https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

10 TOP OSOBNOSTÍ ČESKOSLOVENSKÉHO DIZAJNU A ARCHITEKTÚRY (1. ČASŤ)

29.11.2018 │ Produkty či realizácie zvučných mien nájdete aj na domácej scéne. To, že nesú rukopis českých a slovenských osobností im pridáva na hodnote. Získať si významné postavenie vo svete dizajnu a architektúry nie je jednoduché, ale vďaka talentu a neutíchajúcemu entuziazmu sa to mnohým podarilo. Predstavujeme vám vybrané tváre na poli slovenského a českého trhu z oblasti architektúry a dizajnu.

←↓MICHAL HAGARA

Michal Hagara je dizajnér, zakladateľ a umelecký riaditeľ nezávislého Ateliéru Michal Hagara. V jeho tvorbe ho najviac ovplyvnili Le Corbusier, Ludwiga Mies van der Rohe a Oscar Niemeyer. V návrhoch uplatňuje nové pohľady na habitat moderného človeka na plátne doby. Tvorí autentické interiéry a nábytkové solitéry s dôrazom na funkčnú estetiku, individualitu a perfekcionizmus. Experimentálne postupy, výberové materiály a umelecko-remeselné spracovanie v kontexte s čistými formami dávajú priestor vyniknúť neopakovateľným umeleckým objektom so silnou výtvarnou hodnotou.

←↓MAXIM VELČOVSKÝ

Je absolventom pražského UMPRUM, spoluzakladateľom štúdia Qubus, dvorným dizajnérom spoločnosti Bomma a umeleckým riaditeľom irmy Lasvit. Vo svojej tvorbe sa venuje navrhovaniu produktov a tiež ich vzťahu k okoliu. Jeho návrhy charakterizujú konceptuálne poňatie a prístup. Maxim Velčovský dáva často starým objektom nový zmysel a sám tento proces nazýva „reštartovaním“. Zúčastnil sa desiatok výstav a jeho práce sú súčasťou zbierok Umeleckopriemyselného múzea v Prahe, Victoria & Albert múzea v Londýne, Neue Pinakothek v Mníchove alebo zbierky Mudac v Lausanne. Za svoju prácu tiež získal ocenenie Dizajnér roku 2007.

 

←↓LUCIE KOLDOVÁ

Je držiteľkou ocenenia Grand dizajnér roku 2013 a umeleckou riaditeľkou spoločnosti Brokis. Niekoľko rokov pôsobila vo Francúzsku a v súčasnosti tvorí v Prahe. Lucia vo svojej tvorbe využíva klasické remeselné a najmodernejšie technológie s hlavným zameraním na čistú krásu materiálov, ako je drevo a sklo. Jej emotívny štýl je založený na dych berúcom použití farieb, neobvyklých rozmeroch, žiarivých formálnych kontrastoch a jej projekty často prekonávajú hranice možného. Svoj záujem sústredí predovšetkým na sklo a svetelný dizajn. Novinku v jej portfóliu tvorí dubový stôl Sheets pre Galériu Křehký.

←↓MICHAELA TOMIŠKOVÁ

Študovala produktový dizajn na VŠUP v Prahe a neskôr pracovala pre mnoho významných dizajnérskych štúdií. V roku 2012 sa stala spoluzakladateľkou štúdia DECHEM, ktoré otvorila s Jakubom Janďourkom. Stojí za zrodom unikátov pre Galériu Křehký ako Teleso nebeské, Kryštálová krajina s dažďom, srdcom a vodopádmi, Živé vázy či kolekciou nábytku Nový Biedermaier. Pozornosť pri svojej tvorbe upriamuje na sklo, tradičné české remeselné techniky a ich jednotlivé formy. Významnú časť jej práce tvorí dizajn svietidiel a bytových doplnkov tvorených na mieru.

←↓BOŘEK ŠÍPEK

Svetoznámy architekt a dizajnér Bořek Šípek sa počas celej svojej tvorby venoval práci so sklom. Podľa jeho slov je funkčnosť východiskom, nie cieľom tvorby. Niekoľko rokov študoval, žil a tvoril v Nemecku. Prvé úspechy prišli v 80-tych rokoch, kedy sa o jeho prácu začala zaujímať prestížna talianska dizajnérska irma Driade. Postupne sa jeho meno spájalo s realizáciami Múzea moderného umenia Den Bosch, obchodného domu Ginza, navrhol operu v japonskom Kyote či tzv. Bibliu butikov pre Karla Lagerfelda. Meno Bořek Šípek si navždy budú pamätať velikáni ako Leitner Interier Designer, Vitra, Editions Steltman alebo Franz Wittmann Möbelwerkstätten. Bol držiteľom niekoľkých prestížnych ocenení a spoluzakladateľom slávnej sklárskej irmy Ajeto.

AUTOR: TM
FOTO: PROFIL MEDIA, ARCHIV REDAKCIE, DIZAJNEROV A ARCHITEKTOV