https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PRÍJEMNÁ KLÍMA AJ POČAS HORÚCEHO LETA

Medzi vnútornou klímou v dome a dobrým pocitom z bývania existuje priama úmera. Rozhodujúcim faktorom je pritom najmä kvalita vzduchu a jeho teplota. Tieto dva parametre sa štandardne dosahujú kombináciou vetrania a kúrenia, respektíve klimatizovania.

Potreba úpravy teploty vo vnútornom prostredí domu závisí v prvom rade od izolačných schopností domu. Pozitívnym trendom súčasnosti je preto vyhodnocovať a riešiť energetickú bilanciu domu ako celku. Cestou ako na to je v prvom rade kvalitné zateplenie fasády vrátane strechy a výmena netesných okien. I keď ide o nemalú investíciu, jej rentabilita je zaručená. Zníženie energetických nárokov domu vedie nie len k úsporám na účtoch za kúrenie a klimatizovanie, ale aj k stabilnej klíme v interiéri. Práve tak, ako kvalitné zateplenie v zime zabraňuje únikom tepla, v lete zabraňuje aj prehrievaniu interiéru. V prípade novostavieb alebo komplexných rekonštrukcií je už vysoká energetická efektivita prevádzky domu samozrejmosťou. Od roku 2016 už musia budovy pri kolaudácii dosahovať energetickú triedu A1 po roku 2020 to bude dokonca trieda A0. Okrem kvalitnejších stavebných prvkov a väčšieho množstva izolácie, je nevyhnutnou súčasťou takéhoto domu aj dômyselne navrhnuté technické vybavenie budovy. To so sebou prináša aj trochu iný spôsob užívania stavby, než sme boli dlhé roky zvyknutí.

Venujte pozornosť vetraniu

Veľmi dôležitou funkciou, ktorá musí byť pri budovách energetickej triedy A1 alebo A0 prísne sledovaná, sa stáva výmena vzduchu. Tým hlavným dôvodom je dodržanie hygienickej kvality vzduchu, nakoľko pri tak dokonale zaizolovaných domoch už nedochádza k  vetraniu infiltráciou a spoliehať sa už nedá ani na spontánne správanie užívateľov. Tým druhým dôležitým dôvodom je skutočnosť, že vetranie oknami môže vážnym spôsobom nabúrať zámer minimalizovania energetickej spotreby budovy. Čím lepšie je totiž dom zateplený, tým väčší podiel na energetických stratách budovy má práve vetranie. „Pri starších budovách predstavovala tepelná strata vetraním cca 25 – 35 % z celkovej tepelnej straty objektu. Pri využívaní kvalitných stavebných materiálov, kedy je prestup tepla cez konštrukciu menší, sa tento podiel zvýšil na cca 35 – 60 %. Pri výstavbe domov s takmer nulovou potrebou tepla je tento pomer ešte výraznejší,“ upozorňuje Ing. Peter Muškát, pracovník technickej podpory pre značku Buderus. Tento problém sa samozrejme netýka len tepelných strát, ktoré treba v chladnom období doplniť, ale i neželaných tepelných ziskov, ktoré treba počas letných horúčav eliminovať.

Stabilná klíma a vždy čerstvý vzduch

Veľkým prínosom pri znižovaní spotreby energie je využívanie riadeného vetrania s rekuperáciou. Takýto ventilačný systém dobre slúži nie len v zime, kedy dokáže spätne získať až 90 % tepla z odvádzaného vzduchu, ale je užitočný aj v lete, kedy umožní vetranie bez zbytočného prehrievania interiéru. Počas dňa, kedy je vonku horúco, sa v rekuperačnom výmenníku vyrovná teplota vydýchaného a čerstvého vzduchu, takže vzduch privádzaný do interiéru je vo finále o niečo chladnejší než ten vonkajší. „V noci, keď sa vonku ochladí, môžete intenzívne prevetrávať interiér chladnejším vzduchom. Umožňuje to automaticky spínaná obtoková klapka, vďaka ktorej privádzaný chladný vzduch obchádza rekuperačný výmenník tepla, takže nedochádza k jeho ohrievaniu odsávaným vzduchom z interiéru. Ochladením vnútorného priestoru počas letných nocí a využitím akumulačnej schopnosti objektu je tak možné dosiahnuť, že počas horúceho dňa vydrží v dome príjemný chládok o niečo dlhšie,“ radí Ing. Muškát. Okrem permanentného prívodu čerstvého vzduchu prispieva riadené vetranie k znižovaniu prašnosti a zamedzeniu šíreniu pachov. Na zabezpečenie ešte väčšieho komfortu sú ako príslušenstvo k dispozícii senzory pre meranie koncentrácie CO2, senzor vlhkosti a senzor VOC pre meranie kvality vzduchu. Netreba sa obávať ani šírenia chorôb cez ventilačné potrubia, pretože tie sú neustále prefukované a sú opatrené antibakteriálnou vrstvou.

 

 

Vykurovanie naopak

Ochladzovať priestor je možné aj s pomocou telies, ktoré obvykle slúžia na vykurovanie. Ako ochladzovacia plocha môžu slúžiť radiátory alebo vykurovacie systémy zabudované v podlahe, v stene alebo v strope. Stačí, ak zdroj tepla vymeníte za zdroj chladu. Tým môže byť napríklad studňová voda alebo tepelné čerpadlo. V prípade systémov voda/voda alebo zem/voda, je možné prirodzene ochladzované médium použiť priamo – bez zapínania tepelného čerpadla. Energeticky efektívnym zdrojom chladu môže byť aj splitové tepelné čerpadlo vzduch/voda, ktoré v lete možno prepnúť do reverzného chodu, takže namiesto tepla produkuje chlad. V prípade, že dom disponuje riadeným vetraním, je možné tieto zdroje chladu využívať aj na úpravu teploty privádzaného vzduchu.

Klimatizácia  – záruka letnej pohody

Nie vždy je možné riešiť veci „do podlahy“. V mnohých bytoch a domoch je z dlhodobého hľadiska najschodnejším riešením inštalácia klimatizácie. Letnými horúčavami zvyknú najviac trpieť podkrovné byty a južne orientované priestory. Pokiaľ sa rozhodnete doplniť technickú výbavu vášho domu o klimatizačnú jednotku, nemali by ste robiť kompromisy. Siahnite priamo po tom najlepšom, čo trh ponúka, teda po splitovej klíme s oddelenou vonkajšou a vnútornou jednotkou. Ideálne je zvoliť zariadenie s inverterom, ktoré dokáže prispôsobovať výkon reálne potrebe bez nutnosti opakovaného spínania zariadenia. Tým sa zaručí stabilná klíma, ale tiež menšia spotreba energie a menšie opotrebenie zariadenia. Kvalitná klíma disponuje nie len prachovými a peľovými filtrami, ale niektoré modely umožňujú aj dezinfekciu vzduchu čiastočkami striebra alebo osviežovanie vzduchu ionizáciou. Samozrejmosťou je regulácia vlhkosti vzduchu, nakoľko kondenzácia vlhkosti a teda i odvlhčenie vzduchu je pri jeho prudkom ochladení prirodzeným javom.

Nepodceňujte pravidlá  klimatizovania

Na to, aby klimatizácia fungovala tak ako má, je v prvom rade dôležité jej správne dimenzovanie, odborná inštalácia na vhodnom mieste a tiež pravidelná údržba. Podceňovať netreba pravidelnú výmenu filtrov. Nemenej dôležité je používať klimatizáciu s rozumom. Reč je najmä o nastavení teploty, smerovaní a intenzite prúdu vzduchu. Správne nastavená klimatizácia by nemala znižovať teplotu v miestnosti o viac než 6 – 8°C oproti vonkajšiemu prostrediu. Prúdenie vzduchu by nemalo byť pociťované ako prievan. Už zvýšenie rýchlosti prúdenia vzduchu o 0,1 m/s sa pociťuje ako ochladenie o 2 – 3°C. Napriek tomu, že ide už o notoricky známe pravidlá, práve podceňovanie ich dodržiavania je často príčinou neželaných sprievodných javov ako sú bolesti krku z prievanu či prechladnutia uprostred letných horúčav.

AUTOR: AP
FOTO: archív firiem