INTELIGENTNÝ DOM – PRE VYŠŠIU BEZPEČNOSŤ A ÚSPORY (1.časť)
Výhody inteligentného domu nie sú v žiadnom prípade obmedzené len na pohodlie, aj keď je to presvedčivý argument. Automatizácia jednoduchých úloh nám šetrí čas, ktorý môžme stráviť s rodinami, prácou alebo koníčkami. Inteligentné domy však majú tiež potenciál byť ekologickejšie a lacnejšie: nástroje na monitorovanie vody a energie a programy na optimalizáciu spotreby energie by nás mohli viesť k zníženiu spotreby vody a energie, čo by mohlo následne znížiť naše účty a znížiť emisie uhlíka.
V súčasnosti už prakticky neexistuje zariadenie alebo funkcia v dome, ktorá by sa nedala zautomatizovať alebo kontrolovať na diaľku a každý výrobca ponúka na tento účel svoj vlastný systém. Z hľadiska energetickej spotreby domu je najvyššou prioritou kontrola hospodárenia s teplom. Práve tu sa skrýva najväčší potenciál úspor na prevádzkových nákladoch domu.
Vykurovanie, klíma a vetranie
Vykurovací systém je najzložitejším technickým vybavením v každom dome. Jeho súčasťou sú v mnohých prípadoch už aj klimatizácia, solárne panely alebo tepelné čerpadlo, pričom nový dom sa dnes už nezaobíde ani bez riadeného vetrania s rekuperáciou. Aby bolo možné v dome zabezpečiť kvalitnú a stabilnú mikroklímu, všetky tieto zariadenia musia vedieť navzájom komunikovať. Ich riadenie a nastavenie je potom zabezpečené prostredníctvom automatického regulačného systému. „Regulačný systém ovplyvňuje nie len množstvo tepla, ktoré sa dostane do radiátorov, ale priamo činnosť kotla. Zo všetkých pripojených zariadení zbiera informácie potrebné na optimálnu prevádzku. Na základe nich systém vie, koľko tepla dom momentálne potrebuje,“ vysvetľuje Ing. Martin Fábry z oddelenia technickej podpory pre značku Buderus. Mnohí výrobcovia tepelnej techniky už ponúkajú vlastné aplikácie, ktoré umožňujú udržiavať celý tento zložitý systém pod kontrolou aj na diaľku.
Tieniaca technika
Usporiť na vykurovaní a chladení možno aj riadením tieniacej techniky. Pri celkovej energetickej bilancii domu totiž zohrávajú dôležitú úlohu pasívne tepelné zisky, ktoré sú v zime vítané, no v lete ich treba regulovať, aby nedošlo k prehrievaniu. To je možné spoľahlivo podchytiť iba s pomocou automatického riadenia tieniacich prvkov, ktoré dokáže pohotovo reagovať na základe údajov zo senzorov. Chod žalúzií a roliet je riadený poveternostnou jednotkou podľa vonkajšej intenzity osvetlenia, súmraku, podľa rýchlosti vetra, alebo podľa časového programu.
Osvetlenie
V inteligentnom dome je samozrejmosťou aj automatické riadenie osvetlenia, ktoré prináša zvýšenie bezpečia a úspor. Spínanie svetla s pomocou senzoru je veľmi užitočné vonku, pri vstupných dverách, ako aj na schodiskách a chodbách. Zopnutie osvetlenia môže byť podmienené aj vonkajšou intenzitou osvetlenia v kombinácii s časom. Svetlá sa môžu samé vypnúť, keď odídete z domu alebo zapnúť, keď prídete. Stmavia sa na 30 % pri pozeraní filmu a začnú blikať v prípade požiaru. Veľmi trendovou záležitosťou je podsvietenie schodov či chodieb s tzv. RGBW pásmi. Môžu v noci ukázať cestu na toaletu alebo v zadymenom priestore vyznačia únikovú cestu. Nájdu uplatnenie aj v garáži, kde poslúžia ako parkovací senzor.
2. ČASŤ ►
AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE