INTELIGENTNÝ DOM – PRE VYŠŠIU BEZPEČNOSŤ A ÚSPORY (2.časť)
Prvoradou úlohou automatického riadenia zariadení a systémov v dome je optimalizácia ich prevádzky, pokiaľ ide o spotrebu energií a tiež zvýšenie bezpečnosti.
Bezpečnosť
Bezpečnostné prvky reagujúce na základe senzorov sú dnes bežnou súčasťou každej modernej domácnosti. Okrem klasického elektronického zabezpečenia proti vlámaniu s alarmom či požiarnej signalizácii, ktorý pošle SMS s upozornením alebo udalosť nahlási na pult centrálnej ochrany, môže bezpečnostný systém poskytovať aj ochranu proti haváriám. Detektory plynu umiestnené v blízkosti plynových spotrebičov včas zistia únik a môžu zastaviť hlavný prívod plynu. Rovnako aj detektory zaplavenia v technickej miestnosti, kúpeľniach a kuchyni včas odhalia haváriu a uzavrú hlavný prívod vody. V rámci ochrany proti vlámaniu je možné pridať funkciu simulácie prítomnosti majiteľov zapínaním svetiel, alebo zvýšiť úroveň pasívnej bezpečnosti automatickým sťahovaním roliet na noc.
Ide to aj bez káblov
V prípade, že dom už stojí, je možné zabezpečiť automatizáciu väčšiny základných systémov aj bez káblov. Vyhnete sa tak vysokým nákladom na výmenu elektroinštalácií, ale i neporiadku a špine. „Systém funguje tak, že riadiaca jednotka bezdrôtovo prijíma informácie a odosiela príkazy z vykonávacích modulov a senzorov napájaných batériami alebo z elektriny, ktoré sa dodatočne inštalujú k vypínačom, elektrickým zásuvkám a zariadeniam,“ vysvetľuje Ing. Slavomír Petráš, konateľ spoločnosti Smarter Home a dodáva: „Jednou z najviac využívaných bezdrôtových technológií pre inteligentné ovládanie domácnosti, respektíve domov je v súčasnosti Z-Wave. Vo svojich zariadeniach ju v súčasnosti využíva vyše 370 výrobcov svetových značiek, čo zaručuje vysokú kompatibilitu zariadení rozličných značiek s riadiacimi jednotkami v štandarde Z-wave, ktoré sú v ponuke tiež od viacerých výrobcov.“ Potvrdzuje to aj vysvetľuje Miloš Buček, obchodný riaditeľ spoločnosti HomeSystem.sk, ktorí hovorí: „Vďaka širokej ponuke zariadení pod Z-Wave protokolom je možné naozaj spojiť takmer čokoľvek, získať akékoľvek dáta, ako napríklad: silu vetra, vlhkosť, rosný bod, UV, vlhkosť pôdy, kontrolu pošty v schránke či výšku pH v akváriu a na základe získaných údajov potom dokáže systém reagovať.“ Systém inteligentného riadenia dokáže zahrnúť otváranie garážovej brány, zavlažovanie záhrady a samozrejme aj audiovizuálnu techniku. Veľmi užitočnou funkciou je napríklad aj automatizácia merania a správy energie. Merať možno na viacerých miestach, teda nielen celkovú spotrebu, ale aj spotrebu jednotlivých spotrebičov.
Jediný systém pre všetko
Dodávatelia všetkých systémov a technických zariadení inštalovaných v dome, už štandardne ponúkajú možnosť diaľkového ovládania. Skutočne inteligentné riešenie je však také, ktoré riadi všetky systémy automaticky a jediný ovládací prvok slúži viac menej iba na kontrolu. Všetkých desať či viac ovládačov pre kúrenie, klímu, garážovú bránu, osvetlenie, alarm, TV, atď., nahradí jediným riadiacim systémom, ktorý navyše umožní kombináciu a koordináciu všetkých zariadení. Samotným mozgom inteligentného domu je softvér, ktorý je prístupný z počítača, tabletu alebo mobilu. Majiteľ domu môže všetky funkcie ovládať aj na diaľku, prakticky z hociktorého miesta, kde je dostupný internet. Najlepšie je, ak s využitím inteligentných systémov počítate už v štádiu projektu domu a v celom dome zavediete tzv. inteligentnú elektroinštaláciu, ktorá zabezpečí napojenie všetkých zariadení v dome na systém automatického riadenia a umožní maximálnu kontrolu nie len majiteľom domu, ale napríklad aj servisným technikom.
◄ 1. ČASŤ
AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV FIRIEM