https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MNOŽSTVO SLNKA TREBA REGULOVAŤ

29.07.2018 │Neodmysliteľnou súčasťou architektúry s veľkým množstvom presklených plôch, sú vonkajšie tieniace prvky. Zatiaľ čo počas zimného obdobia je schopnosť presklených sien získavať teplo zo slnečného žiarenia vítaná, v lete je to skôr problém, ktorý treba riešiť. Väčšie presklené plochy môžu v letnom období prinášať príliš veľa slnečných ziskov, a preto je nutné okná vhodne zatieniť. Južná fasáda si proti vysokému letnému slnku poradí vhodne navrhnutým horizontálnym tienením (pergola, presah strechy a pod.). Pri východnej a najmä západnej fasáde takéto opatrenie nestačí, pretože v čase ich oslnenia je slnko nižšie na oblohe. Tu nezostáva iné, než navrhnúť aktívne tieniace prvky ako sú vonkajšie žalúzie či rolety, ktoré sú oveľa účinnejšie ako vnútorné tienenie.

MNOHO ÚČELOV TIENIACEJ TECHNIKY

Možnosť regulácie tepelných ziskov s pomocou tieniacich prvkov je jedným zo základných atribútov energeticky efektívnych budov a v našich končinách sa stávajú čoraz dôležitejšie aj z dôvodu klimatických zmien. Na druhej strane, vonkajšia tieniace technika môže prispievať k zlepšeniu tepelnoizolačných schopností aj počas zimných mesiacov. V tomto smere sú účinné najmä rolety a okenice, ktoré výrazne prispievajú k tepelnoizolačným vlastnostiam obvodovej steny v mieste okna, vďaka čomu znižujú spotrebu energie na vykurovanie až o 40 %. Náklady na kvalitné okná a tieniace prvky sa tak rokmi vrátia v podobe úspornej prevádzky domu. Popri úspore tepla na vykurovaní je táto úprava niekedy schopná odstrániť kondenzovanie vodnej pary a rosenie na vnútornom povrchu zasklenia. V zime chránia pred mrazom, vetrom i dažďom, čím predlžujú životnosť okien. Ďalším nesporným kladom je obmedzenie prašnosti v objekte a zníženie všetkých vonkajších vplyvov vrátane hlučnosti. Vonkajšie tieniace prvky významnou mierou ovplyvňujú aj dizajn budovy a mnohé z nich zároveň zvyšujú bezpečnosť budovy ako prvok ochrany pred vlámaním.

VONKAJŠIE TIENIACE SYSTÉMY NIE SÚ IBA DOPLNOK

Na rozdiel od vnútorných žalúzií a roliet, vonkajšie tieniace prvky nie sú iba doplnkom, ktorý je možné bez problémov namontovať kedykoľvek po dokončení stavby. Na zabudovanie vonkajších žalúzií alebo roliet je potrebné myslieť už vo fáze plánovania novostavby alebo rekonštrukcie. Práve v tejto fáze je možné niektoré časti tieniaceho systému zabudovať pod omietku, čo prispieva k estetickému vzhľadu budovy. V prípade využitia manuálneho ovládania je dôležitým detailom aj prepojenie vonkajších prvkov s ovládaním umiestneným vo vnútri budovy. Ak sa vonkajšie tienenie rieši dodatočne, je nutné do konštrukcie rámu alebo do steny prevŕtať dieru pre vedenie ovládacích prvkov z vonkajšej časti budovy do vnútra. Takto vznikajú neželané tepelné mosty, ktoré môžu spôsobiť ďalšie problémy s únikom tepla, orosovaním konštrukcií nehovoriac už o dodatočných úpravách na vzhľade interiéru a pod. V súčasnosti sa však štandardom stáva motorické ovládanie tieniacej techniky, ktoré eliminuje nadmerné zásahy do muriva a prináša neporovnateľný komfort pri ovládaní vonkajších hlinkových žalúzií.

KONCEPT ZDRAVÉHO BÝVANIA

Vhodnou kombináciou ventilačných a tieniacich systémov docielite účinný koncept pre zdravé a komfortné prostredie v kanceláriach, priemyselných budovách, v domácnostiach, zimných záhradách, školách a zdravotných zariadeniach. Tento koncept garantuje zdravé vnútorné prostredie s optimálnou teplotou počas celého roka a tiež šetrí náklady na energie, pričom zahŕňa 3 prvky: nepretržité a regulovateľné základné vetranie, intenzívne vetranie počas noci a efektívne tienenie. Odolné a trvalé vonkajšie tieniace systémy s hliníkovými lamelami alebo vonkajšie rolety bránia prehriatiu vnútorných priestorov budovy a vytvárajú vizuálny komfort. Okrem funkčného hľadiska týchto systémov ponúkajú aj tvorbu estetického vzhľadu architektúry.

TYPY TIENIACICH PRVKOV

• Žalúzie Žalúzie umožňujú čiastočné aj úplné zakrytie okna pomocou pohyblivých lamiel. Môžete tak regulovať množstvo svetla i stupeň súkromia, a pritom pohodlne vetrať.
• Rolety Hlavnou úlohou exteriérových roliet je ochrana pred vonkajšími vplyvmi ako je vietor, hnaný dážď, sneh a pod. Pri úplnom stiahnutí dokážu znížiť tepelné straty a pritom zvyšujú ochranu pred násilným vniknutím.
• Okenice Modernou alternatívou okeníc sú posuvné tieniace panely s horizontálne alebo vertikálne nastaviteľnými lamelami. Ide zvyčajne o veľké panely, niekedy i na výšku celého podlažia, ktoré sú aplikované pred veľkými presklenými stenami, na pavlačiach alebo balkónoch.
• Slnolamy Pri tienení väčších zasklených plôch nájdu uplatnenie veľkoplošné vonkajšie slnolamy. Sú to horizontálne konzolovité konštrukcie s lamelami, ktoré môžu byť pevné alebo nastaviteľné. Účinnosť slnolamov zvyšuje ich väčšia vzdialenosť od fasády.

VENTILÁCIA A TIENENIE 

Aké produkty a prvky teda vybrať, aby sme dosiahli optimálne prostredie nášho bývania? Vhodnou môže byť napríklad ventilačná mriežka s prerušeným tepelným mostom, ktorú je možné osadiť na horný rám hliníkového, dreveného alebo PVC okna. Skryté nadokenné riešenie neobmedzuje prestup svetla oknom. Prúdenie vzduchu je samoregulovateľné a závisí od tlaku vetra. Prietok vzduchu môže byť regulovaný aj manuálnym ovládačom. Perforovaný vnútorný profil slúži tiež ako sieťka proti hmyzu. Je ľahko snímateľná za účelom čistenia. Typickým tieniacim prvkom sú taktiež rolety. Vhodné je vybrať kvalitné typy odolné voči vetru. Rolety sú dostupné v niekoľkých rozmerových radách, dizajnových a farebných prevedeniach, plnia teda aj estetickú funkciu. Zabúdať by sme nemali ani na terasy. Terasové prestrešenie tvorené z hliníkovej konštrukcie a strechy, ktorá sa skladá z otočných hliníkových lamiel je tou správnou voľbou. V zatvorenej polohe je takáto strecha odolná voči vode a zároveň ponúka aj ochranu proti slnku a vetru.