https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ČO PLATÍ V LETE NA DOKONALÝ TRÁVNIK?

26.07.2018 │ Ak ste na jar vykonali správne všetky opatrenia spojené s prípravou pôdy a výsevom trávnika, dnes sa už pravdepodobne tešíte zo súvislého zeleného porastu, ktorý je reprezentatívnym prvkom exteriéru a celkovej architektúry vášho pozemku. Aby si zachoval čarovný charakter aj počas nadchádzajúcich horúcich letných dní, vyžaduje si adekvátnu starostlivosť. Len pravidelným kosením, dostatočnou závlahou a hnojením sa vám trávnik odvďačí úhľadným vzhľadom a vitalitou.

SPRÁVNY STRIH

Elementárnym opatrením v starostlivosti o trávnik je jednoznačne pravidelné kosenie. V hlavnom vegetačnom období počas letných dní sa odporúča kosiť trávnik dvakrát až trikrát do týždňa, pričom trávu neskracujeme tak, ako to robíme na jar alebo v jeseni. Maximálne o dve tretiny dĺžky stebla, ideálne do výšky 3 - 4 centimetrov, aby sa zachovala dostatočná plocha pre priebeh fotosyntézy, ktorá tráve zaistí krásnu sýto-zelenú farbu. Ak je zostrih trávnika príliš krátky, znižuje to jeho schopnosť rastu.

POZOR NA ZOŽLTNUTIE

Vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia môže dôjsť k zožltnutiu trávnika. Predídete tomu dômyselnou starostlivosťou, ktorá spočíva v troch krokoch:
1. Zavlažovanie. Svieži a zelenajúci sa trávnik si vyžaduje aj dostatok vlahy, preto sa snažte udržiavať pôdu neustále vlhkú. Aspoň raz za deň - ráno alebo večer mu doprajte dávku vody pomocou záhradnej hadice nastavenej na rozprašovací režim. Túto prácu však za vás zvládne aj zavlažovací systém, ktorý napojíte na záhradnú hadicu, umiestnite ho ideálne do stredu trávnikovej plochy a podľa nastaveného režimu necháte mechanizmus pracovať. Oproti zalievaniu hadicou vám dokáže ušetriť až 40 % vody.
2. Hnojenie. Aby v trávniku ostalo dostatok živín, nezabúdajte na jeho priebežné hnojenie. Vo všeobecnosti platí, že práve na jar a v lete by sa malo používať hnojivo s vyšším obsahom dusíku a tiež prvkov ako sú fosfor a draslík, a to v pomere 15:5:5. Dôležité je však dodržiavať dávkovanie, aby ste trávnik nespálili. Ideálne je hnojenie vykonávať po kosení alebo vertikutácii. V prípade veľkého sucha je účinným nástrojom tzv. mulčovanie, pri ktorom špeciálne upravená kosačka rozomelie trávu na drobné kúsky, ktoré sa pri korienkoch rozložia a pôsobia ako prírodné hnojivo.
3. Vertikutácia. K zožltnutiu trávnika môže dôjsť aj v prípade, že nie je dostatočne prevzdušnený. Celkovému oslabnutiu zabránite tzv. vertikutáciou, ktorá trávnik zbaví plsti, machu a odumretých rastlín a tiež prípadných plesní. Po tomto úkone je potrebné pozbierať zvyšky trávy a v prípade potreby dosiať málo zarastené či odumreté miesta.

ČÍM KOSIŤ?

Úhľadne pokosený trávnik možno dosiahnuť pomocou kosiacej techniky zahŕňajúcej rôzne kategórie nástrojov. Jednotiacim prvkom všetkých mechanizmov je však rotujúci nôž či struna. Najčastejšie siahame po elektrických či benzínových samochodných kosačkách, ktoré sú primárne určené na kosenie menších a stredných pozemkov súkromných domov. Výhodou modelov poháňaných elektromotorom je tichý chod, nízka hmotnosť a minimálne prevádzkové náklady a nároky na údržbu. Na trhu možno nájsť aj niekoľko technologických zaujímavostí ako napr. kosačku s kolektorovým elektromotorom, ktorý dokáže ušetriť až 50 % elektrickej energie. Nutnosť akéhokoľvek prívodu elektrickej energie však úplne odpadá pri benzínových kosačkách, práve kvôli čomu sa tešia veľkej obľube. Vo výbave benzínových strojov dnes už nechýba variátor či viacrýchlostná automatická prevodovka umožňujúca zmenu rýchlosti jazdy a výkonný motor pre použitie i v zložitejšom teréne.

Trendom sú dnes kosačky, ktoré okrem perfektného výkonu prinášajú majiteľovi, čo najväčší komfort a rýchlosť pri kosení. Objemné koše s optickým ukazovateľom naplnenia umožňujú kosiť bez zbytočného prerušovania kvôli vysypávaniu trávy. Veľkú výhodu predstavujú ergonomické spínače motora a pojazdu, ktoré vďaka špeciálnemu materiálu padnú do ruky a poskytujú maximálne pohodlie pri kosení. U nových modelov býva súčasťou výbavy i centrálne nastavenie výšky kosenia. Technicky vyššie modely dosahujú tiež nadštandardnú mieru univerzálnosti, pretože viaceré z nich sú vybavené systémom 4 v 1, ktorý súčasne umožňuje zber, mulčovanie i zadné a bočné odhadzovanie trávy a niektoré dokonca disponujú držiakom na nápoje.

ČO S NEŽIADUCOU BURINOU?

Udržať na uzde rozširovanie buriny na trávniku dá nejednému záhradkárovi poriadne zabrať. Účinnými nástrojmi na jej likvidáciu sú rôzne chemické preparáty, ktoré však nepriaznivo vplývajú na okolité prostredie. Najekologickejší no prácny spôsob preto naďalej predstavuje jej manuálne vytrhávanie. Šikovným pomocníkom pri tomto riešení je vytrhávač buriny, ktorý jednoduchým zašliapnutím vytiahne burinu aj s koreňmi, pričom teleskopická rukoväť vám dovolí ostať pri práci vzpriamený.

AUTOR: PG
FOTO: MOUNTFIELD, CHARLOTTE ROWE GARDEN DESIGN, ARCHÍV REDAKCIE