https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SWAHILI – FENG ŠUEJ AFRIKY

Hoci sú nám dnes mnohé exotické kultúry vďaka globalizácii čoraz bližšie a známejšie, stále existujú miesta, ktoré ostávajú pre nás akýmsi tajomstvom. Africký kontinent obzvlášť. Jeho východné a západné pobrežie nepatrí k veľmi vyhľadávaným dovolenkovým destináciám, no za to je centrom naozaj zaujímavej kultúry. Naša dizajnérka Renáta Botev navštívila ostrov Zanzibar, ktorý je jednou z lokalít swahilskej kultúry. Charakterizuje ju originálna architektúra a inšpiratívny dizajn, ktorý sa v rôznych formách dostal aj do Európy.

Swahili kultúra je produktom histórie africkej pobrežnej časti Veľké jazerá. Vytvorenie poľnohospodárskych a rybárskych spoločenstiev viedlo k vzniku swahilského obyvateľstva, ktoré sa živilo obchodom. Dochádzalo tak k integrácii miestnych afrických a arabských tradícií, čím sa vytvorili osobité znaky swahilskej kultúry. Z Kene, kde sa zrodila, sa tak postupne šírila do Tanzánie až do Mozambiku.

 

Ako vyzerá swahilský interiér?

Typické swahilské interiéry boli tradične tvorené stenami z kameňa a korálu, ktoré patria medzi obľúbené stavebné materiály tejto oblasti. Na pozadí takýchto múrov väčšinou bielej farby potom nádherne vyniknú farebné dekorácie, ornamentálne vzory a keramická mozaika typická pre africký dizajn. Okrem toho tieto miestnosti zdobia rôzne artefakty, tradičné hudobné nástroje, sošky zvierat a predovšetkým tu nesmú chýbať africké textílie známe ako „mudcloths“. Spolu s prútenými vypletanými košmi, tkanými kobercami a hlinenými nádobami nádherne dotvárajú exotický priestor domácnosti. Tieto dekoratívne prvky prenikli aj do európskeho interiéru a v portfóliu viacerých domácich výrobcov dnes nájdete drevené masky, pestrofarebné koberce či solitéry z exotického dreva.

Farebnosť swahilského interéru sa približuje koloniálnemu štýlu a odráža predovšetkým paletu okolitej klímy od farieb mora až po odtiene pripomínajúce pláže a vyprahnuté púšte. Pláž odlivu Indického oceánu hrá nádhernými pastelovými odtieňmi modrej, ktoré sú inšpiratívnou farebnou schémou pre zariadenie domácnosti.     

 

Mangrovové drevo

Pobrežie Afriky je domovom vzácnej flóry a najmä mangrovových lesov. Ide o porast stromov nachádzajúci sa v tropických a subtropických oblastiach stojacich na hranici morskej vody a pevniny, vďaka čomu poskytujú súši ochranu pred hurikánmi a tsunami. Dokážu prežiť v horúcich bahnitých slaných podmienkach, ktoré by zabili väčšinu rastlín. Impozantné vlastnosti tejto dreviny obzvlášť využíva nábytkársky priemysel, ktorý už dlhé roky oceňuje potenciál exotického dreva. Výsledkom toho sú nádherné interiérové kúsky vyznačujúce sa trvácnosťou, odolnosťou a najmä očarujúcim dekorom dreva.

Architektúra

Arabský, indický ako aj európsky vplyv badať aj v architektúre swahilskej kultúry. Asi najtypickejším prvkom sú drevené rezbársky zdobené dvere symbolizujúce moc a postavenie majiteľa domu. Dvere tiež slúžili na zotročenie zlých duchov, ktorí sa snažili preniknúť dovnútra. Ostré štíty zas mali chrániť obyvateľov pred divokou zverou.