https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Kuchyňa - Svetové trendy 2014
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Kuchyňa - Svetové trendy 2014

16. 7. 2014  /  Autor: Zuzana Bieliková - Interiérový dizajnér  /  Foto: SIKO, IKEA, ACCO, BLUM, Archív redakcie

Európsky vkus a dizajn sa dosť líši od toho, čo sa páči konzervatívnym ostrovanom mimo kontinentu. Prejavuje sa to najmä v použitých materiáloch a farbách, Európania sú viac na farebnejšie kuchyne, na originálne osvetlenie, zatiaľčo v Spojenom Kráľovstve sa držia osvedčených materiálov ako je tehla, drevo, kachličky.

 

Obrovským trendom na rok 2014 a triumfálnym návratom sú jasné farby v kuchyni, no neutrálne farby majú svoje stále miesto. V dizajne kuchyne, ktorá je srdcom každej domácnosti, sa prejavuje konečne túžba byť iný, individuálny. A tak, kým niekto dáva prednosť triezvemu štýlu, povedzme je konzervatívny alebo až minimalistický, niekto sa od tohto roku môže naplno vyžiť v akejkoľvek farbe. Vhodné je ale dávať veľký pozor pri kombináciách, aby sme neboli nepríjemne prekvapení. Veľmi dobre pôsobí drevina doplnená výraznou farbou, tu by sme hádam mohli poradiť istú zásadu, ktorou sa dá predísť už spomínanému sklamaniu. Napríklad „olivové“ drevo – dekór s výraznou kresbou olivy, je najvodnejšie doplniť farbami aké mávajú olivy (zelená, čierna).

Svetlé drevo jablone sa bude dobre vynímať vedľa limetovo zelenej, výrazne červenej ale aj výrazne žltej. Odvážnejší môžu ísť ďalej a kombinovať zelenú a modrú, žltú a zelenú alebo poriadny kontrast – oranžovú a zelenú. Tu ale skutočne musíme byť veľmi opatrní alebo sa spoľahnúť na dobrého interiérového dizajnéra a nepodceňovať kvalitu digitálneho návrhu, aj v tom najkvalitnejšom sú farby mierne skreslené, tak máme predstavu o tom, ako sú skreslené v tých menej kvalitných. Vydarené bývajú kontrasty jednej výraznej farby a jednej tlmenej farby, ktorá vytvára pre výraznu farbu rámec a zároveň ju pritlmuje – krásny príklad je ružová a šedá, prípadne žltá a petrolejovo modrozelená.

Pri odvážnych kombináciách je dôležité umiestnenie kuchyne – či je to samostatný celok alebo prepojená s obývačkou a jedálňou. Dá sa urobiť aj v takomto prípade krásny návrh – napríklad indigovo modrá kuchynská linka kombinovaná s bielou a obývačka ladená do svetlošeda. Modrá je top farba pre rok 2014 a je bezpochyby víťaz aj pre kuchyne. Nemyslite si, že je obmedzená na jeden odtieň modrej farby. Podľa vlastnej fantázie je možné použiť upokojujúcu námornícku modrú, povznášajúcu farbu letnej oblohy, elektrizujúcu tyrkysovú; všetky majú svoje výhody, a ak sú namiešané správne, trafili ste sa do čierneho.

Takisto je dobré si uvedomiť, že veľmi výrazná farba, nech už sa nám páči akokoľvek, je módnym trendom a preto z ekonomického hľadiska je vhodné dať si spraviť v zvolenej výraznej farbe napríklad len dvierka alebo zástenu alebo pracovnú dosku – jednoducho časť kuchyne, ktorá sa dá za pár rokov bez problémov vymeniť. Týmto by sme mohli uzavrieť farby a pozrieť sa, čo nám prinášajú trendy v oblasti materiálov. Už aj po minulé roky pozorujeme tendenciu návratu k prírode, aby sme sa mohli „vrátiť domov“, no rok 2014 prináša tento trend až v surovom stave. Na pohľad neopracované drevo v podobe jedálenského stola, či odvážny kameň namiesto pracovnej dosky alebo kuchynského drezu. Tento trend akoby vytváral protiváhu k tomu všetkému lesklému a technickému čo bolo doteraz na vrchole. Neznamená to však, že kuchyne stratia niečo zo svojej funkčnosti a kompaktnosti, práve naopak.

Maximálne trendovými stále zostávajú bezúchytkové „push“ systémy, rôzne servomotory, spotrebiče sú čím ďalej tým kompaktnejšie. Príslušenstvo, akým sú vodovodné batérie a drezy, sú viac architektonické ako inokedy, a majú funkcie určené pre maximálnu praktickosť. Napríklad, high – clearance batérie uľahčujú umývanie väčších hrncov a panvíc, otočný výtok umožňuje pohodlie pre multi – tasking v rámci kuchynských povinností. Objemné kuchynské spotrebiče, ktoré sa čoraz rýchlejšie nahrádzajú menšími verziami, ktoré robia svoju prácu rovnako dobre – alebo ešte lepšie. Indukčné sporáky sú stále obľúbenejšie, pretože sa na nich varí rýchlejšie, vyzerajú lepšie, lesklejšie, ľahšie sa čistia a nezaberajú veľa miesta. K dispozícii sú tiež – vďaka rastúcemu dopytu – viacúčelové kuchynské nástroje ako je mlynček na kávu a kávovar v jednom.

Prináša to jasné denné svetlo pomocou väčších okien, svetlovodov alebo – pri odvážnejších koncepciách otvorených stropov, presklených podláh. Otváranie okien je navyše energeticky úsporné pre kuchyňu, ktorá funguje najmä vo dne. Otváranie totiž umožňuje odvádzať pary von prirodzene pomocou vetrania, takže sa nebudete musieť starať o zvyšok vášho domova – aby „nevoňal“ ako váš obed. Praktické a pohodlné umelé osvetlenie sa už dávno rozšírilo aj do kuchyne. Bodové osvetlenie nad kuchynskou linkou môže mať premenlivé odtiene pre okamžité užívateľské, prípadne náladové osvetlenie. A takéto osvetlenie nám posvieti na ďalší trend, ktorý by sme mohli nazvať kráľovstvo šéfkuchára. Ide o veľkú, impozantnú kuchyňu s kompletným riadom, pracovným priestorom, vetraním a zariadením, ktoré by boli vhodné pre profesionálneho kuchára. Môže byť a často býva stredobodom celého domu. Robustné drevené dosky, kefované oceľové spotrebiče najvyššej kvality, obrovské a výkonné odsávače a príslušenstvo, ktoré by zaujalo aj Jamieho Olivera.

 

Výrazným trendom 2014 sú vonkajšie kuchyne 

Zatiaľ čo ich počet narastá a sú veľmi populárne v Spojených štátoch, v iných krajinách sa ešte len stávajú trendom. Obmedzujúcim faktorom je do určitej miery počasie, ale ani to nie je dostačujúci limit pre zastavenie tohto trendu. V drsnejších klimatických podmienkach, ako je Spojené kráľovstvo a Európa, je možné si takúto krásnu open space kuchyňu zariadiť v presklenej terase či zimnej záhrade, kde v lete odmontujeme panely (alebo budú posuvné) a razom sa ocitneme v úplne inej dimenzii varenia a stolovania. Napokon, už naše staré mamy mali tzv. letné kuchyne, ktoré boli často umiestnené práve na verandách rodinných domov a fungovali počas teplých mesiacov, kedy bolo v normálnej kuchyni príliš teplo a navyše ohrievala aj ostatnéčasti domu.

Garancie sú dôležité

"Na skvalitnenie bývania je potrebné aj dostatočné finančné krytie. Najčastejšie využívané zdroje sú úvery. Banky ich poskytujú s rôznymi úrokmi, splatnosťou či zaručením. Úvery účelovo viazané na bývanie sú poskytované s nižšími úrokovými sadzbami. Bezúčelové úvery sú drahšie, preto sa odporúča využiť ich tam, kde nie je možné uplatniť stavebný úver alebo medziúver, napr. na kúpu vybavenia interiéru. Ak je však zariadenie pevnou súčasťou bytu, ako kuchynská linka alebo vstavané skrine, aj to je možné financovať z úveru stavebnej sporiteľne, teda výhodnejšie. Všímajte si tiež dobu fixácie, resp. garancie zvýhodneného úročenia úveru. V našej stavebnej sporiteľni máte istotu dohodnutej výšky úroku a splátok na celú dobu splatnosti úveru, žiadne nečakané zvýšenie nákladov v budúcnosti." Ing. Vladimír Kasander - produktový manažér Wüstenrot stavebnej sporiteľne Viac na: www.wuestenrot.sk 

Zdroj: Trendy Bývanie Apríl/Máj 2014