https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

FUNKČNÁ STRECHA: AKO VYBRAŤ KRYTINU?

 Aby strecha kvalitne chránila vnútorný priestor a stavebné konštrukcie pred nepriazňou počasia, pri výbere strešnej krytiny treba dbať na jej funkčnosť a dlhodobú životnosť. V uplynulých rokoch strechám pribudla ďalšia dôležitá úloha – zachytávať slnečné žiarenie...

V našich podmienkach je používaných niekoľko druhov materiálov, ktoré overil čas a svojim vzhľadom dnes do značnej miery ovplyvňujú charakter našich miest a dedín. Výber medzi nimi podmieňujú rôzne individuálne faktory, ako je konštrukcia strechy, jej tvar, limity zaťaženia a v neposlednom rade aj finančné možnosti stavebníka.

KERAMICKÉ STREŠNÉ KRYTINY

K najtradičnejším materiálom patrí krytina z pálenej hliny. Moderná keramická krytina sa vyznačuje vysokou pevnosťou, tvarovou stálosťou, mrazuvzdornosťou, nízkou nasiakavosťou a najmä dlhou životnosťou. Maloformátové keramické krytiny sa vyrábajú v desiatkach rôznych tvarových variácií. Okrem prírodnej farebnosti sú v ponuke v širokej škále farieb, ktoré sa dosahujú engobovaním (pololesklá úprava) alebo glazovaním (lesklá úprava). Hladký glazovaný povrch zároveň zlepšuje samočistiace schopnosti a odolnosť voči UV žiareniu. Škridly sa kladú na latovanie a používajú sa pri strechách so sklonom cca od 25°. S použitím poistnej hydroizolačnej fólie je ich možné aplikovať pri sklone už od 10°. Ukladanie skladanej strešnej krytiny je pomerne náročná manuálna práca, preto viacerí výrobcovia rozšírili svoj sortiment o XXL formáty, ktoré ponúkajú úsporu času aj peňazí, keďže kladenie prebieha rýchlejšie a postačuje aj redšie latovanie.

BETÓNOVÉ STREŠNÉ KRYTINY

Modernejšiu a o niečo lacnejšiu alternatívu k pálenej škridly, predstavujú betónové škridly. Tento druh krytiny sa vyznačuje vysokou únosnosťou, nízkou nasiakavosťou, vysokou mrazuvzdornosť a takmer neobmedzenou životnosťou. Štandardne sa kladú na latovanie na strechách so sklonom od 22°. V závislosti od spôsobu kladenia a podkladovej konštrukcie, sa môžu aplikovať na strechy od 10°. Farebnú škálu betónových škridiel limituje používanie farbív na báze oxidu železa a iných kovov. Postupným vývojom sa však dosiahli pokroky, pokiaľ ide o stálofarebnosť. Výrobcovia neustále prichádzajú s ďalšími inováciami, ktoré smerujú k zvyšovaniu úžitkových vlastností, či už ide o samočistiaci efekt alebo odolnosť voči UV žiareniu.

VLÁKNOCEMENTOVÉ STREŠNÉ KRYTINY

Vysoko funkčné, ekonomicky výhodné a zároveň dostatočne flexibilné sa javia maloformátové šablóny vyrobené z vláknocementu. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou a zároveň pružnosťou, odolávajú kyslým dažďom, UV žiareniu a dobre tlmia zvuk. Nezanedbateľná je ich vysoká estetická úroveň, porovnateľná s prírodnou bridlicou. Vďaka svojej nízkej hmotnosti je vláknocement vhodnou voľbou pri rekonštrukciách starších striech, kde nie je nutné posilňovať krov. Maloformátové šablóny sa je možné použiť pri sklone od 15° až do 90°sklonu. Z vláknocementu sa vyrábajú aj veľkoplošné vlnité krytiny, ktoré predstavujú kvalitnejšiu, trvanlivejšiu a zároveň cenovo výhodnú alternatívu k vlnitému plechu. Sú vhodné pri sklone od 10°.

PLECHOVÉ STREŠNÉ KRYTINY

V minulosti sa na pokrývanie zložitých tvarov vežičiek používal najmä medený plech. V neskoršom období sa do popredia dostali ekonomickejšie pozinkované plechy, ktoré si však vyžadovali pravidelnú údržbu nátermi. Dnes v línii plechových falcovaných striech úspešne pokračujú odolné a trvanlivé titánzinkové, prípadne hliníkové plechy. Falcované plechové krytiny sú vhodné na pokrývanie plochých aj šikmých striech so sklonom až do 90°. Pre účely pokrývania šikmých striech boli vyvinuté aj ďalšie varianty plechových krytín a to najmä trapézové, resp. vlnité plechy a v druhej polovici minulého storočia sa na scéne objavili aj plechové skladané krytiny, ktoré svojim tvarom imitujú škridly. Povrch týchto produktov je ošetrený viacerými ochrannými vrstvami, pričom finálnu vrstvu tvorí obvykle lakoplastová farebná úprava. Používajú pri strechách so sklonom od 15° a kladú sa na latovanie. K ich výhodám patrí aj dobrá cenová dostupnosť.

SOLÁRNE STRECHY NA VZOSTUPE

Strecha ako najvyššie položená konštrukcia domu, ktorá nie je zatienená okolitými budovami a stromami, je ideálnym miestom pre umiestnenie solárnych kolektorov alebo fotovoltaických článkov. Trh so solárnymi systémami na Slovensku rozhýbal najmä dotačný program Zelená domácnostiam, ktorý výrazne znižuje vstupné náklady a robí tak investíciu do energie zo slnko omnoho rentabilnejšou. Pre ploché strechy a šikmé strechy s hladkou krytinou boli vyvinuté napríklad fotovaltaické fólie, ktoré sa inštalujú podobne ako povlaková strešná krytina a dokonale priľnú k povrchu strechy, či už ide o plech, bitúmen alebo ploché keramické škridly. Najhorúcejšou novinkou, ktorá bola svetu predstavená koncom minulého roka, sú sklenené keramické škridly, s ktorými prišla dcérska spoločnosť firmy TESLA, Solar City. Na rozdiel od ich keramických predchodcov, sklenené fotovoltaické škridly sú svojim vzhľadom na nerozoznanie od bežnej krytiny. Sú dokonca pevnejšie a odolnejšie ako klasické materiály. 

AUTOR: AP
FOTO: Archív firiem