https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SPÁLŇA NESÚCA PEČAŤ NAŠEJ OSOBNOSTI - AKO Z LUXUSNÉHO HOTELA

01.09.2018 │ Vždy ste obdivovali úhľadné, upravené a pôvabne ustlané postele v kvalitných hoteloch? Trik spočíva v posteľnej bielizni a dizajnérskom know-how. Postupujte podľa týchto tipov a pomôžu vám dosiahnuť dokonale príjemný, komfortný a sofistikovaný vzhľad postele.

1. OBLIEČKA OXFORD - Obliečka na vankúše s voľným plochým lemom (prírubou) po obvode v štandardnom rozmere 50x70cm. Ide o najčastejšie preferovaný dizajn na spanie.
2. EURÓPSKA ŠTVORCOVÁ OBLIEČKA - Obliečka s rozmermi 65x 65xm určená na vankúš, ktorý sa radí na zadnú stranu usporiadania vankúšov k čelu postele poskytujúci komfortné opretie pri čítaní a relaxovaní.
3. AKCENTNÝ VANKÚŠ - Obliečka s rozmermi 30x45 cm na vankúš nazývaný BOUDOIR, ktorý slúži na dekoráciu a koordináciu dizajnu so zvoleným štýlom zariadenia spálne. Do jednoduchého stvárnenia postelí prináša farby a vzory, a tým dotvára štýlový koncept jej prevedenia vďaka širokej ponuke rozmerov a dekorov.
4. PAPLÓNOVÁ OBLIEČKA - Odnímateľná posteľná bielizeň určená na ochranu paplóna pred znečistením.
5. ROVNÁ PLACHTA - Jednoduchá plachta používaná medzi krytým matracom a paplónovou obliečkou. Chráni posteľnú bielizeň, a tým znižuje potrebu častého prania posteľnej bielizne. Môže sa tiež použiť ako spodná plachta.
6. TVAROVANÁ PLACHTA - Špeciálne šitá a prispôsobená tvaru vášho matraca, vrátane elastických rohov. Ak používate matracový toper, voľte extra hlbokú verziu.
7. DEKA - Zvyčajne pletená, určená na dekoráciu a zahriatie v chladnom období. Najčastejšie sa umiestňuje na úpätí lôžka ako tzv. „raner“.
8. PREHOZ - Je navrhnutý tak, aby sa zmestil medzi rám postele a matrac a prekryl pružinovú základňu, prípadne celý rám. Môže byť dekoratívny alebo vyrobený z rovnakej tkaniny ako závesy či čelo lôžka a vizuálne a materiálovo prepojil dekorovanie priestoru.

AKO DEKOROVAŤ NOČNÝ STOLÍK? 
6 DIZAJNÉRSKYCH TAJOMSTIEV PRE OHROMUJÚCI ŠTÝL NOČNÉHO STOLÍKA. 

V rámci zariadenia a dizajnu priestoru mu v spálni nevenujeme veľkú pozornosť, no práve nočný stolík je kľúčovým objektom na podčiarknutie dizajnu v spálni. Odráža váš osobný štýl a slúži na odkladanie osobných vecí. Po dizajnovej i funkčnej stránke je preto pre každú spálňu nevyhnutný. Jeho dekorovanie si však vyžaduje určitú dávku kreativity. Nájsť správnu kombináciu príslušenstva a rovnováhu jednotlivých kusov vám pomôže týchto 6 praktických rád. Dodržte ich a výsledky budú hovoriť samy za seba.

1. OBJAVTE RÔZNE VÝŠKY
Použitie objektov rovnakej veľkosti vytvára v priestore stereotypný dojem, zatiaľ čo predmety rôznej výšky mu pridajú výrazne na dynamike. Nočný stolík je často posledná vec, na ktorú sa pred spánkom pozriete a pohľad na usporiadanie kúskov meniacich sa tvarov a veľkostí pomáha vytvárať harmonické prostredie pre pokojné zaspávanie. Nebojte sa preto vytvoriť harmonickú atmosféru pomocou výškovo diferentného nábytku. Kým tými vysokými vyvoláte dramatické dojmy, tie menšie prinášajú rovnováhu a pocit pokoja.

2. PRIHLIADNITE NA TEXTÚRY 
Zahrnutie textúry do štýlu nočného stolíka vyvoláva vzrušujúce vizuálne momenty. Hoci stolíky vyrobené z masívneho dreva, zrkadlového skla či kovu sú nositeľmi prirodzenej štruktúry, vyžadujú si hladké či hrubozrnné akcenty. Na pozadí vysoko lesklých dýh vyniknú keramické vázy a stolové lampy, stolíky s viditeľným zrnom a výrazným dekorom dreva zas privítajú nerovné povrchy v podobe kovových predmetov či korálových skulptúr. Kontrastne vystupuje tiež spojene dreva s elegantným sklom.

3. BUĎTE PRAKTICKÝ A OSOBNÝ 
Nočné stolíky v neposlednom rade poskytujú praktický domov pre vaše funkčné a osobné veci. Urobte preto kompromis medzi štýlom a úžitkom v podobe praktických zásuviek. Investujte do dizajnu, ktorý slúži účelu, ale tiež dopĺňa svoj dekor. Jedinečný spôsob, ako vyšperkovať nočný stolík sú osobné spomienky a srdcu blízke udalosti. Obrazové rámy plné sentimentálnych fotografií alebo umeleckých diel pomáhajú navodiť príjemnú náladu pred nočným odpočinkom. Sviečky vo vašej obľúbenej vôni alebo vázy naplnené najobľúbenejšími kvetmi tieto pocity ešte znásobia. 

4. VYUŽÍVAJTE SYMETRIU 
Hra so symetriou je šikovná technika, ktorá zaručene do priestoru prinesie pozitívnu energiu a vizuálnu rovnováhu. Identické zariadenie po oboch stranách lôžka pomocou páru zrkadiel alebo stolových lámp dodá spálni pózu a krásnym spôsobom orámuje posteľ. 

5. KONTRAST A KOMPLEMENTÁRNOSŤ
Správne odtiene a farebnosť sú rozhodujúcim krokom pre úspešnú dekoráciu nočných stolíkov. V súlade s ich farebným výrazom laďte väčšinu doplnkov tón v tóne. Pridajte niekoľko kontrastných prvkov, ktoré zabránia fádnosti a dominancii farebných blokov a priestor zaplaví explózia harmónie. Voči tmavému stolíku nadobúdajú vážené postavenie svetlé odtiene a naopak tmavé odtiene na pozadí svetlého stolíka. Účinné zvýraznenia prinášajú tiež odvážne popové farby v komplementácii s kovovými tónmi. Dizajnový vplyv nočného stolíka v spálni zosilnia obliečky postele z rovnakej rodiny farieb.

6. MENEJ JE VIAC
Jeden z absolútnych kľúčov k vytvoreniu správnych kontúr nočného stolíka je rutinné pravidlo - menej je viac. Hoci voľba rôznorodých doplnkov je lákavá, aby bol váš nočný stolík naozaj reprezentatívny a súčasne praktický, nezaťažte ho množstvom materiálových či tvarových impulzov. Niekoľko mocných prvkov bude vždy efektívnejším riešením než hŕstka predmetov bez vzájomných vzťahov a potenciálu na vizuálne povznesenie priestoru.

AUTOR: PG v spolupráci Renata Botev
FOTO: Archiv redakcie