https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PODLAHA BEZ BARIÉR - ŽIADNE ŠPÁRY, ŽIADNE PRAHY, ŽIADNE DILATÁCIE

24.08.2018 │ Novú generáciu podláh zastupujú tzv. liate podlahy, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre priemyselné budovy a továrne. S postupnou urbanizáciou a narastajúcim záujmom o loftové bývanie tieto podlahy prenikli aj do súkromných priestorov a ich realizácia v apartmánoch, reštauráciách či kancelárskych priestoroch sa stala celosvetovým trendom. Je pre ňu príznačný takmer dokonalý povrch, zabezpečuje ľahké estetické a funkčné sa prispôsobenie k už existujúcim prvkom a a poskytuje širokú variabilitu jej zhotovenia. Nechajte sa uchvátiť výnimočným charakterom a vlastnosťami tejto podlahy.

Cez kuchyňu, obývačku, spálňu až po kúpeľňu. Pomocou liatej podlahy navzájom prepojíte všetky miestnosti a vytvoríte úžasný pocit jednoty vášho domova. Je to možné vďaka samonivelizačnej bezšpárovej aplikácii, pomocou ktorej dosiahnete v interiéri moderný štýlový vzhľad. Dokonale komunikuje s otvorenými loftovými priestormi a harmonizuje sa s čistými líniami a materiálmi ako kov či sklo. Nesie v sebe náboj kreativity a nezameniteľného charakteru.

Polyuretánové či epoxidové?

Liate podlahy sú vo všeobecnosti vyrábané na báze epoxidových a polyuretánových živíc a na základe toho rozlišujeme dva typy. V oboch prípadoch ide o zmes zloženú z dvoch komponentov, ktoré po zmiešaní a vyliatí vytvoria hladký a odolný povrch. Ich vzhľad a aplikácia sú takisto identické, rozdiel však spočíva v pomere jednotlivých zložiek a fyzikálnych vlastnostiach. Kým epoxidová je celkovo tvrdšia no povrchovo krehkejšia, polyuretánová sa vyznačuje pružnosťou a húževnatosťou. Využitie preto skôr nachádza všade tam, kde je kladená požiadavka na zvýšenú záťaž podlahy. Obzvlášť je ideálna do kúpeľní vďaka dobrej znášanlivosti tepelnej rozťažnosti, ale skvelé uplatnenie nachádza tiež v exteriéri ako terasa či balkón, kde zároveň plní úlohu hydroizolácie.

Prečo si vybrať liatu podlahu?

Hoci ešte stále existujú voči liatym podlahám isté predsudky, najmä čo sa týka jej využitia v interiéri, možno o nej hovoriť ako o exkluzívnom segmente podlahovín. Svedčia o tom jej výborné mechanické a chemické vlastnosti a pestrá škála prevedení - farebných i povrchových. K dispozícii je viac ako 2000 odtieňov a rôznych štruktúrovaných úprav – lesklé, saténové alebo úplne matné. Výborne tlmí zvuk a vďaka svojej pružnosti a povrchovej úprave je príjemná na dotyk. Ľahko sa udržiava a navyše je antistatická a antibakteriálna, preto si ju obľúbili mnohé domácnosti s alergikmi. Jednoduchá a najmä rýchla je tiež jej aplikácia. V závislosti od požadovaného efektu a predpokladanej záťaže sa nanáša v 2 – 10 mm hrúbke. V tej iste farbe a štruktúre dokonca potom možno k podlahe zladiť steny a tiež obvodové soklové lišty. Ak by vás časom podlaha omrzela je možné ju jednoducho kedykoľvek pretrieť na ľubovoľnú farbu alebo pomocou polymérov jej prinavrátiť stratený lesk. Ak túžite po teplovzdušnom podlahovom vykurovaní, liate podlahy sú v tomto smere ideálnou voľbou. Vďaka tepelnej vodivosti, malej hrúbke a dokonalému spojeniu s poterom dokážu oproti iným podlahovinám znižovať tepelné straty spôsobené tepelným odporom.

Gýč alebo umelecké dielo?

Technológia zhotovenia liatych podláh umožňuje nielen jednofarebné prevedenia, ale tiež zložitejšie výtvarné stvárnenia, ktoré vznikajú vzájomným prelínaním viacerých farieb. Ich kombináciou možno dosiahnuť rôzne prelivy, obrazce a vzory podľa individuálnych požiadaviek zákazníka, čím sa z podlahoviny stáva doslova umelecké dielo. Liata podlaha s takouto kreatívnou úpravou má potom vysoko dekoračný charakter a v niektorých prípadoch až extravagantný, preto je vhodné ju zvoliť skôr do priestorov zariadených v jemných odtieňoch, inak v interiéri vznikne vizuálny chaos a z podlahy sa stane gýč. Výrobcovia dokonca umožňujú do podlahy zaliať rôzne drobné predmety ako kamienky, mince či mušle, čím pre jej majiteľov získava osobnejšiu hodnotu. Realizovať túto podlahu možno aj so vzhľadom tzv. terazza, čo je skvelou ekonomickou alternatívou konvenčnej podoby tohto typu podlahovej krytiny.  

Betón look

Medzi kreatívne techniky liatych podláh patrí aj kameninový efekt či imitácia betónu. Práve betón či mramor má veľký podiel na industriálnej atmosfére každého loftu, ktorú ešte posilní jeho prítomnosť na podlahe. Betónový vzhľad sa dosahuje zladením farebnosti, štruktúry a lesku povrchu, aby sa výsledok čo najviac približoval skutočnosti. Takáto podlaha tak bude skutočným skvostom vášho interiéru. Poskytne vám mechanické ale aj zdravotné výhody tradičnej podlahy s efektom a dojmom typickým pre industriálne budovy.

Leštený betón

Prah domácnosti však prekročil aj skutočný betón. Revolučnou koncepciou podlahového materiálu je dnes tzv. leštený betón, ktorý sa stal synonymom pevnej, odolnej a vizuálne príjemnej podlahoviny. Podlaha z betónu bude celoživotným, nestarnúcim a takmer celoživotným spoločníkom vášho domova. Jej unikátne vlastnosti sa prejavujú v mechanickej a chemickej odolnosti, antistatickosti, bezprašnosti a jednoduchej údržbe. Síce slabšie tlmí zvuk a môže v interiéri pôsobiť chladne, má však atraktívny industriálny vzhľad s rôznym stupňom lesku a možnosťou farebnej pigmentácie.
 

Autor: PG
Foto: Archív redakcie