https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: FÍNSKY ZRUB V SLOVENSKOM ŠTÝLE (1. ČASŤ)

Bývanie v súlade s prírodou sa i pod vplyvom ekologických trendov a čoraz väčších legislatívnych nárokov na využívanie obnoviteľných zdrojov teší narastajúcej popularite. Pôvabu drevenej stavby podľahla i rodina zo Starej Ľubovne. Majiteľ domu sám položil svoje dlhoročné predstavy o bývaní v drevostavbe na papier a spolu s architektkou Lýdiou Janíkovou dotiahli dispozičné riešenie domu do posledných detailov. Návrh putoval do fabriky a o niekoľko mesiacov, i vďaka krátkej dobe výstavby, nadobudol sen o dokonalom bývaní reálnu podobu. „Dlhé roky som mal na ploche osobného počítača vyobrazený vysnený dom a dnes sedím v jeho obývačke, čo je ohromné šťastie,” zveril sa so svojimi pocitmi samotný majiteľ domu. „Predtým sme s rodinou bývali v mestskom byte. Pociťujeme odrazu obrovskú slobodu a uvoľnenie vďaka priestrannosti a jedinečnosti tejto stavby."

Podobne očarený výhodami a krásami zrubovej architektúry sme sa vybrali na návštevu tohto domu situovanom v malebnom prostredí tatranských štítov v obci Veľká Lomnica. Lokalita sa nachádza medzi mestami Kežmarok a Poprad a je oprávnene považovaná za vstupnú bránu do Tatier. Pozemok stavby o rozlohe 742 m2 sa rozkladá v blízkosti golfového rezortu Black Stork A PGA, ktorý poskytuje jej návštevníkom ako aj obyvateľom rozmanité služby. Napriek odľahlému charakteru disponuje miesto základnou technickou a dopravnou infraštruktúrou. Mobilita je zabezpečená po prístupovej asfaltovej ceste, ktorou sa dostanete k zariadeniam ponúkajúcim občiansku vybavenosť. Keďže od obytnej plochy sú vzdialené viac ako kilometer, podmienkou bývania v priľahlej oblasti Veľká Lomnica je vlastnenie auta, čo však je už v dnešnej dobe pre mnohých štandardom. „Bývaniu v tomto prostredí sme prispôsobili režim dňa a musíme vždy pamätať na to, že treba nakúpiť a vybaviť záležitosti ešte pred príchodom domov, ale inak nás lokalita v ničom neobmedzuje," hovorí majiteľ.

Prvotriedne rezivo

Už z diaľky nás okrem nádhernej panorámy zaujal celkový koncept a pozoruhodné prevedenie stavby. Architektúra každého zrubového domu je prispôsobivá a výsledný efekt môže byť preto naozaj impozantný. Na celkovom veľkolepom dojme sa výrazne podieľala štruktúra použitého dreva, ktorým je fínska borovica. Okrem príťažlivého dizajnu táto prírodná surovina poskytuje stavbe aj výborné technologické vlastnosti. V kombinácii so sklom a kameňom vytvára na fasáde fascinujúce detaily, ktoré dodávajú stavbe punc jedinečnosti a osobitosti. Zaujímavosťou je, že kameň použitý v exteriéry možno nájsť aj pri vnútorných obkladoch. Ide o zámer architektky zabezpečiť celistvosť a upravenosť stavby. Svojráznosť domu poskytuje aj okolité prostredie nádhernej slovenskej prírody, do ktorej stavba svojim naturálnym prevedením dokonale zapadla. Lokalita nie je veľmi obývaná, čo nebráni lesnej zvery zavítať do záhrady. „Ráno sa zobudíme a pasú sa nám tu srnky a večer nás zas navštevujú líšky,” pochválili sa nadšení majitelia.

Pôsobivý interiér

Pri vstupe do domu nás zaujala priestranná katedrálová hala so zaujímavým technickým detailom v zmysle vyvýšenej časti juhozápadnej presklenej steny, ktorá v tejto časti dosahuje výšku cca 10 metrov. Dom je orientovaný na juhozápadnú stranu, vďaka čomu sa prostredníctvom veľkej sklenej plochy dostáva do vnútra dostatok slnečného svetla. Veľkoformátové okná všeobecne podporujú solárny zisk domácnosti, ktorý má za následok podporu vykurovania a regulovania vnútornej klímy v závislosti od ročného obdobia. Presklenie vo vrchnej časti má tvar trojuholníka, čo bolo pravdepodobne vytvorené so symbolickým zámerom lemovania panorámy nádherných štítov Vysokých Tatier. Celkovú atmosféru ešte dotvára horiace drevo v kamennom krbe, ktorý dispozične predeľuje stenu a spríjemňuje pohľad na okolitú krajinu. „Mám pocit, že sledujeme menej televíziu, pretože sa nevieme vynadívať na podmanivú krásu hôr," vysvetľuje majiteľ.  

 

Terapia drevom

Počas celej obhliadky stavby nás sprevádzala nezameniteľná a všadeprítomná vôňa dreva, ktorá má na obyvateľov takýchto domov podobné účinky ako aromaterapia. Energetický vplyv dreva sme pociťovali v každej miestnosti a jeho nádherná aróma v nás vyvolávala rozmanité zmyslové vnemy. Dlhodobý pobyt v takomto prostredí je zaručeným receptom na psychickú rovnováhu a odbúranie stresu. Spolu s každodenným výhľadom na okolitú tatranskú panorámu sa drevo postará o dostatok vitality a inšpirácie, ktorá sa dostaví okamžite po zabývaní. „Bývanie v drevodome sme si ihneď zamilovali i kvôli zmyslom lahodiacej vôni dreva a úžasnej kvalite vzduchu.”

Inteligencia na tretiu

Životné návyky a zaužívané rituály môžu mať dosť negatívny vplyv na našu peňaženku a aj životné prostredie. Moderné spotrebiče a technológie, selektívne nátery, rekuperácia tepla či solárna energia predstavujú vyspelé možnosti, ktoré ponúkajú každej domácnosti významné úspory. V prípade zrubového domu vo Veľkej Lomnici je ohľaduplnosť k financiám a environmentu zabezpečená pomocou arktického druhu materiálu a tiež prostredníctvom celkového riešenia stavby realizovaného primárne s týmto zámerom. Okrem funkcie dreva spočívajúcej vo vyrovnávacej pamäti vlhkosti a tepla sa vyspelosť stavby prejavuje aj v inteligentnom systéme Niko Home Control, ktorý dáva majiteľom domu v každom momente prehľad o spotrebe energie. Na eko-displeji sa zobrazujú údaje o aktuálnej, dennej a priemernej spotrebe energie a tiež o jej vývoji. Takéto presné meranie prispieva k aktívnemu šetreniu a zamedzuje plytvaniu.

V 2. ČASTI SA POZRIEME NA VLASTNOSTI ZRUBU AKO SADANIE ČI STAROSTLIVOSŤ O DREVO A NA TO,
AKO SA S NIMI VYSPORIADALI MAJITELIA

AUTOR: PG
FOTO: ZDENO ZIMAN

 





"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie