https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NA HLAVNÝCH TRASÁCH BYTU

26.09.2018 │ Významovo vedľajšou, no pritom neodmysliteľnou súčasťou každého domu alebo bytu sú priestory určené na prechod z jednej miestnosti do druhej. Sem patria všetky chodby, haly a, v neposlednom rade, predsiene. I keď sa to nezdá, pre interiérového dizajnéra sú výzvu, ale i príležitosť....

Nakoľko ceny bytov sa rátajú na metre štvorcové, súčasným trendom je minimalizovanie počtu malých monofunkčných miestností. Práve komunikačné priestory sa tak často zlievajú do hlavného obytného priestoru. Vďaka tomu sa celý byt otvára a pôsobí priestrannejšie. Ich funkcionalita však zostáva zachovaná a je na nás, aby sme ju do priestoru zakomponovali čo najvkusnejšie.

FUNKCIA NA PRVOM MIESTE

Veľmi dôležitým priestorom domu i bytu, ktoré je však často podceňované, je predsieň. Práve ona je miestom prvého kontaktu a mala by pôsobiť patrične reprezentatívne. Nie je náhoda, že v starých pánskych sídlach boli práve vstupné priestory tým najhonosnejším miestom v dome – tvorila ich vysoká hala s veľkolepým schodiskom a galériou cez dve podlažia. Samozrejmosťou boli krásne dekorácie – sochy, veľké vázy s kvetmi či obrazy na stenách. Dnes sú vstupné priestory chápané viac ako úžitková plocha než ako obytný priestor. Z dôvodu efektívnejšieho využitia obytnej plochy boli rozmerovo minimalizované a ich funkcia sa zredukovala na základný účel akejsi prechodovej komory, kde zanechávame vrchný odev, špinavú obuv či mokrý dáždnik. Okrem toho, predsieň často slúži aj ako chodba sprístupňujúca ďalšie úžitkové priestory – komoru, pivnicu, vstup do garáže, prípadne aj pohotovostnú toaletu.

POVRCHOVÉ ÚPRAVY PRE DLHŠIU ŽIVOTNOSŤ

Vysoko praktickému účelu predsiení treba prispôsobiť aj povrchové úpravy, predovšetkým podlahu, ktorá by mala byť ľahko umývateľná. Dbať treba aj na bezpečnosť, a to nie len v predsieni, ale aj v iných komunikačných priestoroch. Ide predsa o frekventované miesta, kde treba predísť riziku pošmyknutia. V prípade použitia kobercov je vhodné siahnuť po lepených metrážnych kobercoch. V prípade behúňov je možné zabezpečiť ich stabilitu protišmykovými podložkami. Osvedčeným riešením je dlažba s mierne zdrsneným protišmykovým povrchom. Ľahkú údržbu poskytne napríklad aj liata podlaha, prípadne kvalitné poťahové krytiny na báze vinylu. S vyšším zaťažením treba počítať aj pokiaľ ide o povrchy stien, ktoré sa zvyknú okolo dverí a vypínačov rýchlo obchytať. Dobrou voľbou je preto umývateľný náter alebo kvalitnejšia umývateľná tapeta.

PRAKTICKÉ ZARIADENIE – ZÁKLAD ÚSPECHU

Vstupné priestory by mali byť zariadené tak, aby umožnili rýchle a komfortné vybavenie všetkých úkonov pri príchode alebo odchode z domu. Základným prvkom, ktorý tu nesmie chýbať je vešiak a botník na odkladanie obuvi. Svoje miesto tu má tradične aj veľké zrkadlo a malá lavica alebo taburetka umožňujúca pohodlné prezutie. Špeciálne pre zariadenie predsiení slúžia vešiakové steny alebo predsieňové zostavy, ktoré obvykle nepresahujú šírku 40 cm, takže príliš neukrajujú z už aj tak tesného priestoru. Je praktické, ak sa v predsieni nachádza aj stolček či skrinka na drobnosti – či už ide o úložné miesto pre kľúče, poštu alebo pero s poznámkovým blokom. Najmä v malých predsieňach sa doslova žiada využiť vertikálny rozmer. Úložný systém tak môže siahať až po strop, prípadne sa tu môže nachádzať viacero poličiek, na ktorých môžu byť umiestnené napríklad uzatvárateľné boxy alebo prútené koše na aktuálne používané doplnky ako sú šály, čiapky či rukavice.

ÚLOŽNÉHO PRIESTORU NIE JE NIKDY DOSŤ

Úložné priestory treba nadimenzovať tak, aby si topánky a kabáty mala kam odložiť aj prípadná návšteva. Pokiaľ je predsieň dostatočne široká, je praktické umiestniť tu aj ďalšie úložné priestory – či už pre odkladanie zimných kabátov alebo športových potrieb a iných vecí pre sezónne vonkajšie využitie. Veľmi jednoducho, efektne a bez zbytočného vizuálneho zaťaženia priestoru je to možné dosiahnuť s pomocou vstavaných skríň. Za posuvnými dverami od podlahy po strop je možné schovať celú predsieňovú výbavu. Zabudované skrine sú určite dobrým nápadom aj v iných komunikačných priestoroch domu – na chodbách či v priestore pod schodiskom.

PRIESTOR PRE SVETLO A KREATIVITU
 
Napriek trendu spájania priestorov do otvorených hál, pojem „chodba“ zďaleka ešte nezanikol. Uplatnenie nachádza najmä v časti domu, kde sú sústredené spálne a detské izby. Najmä v modernej architektúre sa s nimi stretávame pomerne často a pokiaľ ide o dizajnové a funkčné riešenie, vedia prekvapiť. Tieto, na prvý pohľad strohé priestory, v sebe totiž skrývajú nečakaný potenciál. Práve ich jednoduchosť a nenáročnosť na používanie, umožňujú dizajnérom experimentovať s povrchmi, farbami alebo s osvetlením. Pokiaľ aj nie ste najväčším nadšencom moderných technológií, minimálne v týchto priestoroch sa oplatí siahnuť po svetlách na fotobunku, ktoré sa zapínajú po indikácii pohybu. Okrem hlavného svetla, vo večerných hodinách určite oceníte aj tlmené podsvietenie, ktoré pomôže orientovať sa v priestore aj bez nutnosti zažínať silné a ostré svetlo. Uplatnenie tu nájdu bodové svetlá i svetelné pásy zabudované v stope, v stenách alebo v podlahe. Atmosféru príjemne dotvorí aj podfarbenie, prípadne obrazce na stenách tvorené odrazmi či hrou svetla a tieňa. Mnohí ľudia si práve chodby a haly radi dekorujú obrazmi či fotografiami, ktoré je vhodné nasvietiť bodovým svetlom. Svoje miesto tu majú aj iné dekorácie, kvety, vázy, sochy a podobne.
 
AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE