https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Doprajte drevu prirodzenú ochranu - oleje a vosky

 Drevo je materiál, ktorého veľmi dobré mechanické a estetické vlastnosti oceňujú stavební konštruktéri, nábytkársky priemysel a tiež bežná domácnosť. Pozitívne je vnímané užívateľom aj z hľadiska farby, originálnej textúry a vône. Aby si po dlhé roky zachovalo všetky svoje pozitíva, musí byť ošetrené adekvátnym spôsobom. Materiály, technológie a nástroje, ktoré nájdu uplatnenie pri povrchovej úprave dreva patria k hlavným sortimentom spoločnosti A.L.K., ktorá sa venuje dodávke a výrobe náterových hmôt sledujúcich plnohodnotnú ochranu dreva tou najprirodzenejšou cestou. Ich výrobky nachádzajú rozmanité uplatnenie rovnako pri úprave exteriérových ako aj interiérových prvkov. O ich vlastnostiach a správnom aplikovaní sme sa porozprávali s jej CEO Ľuboslavom Kuzmínom. 

Aká technológia sa využíva pri výrobe olejov a voskov?

Oleje a vosky nakupujeme od našich dodávateľov DIOTROL (Švajčiarsko) a PNtech (Nemecko) v 200L sudoch alebo IBC kontajneroch. V našej firme z týchto báz pripravujeme konkrétne odtiene či už podľa receptúr od našich dodávateľov alebo podľa vlastného vývoja. Pri výrobe používame zariadenia na automatické dávkovanie pigmentov, pričom na dôkladnú homogenizáciu využívame disolver alebo gyroskopické mixéry.

Je možné namiešať akýkoľvek odtieň podľa vlastného vkusu?

Disponujeme širokou škálou vzorkovníc, podľa ktorých je možné nájsť vhodný odtieň pre každého. Sú však prípady, keď je nutné vyvinúť presný odtieň podľa požiadavky zákazníka, prípadne vyhotoviť vzorku s kombináciou rôznofarebných vrstiev olejov. Na takéto prípady máme tím skúsených technikov a k tomu odpovedajúce pracovné podmienky.

Aké druhy náterov pre interiér a exteriér máte v ponuke?

Ponúkame nátery na báze olejov a voskov, pričom tieto sú vyrábané z prírodných materiálov. Jedná sa o kombinácie olejových emulzií rôznych prírodných materiálov, ako napr. tungový olej, včelí vosk, karnaubský vosk, montan vosk, candelila vosk, šelak atď. Úlohou týchto materiálov je na povrchu nevytvárať „lakový film“, ale impregnovať drevo do hĺbky a vytvárať hydrofóbny povrch. Prednosťou týchto náterov je absencia potreby brúsenia povrchov pred aplikáciou následných náterov pri údržbe. Nakoľko na všetkých drevených povrchoch vystavených pôsobeniu počasia je nutné pravidelne obnovovať náter, je táto skutočnosť priam zásadná.

Čím sa líši zloženie interiérových a exteriérových náterov?

Materiály určené na použitie v interiéri sa vyznačujú väčšou tvrdosťou a neobsahujú žiadne biocídne látky. Ich použitie je možné aj pri výrobe detského nábytku a hračiek. Sú určené aj do prostredia pre alergikov.

Exteriérové materiály, hlavne tie určené na impregnáciu, obsahujú biocídne prísady na ochranu dreva pred drevokaznými hubami a drevokazným hmyzom. Vrchné vrstvy sa zase vyznačujú zvýšenou pružnosťou, ktorá dokáže do určitej miery absorbovať rozmerové zmeny dreveného podkladu spôsobované vplyvom vlhkosti a zmenami teplôt vonkajšieho prostredia.

Aké sú ich vlastnosti náterových hmôt a ako zabezpečujú ochranu dreva?

Olej resp. vosk použitý ako ochranný náter, má za úlohu čiastočne vyplniť v drevenej štruktúre priestor, ktorý pred vysušením dreva obsahoval molekuly vody. Drevo dokáže olejovité nátery absorbovať do svojej hĺbky, a tým sa stáva drevený povrch nielen esteticky zušľachtený, ale aj odolnejší voči pôsobeniu vlhkosti. Kombináciami rôznych voskov a olejov dochádza nielen k hĺbkovej impregnácii, ale taktiež k vytvoreniu tenkej povrchovej vrstvy, veľmi príjemnej na dotyk. Takto upravené povrchy pôsobia veľmi prirodzene.

Ako sa aplikujú a po akej dobe treba náter zopakovať?

Aplikácia sa vykonáva v prevažnej miere natieraním. V určitých prípadoch je možné materiály nanášať aj striekaním, ale následne je nutné ich dôkladne na povrchu rozotrieť.

Čo sa týka údržby, tak pri exteriérových prvkoch je dôležitá nadmorská výška umiestnenia stavby a taktiež orientácia podľa svetovej strany. Juhozápadne orientované steny sú vystavené pôsobeniu slnečného žiarenia v podstatne väčšej miere. Tieto časti stavby sa odporúča udržiavať v intervale 4-5 rokov. Severovýchodne orientované časti stavieb vyžadujú aplikáciu udržiavacieho náteru v intervale 7-8 rokov. Platí pravidlo, že čím je stavba umiestnená vo vyššej nadmorskej výške, tým je interval potrebný na údržbu kratší. Pri dodržaní predpísaných intervalov údržby je možné zachovať pôvodný vzhľad stavby na veľmi dlhé obdobie, pričom pred aplikáciou udržiavacieho náteru postačuje povrch umyť od nasadnutých nečistôt, nechať dôkladne vyschnúť a následne naniesť jednu vrstvu náteru.

Kde všade nachádzajú uplatnenie vaše produkty?

Naše produkty sú vo veľkej miere používané pri ochranných náteroch celodrevených zrubových stavieb a dreveníc, ale taktiež sa používajú na ochranné nátery odvetraných drevených fasád. Materiálmi, určenými na použitie v interiéri, sa aplikujú vnútorné steny a podlahy, ale uplatnenie vo veľkej miere nachádzajú aj v priemyselnej výrobe nábytku.

www.alk.sk

Autor: PG