https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Zelené Átrium - Aktívny prístup k pasívnemu štandardu
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Zelené Átrium - Aktívny prístup k pasívnemu štandardu

 /  Autor: AM  /  Foto: Miroslav Marko

Naša krajina ešte stále (žiaľ) nie je zvyknutá vnímať aspekt ekologickej výstavby ako nevyhnutnú potrebu. Verejnosť sa však pomaly dostáva do stavu, kedy sa úroveň informácií o nízkoenergetických stavbách zvyšuje a povedomie smeruje k pozitívnejšiemu uhlu pohľadu na túto problematiku. Prvou lastovičkou, ktorá predstavuje ekologickú výstavbu v širšom ponímaní ako len ojedinelé pasívne rodinné domy, je výstavba obytného komplexu Zelené Átrium v Trnave. Oprávnene môžeme tento projekt označiť za prelomový – ašpiruje totiž na certifikáciu LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) v jej najprestížnejšej forme – certifikát Platinum. Relizátorom, investorom a architektom v jednej osobe je Miroslav Marko, ktorý si na túto neľahkú výzvu prizval k spolupráci odborníkov zo spoločnosti St. Gobain. Stavbu, ktorej ukončenie je plánované na 2015 sme navštívili osobne a prinášame vám čerstvé informácie o napredovaní stavby aj o tom akú víziu tento projekt prináša.

„Základné 4 piliere udržateľnosti boli pri výstavbe Zeleného Átria definované takto: recyklácia, úspora energií, sociálny aspekt vytvorenia komunity a ekológia.“

Zelené Átrium je vôbec prvou stavbou na Slovensku, ktorá sa dá reálne nazvať udržateľnou a ekologickou. Stavba sleduje 3 aspekty – 1.) stavať v pasívnom štandarde; 2.) certifikovať certifikačnou schémou na najvyššej úrovni 3.) komunitný život – prepojenie generácií, priestorov, záujmov a potrieb v spoločnom komplexe. Autor tejto myšlienky – Miroslav Marko sa v rámci svojej stavebnej spoločnosti dlhodobo venuje nízkonákladovým pasívnym stavbám. Architekt študoval v Kanade filozofiu ekologickej architektúry, čo ho určitým spôsobom tiež nasmerovalo k takejto vízii. Pôvodný zámer z 2008 bol postaviť veľkometrážne byty, no po príchode hospodárskej krízy investor svoje plány prehodnotil a pustil sa do výstavby menších bytov. Vzhľadom na lokalitu (budovy bývalých polygrafických závodov) prvotný plán bol všetko zbúrať a postaviť nanovo. V aktuálnej realizácii jedna časť je novostavba (vyššia 4-poschodová) a druhá časť je prerábka starej budovy polygrafických závodov. Stará časť je členená na 3 sekcie – okraj (byty), stred (obchodný priestor) a na poschodí 2 priestory na voľné využitie - keďže byty sú malometrážne, ľudia budú mať možnosť v týchto priestoroch spoločne tráviť voľný čas (oslavy, športové prenosy..). Obsadenie obchodných priestorov ešte nie je presnejšie špecifikované – zámer je mať v nich fresh market, čerstvé pečivo, kaviareň či knižnicu. Obchodné a spoločné priestory okrem iného slúžia aj na podporu komunitného života podľa autorovho zámeru. Aktuálne je plánovaných 46 bytov, 63 garážových stáni – pri parkovacích miestach sa počíta už aj s elektromobilmi (1-2 stále miesta plus prípravy na ďalšie miesta).

Rekonštruovaná časť bola celá vyčistená, natiahnutý nový obvodový plášť, rozdelená na 2 podlažia a boli urobené medzibytové a bytové priečky. V novej časti sa v tomto čase robí skelet (pozn. red. - v čase nášho rozhovoru – začiatkom júna – bolo vytiahnuté 4.poschodie).

Medzi pozoruhodné okolnosti patrí spôsob recyklácie pri výstavbe a rekonštrukcii. Doslova – čo sa dalo, to sa využilo. Na stavbe bolo vzhľadom na pôvodnú funkciu budovy veľa železa, ktoré sa vytriedilo a znova použilo, takisto staré tehly, ktoré sa našli v podzemných priestoroch. Sutiny sa využili na zásypy. Základné 4 piliere udržateľnosti boli pri výstavbe Zeleného Átria definované takto: recyklácia, úspora energií, sociálny aspekt vytvorenia komunity a ekológia. Pokiaľ sa podarí naplnit očakávania v týchto 4 sférach, je možné docieliť udržateľnosť miesta, energie, materiálu, ale aj vzťahov medzi obyvateľmi).

Najdôležitejším aspektom celého projektu je energeticky pasívny štandard – aspoň čo sa týka absolútnej inovácie na našom realitnom trhu. Poďme si teda ozrejmiť proces certifikácie a čo všetko je potrebné pre to, aby sa stavba stala prvou na Slovensku, ktorá sa môže pýšiť certifikátom LEED Platinum. Certifikácia je momentálne v prípravnej fáze. Čo to znamená? Certifikačná spoločnosť zbiera podklady a uskutočňuje pravidelné stretnutia s cielene zostaveným tímom odborníkov – architekt Miroslav Marko, Vladimír Balent (projektový manažér divízie ISOVER) a zástupca z inštitútu pre energetické pasívne domy.

Certifikačná spoločnosť momentálne robí dynamickú simuláciu ( podľa americkej schémy), čiže prepočet PHPP (The Passive House Planning Package) – či simulácia potvrdzuje, že energetická náročnosť bude taká ako bolo vyrátané. V tejto časti je veľa bodov, ktoré treba prejsť (voda, zatrávňovanie, zeleň a mnohé ďalšie).

Dôležitým krokom je určenie a eliminovanie miest, kde vznikajú tepelné mosty. Tradične sú to balkóny. V starej časti sú vyliate, v novej časti je architektúra strohá (balkóny pomerne netypické) – architekt sa snažil držať moderny z minulosti (30.-te roky 20. storočia).

 

V prvej fáze sa tepelné mosty určujú len paušálne, neskôr sa znovu prerátajú (je tu celá séria detailov podľa ktorých sú spracované výstupy. V tejto dôležitej oblasti je nadviazaná spolupráca s Technickou univerzitou vo Zvolene. Rôzne merania je nutné veľakrát opakovať aby sa vo finále docielil želaný výsledok (ktorým je stavba v pasívnom štandarde). Celkový úspech takéhoto projektu tkvie v detailoch – základom je odborne a dokonale uskutočnená stavebná činnosť s využitím optimálnych materiálov a technológií. Jednou z týchto technológií je aj praktický blowerdoor test, prostredníctvom ktorého v priebehu stavby aj v jej finále meriame vzduchotesnosť priestoru. Väčšinou sa robí 2-3 krát. V pricnípe ako riešiť vzduchotesnosť - robí sa 3 spôsobmi. Keď je masívna konštrukcia aplikuje sa jemná omietka, keď drevostavby tak sa používa OSB/OSB3 alebo kombináciu OSB – omietka, alebo fólie s variabilným difúznym odporom. Stavební odborníci sa napokon rozhodli v Zelenom Átriu pre protipožiarnu dosku, ktorá má parametre porovnateľné ako veľmi dobrá OSB doska. Boli použité špeciálne elektrokrabice pre pasívne domy.

Vladimír Balent z divízie ISOVER nám priblížil, akým spôsobom bola dosiahnutá maximálna vzduchotesnosť: „Vzduchotesnosť je riešená prvkami ISOVER Vario system. Pozostáva z niekoľkých typov folií, potom tam máme pásky na to určené, certifikované, laboratórne testované na 50 rokov. Je potrebné spraviť všetko pre to, aby tam bol minimálny podiel prachu a aby priľnavosť bola dokonalá. Vzduchotesnosť sama o sebe spočíva v nájdení všetkých miest, kde môže byť perforovaná obálka a potom zabezpečiť stopercentné utesnenie.“

Materiálovo celý projekt zastrešuje spoločnosť Saint Gobain prostredníctvom svojich divízií, energetickú koncepciu spoločnosť ESM YZAMER a samotnú realizáciu stavebná spoločnosť SMF Marko. Vývoj výstavby projektu budeme sledovať a informovať vás o napredovaní tejto prevratnej vízie.

V čom je Zelené Átrium iné?

  • Najväčší podiel na energiách má v obyčajnom dome kúrenie, v Zelenom Átriu to bude teplá voda.
  • Priemerné náklady za kúrenie sú na úrovni menej ako 100 € na rok.
  • Všetky byty sú nastavené na 20 stupňov plus doplnkové elektrické ohrievanie / chladenie
  • Každý obyvateľ dostane Fit-out guide - návod na používanie bytu, pomerne dôležitý doplnok pre užívateľa, aby sa naučil žiť s pasívnou budovou, aby sa správal ekologicky a šetrne.
  • Inštalované filtre s rekuperáciou kvality F7 - najvyššia úroveň filtrácie.

Zdroj: magazín Trendy Bývanie





"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie