https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DOPLNKY NA ĽUDOVÚ NÔTU: FOLKLÓR V MODERNOM INTERIÉRI

3.1.2019 │ Kultúru českého a slovenského regiónu okrem bohatej histórie a pestrých tradícií charakterizuje poctivá ručná práca a s ňou spojená rozmanitá ľudová výroba. Oddávna tu boli rozšírené remeslá zaoberajúce sa spracovaním ľahko dostupného materiálu ako dreva, hliny, skla, kovu, tkanín a prírodných pletív. Pod šikovnými rukami rezbárov, hrnčiarov, sklárov a kováčov tak vznikali rôznorodé produkty nachádzajúce uplatnenie v každej domácnosti. Práve tieto remeslá v súčasnosti zažívajú veľký návrat v podobe originálnych doplnkov a dekorácií s cieľom adaptovať inšpiráciu danú remeselnou výrobou do sveta súčasného dizajnu.

SPOJENIE REMESLA A DIZAJNU

Málokde sa zachovalo také množstvo remeselných techník a postupov ako na Slovensku, preto máme ideálne predpoklady na vytvorenie jedinečných predmetov, ktoré môžu byť originálnou, štýlovou a modernou dekoráciou akéhokoľvek priestoru. Či už sa váš interiér vyznačuje neutralitou, čistými a usporiadanými líniami alebo v ňom dominuje starosvetská estetika či naopak priemyselná surovosť, ľudovo-remeselná tvorivosť sa snúbi so všetkými tvarmi. Výsledkom je vždy miestnosť plná dizajnovej hravosti a hrejivej atmosféry. Interiérový dizajn inšpirovaný remeslom ponúka unikátnosť a vysokú pridanú hodnotu v podobe domova plného zmyselnej individuality vďaka príbehu obsiahnutom v každom predmete dýchajúcom umením a kultúrou. Práve spojenie tradičného remesla a moderného dizajnu vytvára kvalitu, ktorá sa líši od dnešnej neosobnej masovej výroby. Prináša zmyselný kontrast, ktorý udáva nový smer v bytovom interiéri. 

SKLENENÁ INŠPIRÁCIA 

Tradičná sklárska výroba patrí neodmysliteľne k českej histórii a rôzne sklárske výrobky z dielni súčasných remeselných iriem sú pokračovateľmi tejto významnej tradície. Sklo je úžasná premenlivá látka, schopná prjať prakticky akýkoľvek tvar a farbu, a aj keď je proces jeho spracovania naozaj náročný, výrobky z tohto materiálu prinesú do priestoru jednoliatosť, hladkosť a moderný výraz. V interiéri sklo nachádza uplatnenie naozaj v rôznych podobách. Najnovšia technológia dovoľuje z neho okrem úžitkových predmetov vyrábať aj funkčné doplnky, solitéry, stolíky, vitríny či dokonca kreslá. Štýlovú dekoráciu môžu tvoriť jednotlivé kusy alebo zoskupenia váz, mís, svietnikov, pohárov či liaš rôznych tvarov a farieb. Ich umiestnenie má tiež mnoho možností – na parapete okna, v otvorených poličkách, na ploche stolíkov, prípadne vo výklenkoch v stene. Vďaka jedinečným vlastnostiam skla aj takéto drobné objekty dokážu opticky zväčšiť priestor, dať mu hĺbku a vyvolať pocit voľnosti. Prvky folklóru sú citeľné aj u sklenených predmetov, ktoré rovnako ako iné druhy skla dodajú miestnosti luxusné rozmery a elegantný vzhľad. Rozhodnúť sa môžete pre konceptuálnejšie či dekoratívnejšie riešenia, no oboje sú zárukou nevšedného dojmu. Hodnotným kúskom každého interiéru bude tiež sklenené svietidlo či kryštálový luster.

INTERIÉR V PORCELÁNE

Hrnčiarstvo patrí k jedným z najstarších špecializovaných remesiel, ktoré je dodnes vyhľadávané mnohými dizajnérmi a umelcami zachovávajúcimi pri výrobe tradičné postupy a techniky. Postupom času sa z hrnčiarstva vyvinula skôr umelecká disciplína, z ktorej vzišli naozaj netradičné dizajnové kúsky. V minulosti bolo celkom bežné, že vitríny a police obývačky zdobili porcelánové súpravy a rôzne jedálenské, kávové či čajové sady, ktoré dnes v očiach mnohých ľudí pôsobia zastaraným a gýčovým dojmom. Hoci minimalizmus a jednoliatosť priestoru predstavuje vlajkovú loď v zariaďovaní moderných interiérov, renesanciu do miestnosti vnáša porcelán, ktorý dokonale drží krok so súčasnými trendmi. Vďaka novým tvarom, motívom a dekorom vdýchnu porcelánové doplnky vášmu domovu osobitosť a kúsok tradície. Celkovo váš domov zútulnia, no zachovajú v ňom eleganciu a luxus. Stačí ich povesiť na stenu alebo nimi doplniť akýkoľvek nábytok a váš interiér ožje umením.

TEXTÍLIE PRETKANÉ TRADÍCIOU

Tradičné motívy a techniky prerazili do moderného interiéru aj prostredníctvom textílií. V každej miestnosti bažiacej po hravosti vynikne ručne tkaný koberec, vyšívané vankúše, batikované a maľované tapisérie či háčkované závesy. Ruka v ruke s modernými kúskami vytvoria v priestore nadčasovú a štýlovú súhru. Okrem toho, že budú napĺňať úlohu funkčného objektu, farebne a pocitovo dotvoria interiér. Eklektické výšivky a tradičné vzory ešte viac vyniknú na prírodných tkaninách akými sú juta, organická vlna či konope. Vniknutie bohémskej remeselnosti do priestoru takýmto spôsobom dodá dynamiku vášmu bývaniu, ktorú ešte umocní výmena čalúnenia za poťah s atraktívnou potlačou či 3D štruktúrou.

AUTOR: PG
FOTO: KŘEHKÝ, HALENS, SASHE.SK, ARCHÍV REDAKCIE