť bývania. Ľudia vo väčšej miere siahajú po prírodných materiáloch, viac ich zaujíma zloženie materiálu. Jednoducho sa viac pýtajú. Poťahové materiály na sedací nábytok sú zvyčajne zmesou prírodných a umelých vlákien. Je potrebné si uvedomiť, že umelé vlákna sú dôležitou súčasťou pri výrobe prírodných poťahových materiálov, pretože zvyšujú ich úžitkové vlastnosti a sú odolné voči oderu. Tiež sa vyznačujú nízkou krčivosťou.

AKTUÁLNE MÓDNE VZORY

Každý človek by si mal dobre rozmyslieť, čo chce do svojej obývačky. Pri výbere farieb a materiálov by sme sa nemali nechať ovplyvniť len aktuálnou módou. V dnešnej dobe nemôžeme jednoznačne povedať, že práve to je "in" a to "out". V móde sú rôzne štýly od ultramoderného cez retro až po vidiecky štýl. V prvom rade treba dbať na cit a vkus každého z nás. Vychádzať z nášho vnútra, teda vybrať si to, čo potrebujeme a v čom sa budeme cítiť dobre. Podľa dlhoročných skúseností majú zákazníci v zimnom období záujem o tmavšie a zemitejšie farby na textíliách v jednofarebnom prevedení, prípadne doplnené ornamentmi alebo geometrickými vzormi.

 

Z prírodných materiálov bol okrem bavlny dopyt aj po ľane a gobelíne. S príchodom jari sa však požiadavky na farby a vzory postupne menia a do popredia sa dostávajú prevažne kvetinové motívy doplnené 3D textúrami v rôznych hrúbkach a farbách. Celoročne sú však v popredí prírodné odtiene, ktorými sú krémová, bežová, hnedá, sivá a biela. S nimi môžete zosúladiť takmer všetko od zelenej až po fialovú a ak máte jednofarebný poťah na sedačke, nemusíte sa báť ani výrazných vzorov v podobe dekoračných vankúšov, závesov a následne ich doplniť zaujímavými bytovými doplnkami.

AUTOR: BK
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE