https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REALIZUJEME BALKÓN S ARCHITEKTOM - ČO NA ŇOM NESMIE CHÝBAŤ? (2. ČASŤ)

09.08.2018 │ V súčasnej architektúre má svoje stále miesto balkón, ktorý je zaujímavým prvkom procesu pretvárania a inovácii moderného bývania. Mnoho Slovákov ho dokonca považuje za najobľúbenejšie miesto v byte. Evokuje v nich pozitívne pocity, pretože v jeho rozmedzí sa najčastejšie odohrávajú príjemné aktivity ako relax či stolovanie. Nalaďte sa aj vy pozitívne a urobte z vášho balkóna balzam na dušu.

Radí Ing. arch. Miloslav Šimánek

ZELENÁ OÁZA 

S trochou snahy si možno na balkóne vytvoriť malú zelenú oázu. Či už sa rozhodnete pre bylinky, kvetiny alebo zeleninu, váš balkón akúkoľvek zeleň premení na dekoratívny doplnok. K súčasným trendom patrí vertikálne pestovanie so samozavlažovacím systémom. Je priestorovo úsporné a efektné. Rozmery takejto steny môžu byť ľubovoľné ako aj voľba rastlín, ktoré sa osadia priamo do steny a pozvú tak prírodu do vášho príbytku.

BEZPEČNÉ ZÁBRADLIE

Technickú, ale aj estetickú súčasť balkóna tvorí zábradlie. Kontrastné či harmonické materiálové prevedenie dokáže výrazne ovplyvniť celkový ráz tohto priestoru. Ideálne je zvoliť materiál kompatibilný s prevedením pochôdznej plochy, čím dosiahnete homogénny efekt, ktorý vám ponúka možnosti balkón kreatívne dotvoriť nábytkom a doplnkami. Nezabudnite však na bezpečnostnú funkciu zábradlia. Ak sa balkón nachádza vo výške viac ako 180 cm nad terénom, výška zábradlia musí byť aspoň 110 cm. V prípade, že ste sa rozhodli pre vodorovne členené zábradlie, vzájomná vzdialenosť medzi jednotlivými prvkami, zvislými aj vodorovnými, by mala byť maximálne 12 cm. Pre zvýšenie bezpečnosť tento priestor ešte vyplňte sklom alebo pletivom, prípadne inou vhodnou výplňou.

POHODLNÝ NÁBYTOK

Optický kontakt vnútorných priestorov s balkónom ešte posilníte optimálnou kombináciou materiálov a zariadením. Na trend extenzie interiéru v exteriéri zareagovali výrobcovia nábytku, ktorý ponúkajú vonkajšie sedenie s komfortom vašej obývačky či spálne, absolútne odolné voči náporom počasia. Je preto vyrobené z kovu, exotického dreva alebo moderných syntetických materiálov. Ak váš balkón má úzke priestorové limity, nemusíte sa vzdávať tejto útulnosti a pohodlia. Vybavte ho subtílnymi skladacími alternatívami či modulárnym riešením. O originálne podložie pre váš oddych sa postarajú aj vankúše či matracová podložka.

MYSLITE NA BEZPEČNOSŤ

Je nevyhnutné, aby balkón spĺňal nielen funkčné a pohľadové parametre, ale predovšetkým technické a bezpečnostné. Nechajte preto občas skontrolovať jeho technický stav odborníkmi. Do balkónovej dosky by v prvom rade nemalo zatekať. Môže sa tak stať poškodením dlažby alebo iných ochranných vrstiev. Vitalita a kvalita však okrem dlažby nesmie vynímať ani zábradlie a okapové časti. Materiálové vyhotovenie balkóna by preto malo byť trvácne. Bezpečnostným kritériám podlieha aj samotná vyplň balkóna, od ktorej sa vyžaduje bezpečná konštrukcia na oboch stranách. Zo strany užívateľa – vlastníka nehnuteľnosti, ale aj zo strany okoloidúcich. V neposlednom rade najvyšší stupeň bezpečnosti musí vykazovať zábradlie. Či už sa rozhodnete pre oceľové, sklenené alebo nerezové, dôležité je jeho ukotvenie do nosnej konštrukcie.

← 1. ČASŤ

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie