https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VZDUŠNÝ A NEKONVENČNÝ PRIESTOR VĎAKA OTVORENEJ DISPOZÍCII

24.08.2018 │ Páčia sa vám vzdušné a dizajnovo dokonalé priestory luxusných víl na obrázkoch z časopisov a chceli by ste podobný efekt dosiahnuť aj vo vašom novom dome? Vzdajte sa konvenčných predstáv o bývaní a naučte sa vnímať priestor celkom novým spôsobom.

Jednou zo základných vecí, ktoré by ste mali vedieť je, že moderný, minimalistický vzhľad nikdy nedosiahnete iba výmenou nábytku. Podstata tohto dizajnového trendu totiž spočíva už v samotnom charaktere priestoru – v jeho architektonickom a konštrukčnom riešení. Či už sa chystáte stavať, alebo prestavovať, v prvom rade sa musíte odpútať od všetkých konvenčných predstáv o stavbe a tradičnom dispozičnom riešení rodinného domu.

TRENDOVÉ LOFTY

Základom otvoreného a vzdušného priestoru je minimalizovanie počtu pevných deliacich priečok, ktoré oddeľujú miestnosti s podobnou alebo súvisiacou funkciou. Zaobídete sa bez „zbytočných“ stien medzi kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Nevyhnutné nie je ani odčlenenie predsiene či vstupnej haly. Získate tak krásny otvorený priestor, ktorý pocitovo zvýši výmeru vášho domu alebo bytu. Ak plánujete stavbu nového domu, môžete využiť aj tretí rozmer a otvoriť priestor vertikálne. Vytvorte si obytnú halu prepojenú s podlažím galériou a nechajte pritom vyniknúť aj elegantnému tvaru schodiska. Získate impozantný a luxusne pôsobiaci interiér, ktorý podporuje vzájomnú komunikáciu a vytvára priestor pre spoločne zdieľaný život celej rodiny.

OKNÁ OD PODLAHY PO STROP

Otvorenému interiéru pristane aj otvorenie smerom do exteriéru. Trendom je zotierať hranicu medzi tým čo je dnu a čo je von do maximálnej miery. Masívne obvodové múry nahrádzajú veľkoplošné presklené steny, ktoré je možné (v ideálnom prípade) celkom odsunúť alebo zložiť. Prepájanie interiéru s exteriérom sa orientuje smerom do súkromnej zóny, čiže do dvora alebo do záhrady. Akýsi medzipriestor – interiér v exteriéri či naopak, tu vytvára terasa, ktorá je prakticky neodmysliteľnou súčasťou takéhoto otvoreného konceptu domu. V prípade, že prestavujete, pri výmene okien pouvažujte o ich zväčšení, alebo aspoň minimalizujte ich členenie, aby ste zabezpečili maximálnu mieru vizuálneho kontaktu s exteriérom. Na záclony radšej zabudnite. Množstva svetla a mieru súkromia môžete regulovať exteriérovými žalúziami alebo posuvnými tieniacimi panelmi.

ZÓNY NAMIESTO IZIEB

Funkčné riešenie bytu s otvorenou dispozíciou nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Nie je to len veľká hala bez stien, kde si rozložíte nábytok ako sa vám zachce. Aj takýto otvorený priestor musí mať jasnú koncepciu, pokiaľ ide o funkčné a prevádzkové využitie jednotlivých zón. Tie môžu byť odlíšené napríklad podlahou alebo stropným podhľadom. Vo fáze stavby je možné siahnuť aj po inštalácií posuvných stien, ktoré prispejú k väčšej lexibilite, pokiaľ ide o požadovanú mieru súkromia, takže podľa potreby priestor rozdelia alebo spoja. O funkčné aj pocitové vymedzenie priestorov sa však v prvom rade postará samotné rozmiestnenie nábytku. Tu sa v prvom rade treba vedieť oslobodiť od hlboko zakorenenej predstavy, že nábytok sa umiestňuje po obvode miestnosti – k stenám. Každý kus nábytku treba vnímať ako solitérny prvok, ktorý určuje účel a zároveň priestorovo vymedzuje danú časť bytu. Zároveň však musí korešpondovať s celým priestorom, aby byt nepôsobil chaoticky a nesúrodo. K pevným prvkom otvorenej dispozície obvykle patrí iba kuchyňa so svojim pracovným pultom alebo ostrovčekom a hygienická časť bytu. V prípade, že vám priestore chýba vertikálny deliaci prvok, na tento účel poslúži napríklad policová stena, ktorá rozdelí priestor len v náznaku. Dominantným vertikálnym prvkom obytnej haly sa môže stať napríklad aj kozub.

SKRYTÉ TECHNICKÉ DETAILY

Jednou zo základných charakteristík ultramoderného minimalistického štýlu, je minimalizovanie počtu rôznych technických detailov. Tie by mali byť riešené tak, aby boli prakticky neviditeľné. To sa týka nie len prevedenia stavebných prvkov a nábytku, ale aj všetkých inštalácií. Pre technické prvky ako sú stúpačky a rozvody vody, odpadu a elektriny, ktoré sú obvykle schované v stenách, treba tento raz hľadať iné riešenie, nakoľko steny jednoducho chýbajú. Kuchyne, ale i kúpeľne sa riešia formou ostrovčekov, ktoré sú tvorené solitérne stojacími zariaďovacími predmetmi. Rozvody vody a elektriny teda musia byť schované pod povrchom podlahy alebo pod stropom. Platí to aj pre nevyhnuté, ale vizuálne neatraktívne vykurovacie prvky. Naporúdzi je niekoľko typov vykurovacích systémov: elektrické, teplovodné, infračervené alebo podlahové konvektory umiestnené pozdĺž presklených fasád. Získate tak komfortnú pohodu, pri ktorej budete teplo cítiť, ale nebudete ho „vidieť“.

PRÍRODNÝ ELEMENT

Moderná architektúra môže pôsobiť na pohľad chladne, neosobne a možno i trochu drsne. Aby ste tento dojem zjemnili, siahnite pri riešení detailov po mäkkých a hrejivých prírodných prvkoch. Azda neodmysliteľnou súčasťou každého moderného interiéru je drevo, ktoré sa tu objavuje nie len vo forme nábytku, ale napríklad aj v podobe podlahovej krytiny, schodov, stropných trámov a podobne. V modernom interiéri má svoje miesto rovnako aj neomietnuté tehlové alebo kamenné murivo, respektíve obklad, ktoré plochu steny obohatia o prírodnú štruktúru. Veľmi efektne pôsobí napríklad aj prítomnosť jemného štrku, vody, či zelene, ktoré sú vnímané cez celoplošne presklené steny. Jedným z originálnych prvkov, s ktorým sa veľmi často stretávame v modernej architektúre sú napríklad miniatúrne átriá s kultivovanou zeleňou prípadne i s vodným prvkom, ktoré sú od obytného priestoru oddelené sklenenými stenami.

AUTOR: AP
FOTO: PETER BENNETTS, BRETT BOARDMAN,
JOHN GOLLINGS, MICHAEL NICHOLSON,
ARCHÍV ARCHITEKTOV A REDAKCIE





"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie