https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DREVOSTAVBY: ČO NÁM PRINÁŠA „PANELOVÁ TECHNOLÓGIA“?

 V súčasnosti poznáme približne dvadsiatku základných systémov konštrukcie drevostavieb, ktoré sa sčasti inšpirujú históriou, no zároveň rešpektujú najnovšie fyzikálne a priemyslové poznatky. Staviť na typ panelovej drevostavby dnes znamená vybrať si voľbu kvalitnej stavby s ekologickým prístupom.  Celodrevená konštrukcia prináša interiéru príjemnú atmosféru a bezprostredný kontakt s prírodou. Čerešničkou na torte u tejto technológie je možnosť ponechať odhalenú nosnú konštrukciu ako finálne riešenie vnútorných povrchov. Pohľadové drevo ponúka úplne nové možnosti pri utváraní architektúry a veľmi elegantne snúbi veľký podiel dreva s moderným interiérom. Výsledok je jedinečný.

Panelové drevostavby

Rozhodujúca časť výroby panelových drevostavieb sa odohráva vo výrobných halách. Rodinný dom sa tu zmontuje nanečisto a po overení je prevezený na stavenisko, kde je hrubá stavba na vopred pripravený základ hotová za 2 až 3 dni. Významnou prednosťou je teda rýchlosť výstavby. Sendvičové panelové drevostavby zodpovedajú skladbe ľahkého dreveného skeletu. Ich hlavná charakteristika však spočíva v spôsobe ich prípravy a montáže. 

Sendvičový panel vzniká vo výrobnej hale, na stavbu ho dovezie nákladné auto a pomocou žeriavu usadí na miesto. Dom zo sendvičových panelov tak môže byť aj za 2 dni pod strechou. Stena drevostavby sa teda skladá z drevených rámov z reziva obdĺžnikového prierezu, zaklopeného veľkoformátovým doskovým materiálom a vyplneným tepelnou izoláciou. Obrovskou výhodou tejto konštrukcie je integrácia veľkého množstva tepelnej izolácie priamo do nosnej konštrukcie steny a tým pádom minimalizácia jej hrúbky. Výrobná hala dokáže zaistiť stabilnú teplotu a vlhkosť po celý čas konštrukcie steny, dokonalú presnosť a tiež umožňuje pripraviť stenový panel vrátane všetkých výplní otvorov alebo dokonca aj fasády. Samotné „zloženie“ domu na stavenisku potom trvá len desiatky hodín a nie je tak toľko závislé od počasia. Väčšinou nie je možné pri pohľade na dom poznať, že ide o drevostavbu. Ekonomickosť spočíva v opakovateľnosti jedného prvku, vyrábaného vo veľkých sériách. Panely sú zo zákona stanoveným výrobkom, musí byť u nich overená zhoda so základnými požiadavkami.

Konštrukcia vrstveného masívneho dreva

Tento typ stavieb sa vyrába z prefabrikovaných veľkoplošných dielcov, ktoré vznikajú vrstvením lepeného dreva, pričom jednotlivé vrstvy sú oproti sebe otočené o 90 stupňov, čo zaisťuje dokonalú tvarovú stabilitu. Vzhľadom na technológiu sušenia a lepenia vykazujú tvarovú stálosť aj pri zmenách vlhkosti. Nosné prvky sú používané ako stavebnice pre stenové, stropné aj strešné konštrukcie. Celá „skladačka“ je vyrábaná počítačom na riadených automatických linkách. Pre technológiu je charakteristické atraktívne priznanie pohľadovej textúry dreva v interiéri miestnosti. Kontaktná tepelná izolácia obvodového plášťa sa aplikuje zásadne len z vonkajšej strany nosnej konštrukcie tak, aby bola zachovaná difúzna otvorenosť steny. Ďalšou výhodou je rýchlosť výstavby a jednoduchosť montážnych spojov. Ide síce o doposiaľ menej rozšírenú, ale zábavnú a perspektívnu technológiu pre modernú drevostavbu.

 

Hlavné výhody panelovej konštrukcie: 

1 Šetrenie energie
Pri vykurovaní sa ihneď ohrieva vzduch, takže v dome panuje lepšia tepelná pohoda než v murovanej stavbe.
2 Komplexný balíček služieb
Väčšina dodávateľov montovaných drevostavieb vie pomôcť s financovaním, hľadaním pozemku, prípravou staveniska i spodnou stavbou. Stavebníkom príde vhod dokončenie na kľúč.
3 Rýchlosť výstavby
Od uzavretia zmluvy cez výrobu až po montáž neuplynie väčšinou viac ako 6 mesiacov, stavba je otázkou niekoľkých dní.
4 Pevná cena aj termín
Výroba ide podľa harmonogramu a montáž prebieha presne v dohodnutom termíne. Podobne je zmluvne zakotvená tiež pevná cena.
5 Zabezpečenie dodávky
Pri certifikovanej výrobe v hale si môže stavebník byť istý, že panel dodaný na stavenisko, má práve také vlastnosti, ktoré výrobca deklaroval.

AUTOR: AF
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE