https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MÓDNY MINIMALIZMUS: MENEJ ZNAMENÁ VIAC... ELEGANCIE!

15.10.2018 │ Minimalizmus je pojem, ktorý netreba vysvetľovať. Snáď všetci rozumieme, chápeme a dokonca ho s obľubou používame v súvislosti s rôznymi sférami života. Stal sa doslova trendom súčasnosti. Vytrieďte svoje šatníky! Stavte na jednoducho zariadený interiér! Zostavte si jedálniček s minimálnou námahou a maximálnou efektivitou!

Bolo tu už mnoho experimentov, výziev. V médiách sme mohli čítať o mladých kamoškách z Londýna, ktoré si vo svojich šatníkoch nechali len šesť kúskov oblečenia na celý mesiac. Pridalo sa k ním vyše 100 ľudí a spoločne skúsili žiť svoju minimalistickú verziu života so zaujímavým záverom – väčšina zistila, že viac naozaj nepotrebuje. Boli tu tiež blogeri, ktorí hlásali šatníkové očisty a s nadšením sa delili o rady ako na to.

Svet je naozaj presýtený. Vzory, farby, exotické jedlá, vône a my zrazu nevieme, čo skôr. Chceme všetko! A najlepšie hneď. Veci sú pomerne dostupné a my zrazu nemáme problém kúpiť si jedno tričko v troch farbách len preto, že sa nevieme rozhodnúť, ktorá nám viac pristane, alebo ktorú viac vynosíme. Navyše – je predsa vo výpredaji a stojí len 5 eur. Donekonečna triedime skrine, riadime sa zlatým pravidlom „čo som na sebe rok nemala, to už si neoblečiem“ a veci končia v kontajneroch, prípadne v charite alebo organizácii s nálepkou „na dobrú vec“. Nemáte občas pocit, že sa točíme v jednom nekonečne zacyklenom kruhu?

 

Minimalizmus sa zdá ako skvelé riešenie, priam ako nový myšlienkový prúd. Bohužiaľ so sebou nesie riziko skĺznutia len do dočasného trendu. Je úplne v poriadku, že nie každý vie byť minimalista. Každý sme iný a práve preto je tento svet taký zaujímavý. Ľudia by mali nosiť to, v čom vyzerajú dobre a nie to, čo sa im iba páči. Skúsme byť viac pokorní, čo sa módy týka. Viac hľadať oblečenie, v ktorom sme to naozaj my a nie len momentálny výstrelok sezóny. Uprednostnime kvalitu pred kvantitou. Nadčasovosť pred ošiaľom. Skúsme dávať veciam druhú šancu – niekedy stačia malé úpravy, ktoré zvládneme aj sami doma. Keď zalovíme v histórii zistíme, že ľudia označovaný za ikony módneho štýlu vôbec nesiahali po trendoch, ale trendy vytvárali – tým, že boli sami sebou. Vlastnili pár obľúbených kúskov, dotvárajúcich ich osobnosť.

Minimalizmus v móde

„Elegancia je v odmietaní. Sme to my, kto má vyniknúť, nie šaty.“ Coco Chanel

Minimalista doma nemá milión minimalistických kúskov. Má minimum v tom pravom význame slova. Prišiel čas, aby ananásové potlače ustúpili miesto v skrini čistote, striedmosti a nadčasovosti. Ušľachtilosť a rafinovanosť materiálov nás možno prinúti siahnuť hlbšie do peňaženky, ale s pocitom, že to bude investícia navždy. Jednoduché strihové línie, čisté farby, architektonické tvary, o tom všetkom je minimalizmus v móde. Žiadne potlače. Žiadne farby. Žiadna sranda. Jednoduchosť. Minimalizmus sa môže javiť ako módne slovo pre „nudu“, opak je však pravdou. Zrazu nemusíte tráviť hodiny rozmýšľaním čo na seba, čo sa k čomu hodí. Ten čas vám ostane na smiech a zážitky na ktoré budete vždy pripravení.

NEHERA

S čistotou štýlu, tradíciou a nadčasovosťou sa v móde (a to nie len slovenskej) už dva roky jednoznačne spája slovo Nehera. Táto značka bola veľkou textilnou mocnosťou ešte pred vojnou. Založená v roku 1930 v českom Prostějove Janom Neherom sa postupne rozšírila na tri svetové kontinenty. Teraz, po takmer 90 rokoch, sa opäť dostáva na výslnie módneho sveta a svoj druhý štart začína v roku 2014 priamo na Parížskom týždni módy, tentokrát ako nová slovenská Nehera manželov Zdútových. História tejto odevnej značky má silný príbeh vystavaný na viere v poctivú a tvrdú prácu, v kvalitu výrobku a nadčasový dizajn.

Nehera milovaná svetom, Parížom i domácim Slovenskom produkuje minimalizmus a škandinávsku čistotu v tej najzaujímavejšej podobe. Globálne myslenie celého kreatívneho tímu sa odráža na originálnych produktoch, ktoré budú žiť s nami už navždy. Napriek úspechu vo svete za Neherou netreba chodiť ďaleko, okrem e-shopu ich nájdeme aj v Bratislavskej kamennej pobočke. Možno chvíľu potrvá našetriť na naozaj dokonale padnúci nesmrteľný skvost našej garderóby, no v medzičase je tu priestor na zamyslenie ako zúžitkovať a pretvoriť naše prekombinované staré oblečenie, ako vyčistiť myseľ, šatník i srdce a ako sa otvoriť novým hodnotám.

AUTOR: SV
FOTO: SV A ARCHIV REDAKCIE