https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

AKO VYBRAŤ NAJLEPŠIU VARNÚ DOSKU?

Bez kvalitnej varnej dosky sa v kuchyni jednoducho nezaobídete a všetky varné práce sa budú naďalej točiť okolo nej. Práve preto je dôležité dbať na správny výber, aby varenie nebolo starosťou, ale radosťou.

Aký vybrať typ varnej dosky?

Vyberať môžete zo štyroch základných typov varných dosiek - indukčné, plynové, sklokeramické a kombinované. Každý z typov má svoje výhody aj nevýhody, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť.

Sklokeramické varné dosky

Sklokeramické varné dosky patria medzi najviac predávané predovšetkým pre ich nízku spotrebu, jednoduchú obsluhu a pekný vzhľad. Medzi nevýhody patrí väčšia náchylnosť povrchu na poškodenie.

Plynové varné dosky

Najväčšou výhodou plynovej varnej dosky je jej úsporná prevádzka v porovnaní s elektrickým typom. Pri varení tiež veľmi rýchlo dosiahnete požadovanej teploty a nemusíte čakať na rozohriatie vykurovacích telies.

Indukčné varné dosky

Indukcia je moderným systémom ohrevu, pri ktorom dochádza iba k zahrievaniu samotného riadu a nedochádza tak k žiadnemu úniku tepla navyše. Vyniká tiež maximálnou bezpečnosťou a veľmi nízkou spotrebou energie. Nevýhodou môže byť vyššia nákupná cena

Tip: Ak chcete špičkovú varnú zónu, v ktorej sa vám bude pohodlne variť mnoho rokov, pozrite sa na indukčné varné dosky od výrobcu Gorenje.

Kombinované varné dosky

Kombinované varné dosky spájajú dva obľúbené typy varných dosiek - sklokeramické a plynové. Pre domácnosti, ktoré majú v kuchyni zavedený plyn tak ide o často vítaný kompromis.

​Akú vybrať veľkosť varnej dosky?

Varné dosky sú obvykle široké 60 cm, na trhu však nájdete aj dosky v šírke 30, 45 či 90 cm. Pri výbere vždy zohľadnite predovšetkým počet varných zón. Niekedy si vystačíte s dvomi, väčšia rodina rozhodne ocení štyri až šesť varných zón.

 

Ako na výber dizajnu a farby?

Na trhu existuje nespočetné množstvo rôznych variantov. Od klasických štvorcových až po obdĺžnikové a oválne varné dosky. Farebné prevedenie je najčastejšie čierne, ale v predaji sú tiež varné dosky bielej a hnedej farby. Výnimkou tiež nie sú pastelové odtiene.

Tip: Klasické čierne prevedenie je praktické predovšetkým z hľadiska údržby. Na tmavom povrchu zaniknú menšie šmuhy.

A spotreba?

Z dlhodobého hľadiska je lepšie investovať do sklokeramickej dosky, ktorá je energeticky úspornejšia než bežná elektrická platnička. Vďaka cenám plynu je aj plynová varná doska výhodná, záleží však, či plyn máte zavedený v dome. Indukčné varné dosky patria medzi najúspornejšie, ich nevýhodou je však vyššia nákupná cena.

 

Tip: Vždy sa riaďte hodnotami uvedenými na energetickom štítku daného spotrebiča.

 

 

Ako je to so zapojením?

  • Plynové varné dosky musí vždy zapájať iba odborník s potrebnou licenciou. Zapojenie odborníkom patrí medzi základné podmienky uznania záruky. Sami ju teda nezapájajte.

  • Elektrické varné dosky môžete zapojiť svojpomocne, je však nutné postupovať presne podľa pribaleného návodu na inštaláciu.

 

"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Informácie