https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OPTIMISTICKÁ RETRO KUCHYŇA, V KTOREJ JE RADOSŤ VARIŤ

21.07.2018 │ Dlhodobo môžeme sledovať trend návratu k overeným postupom a čerpaniu inšpirácie pri dizajne z rokov minulých. Či už sa jedná o aktuálne trendy v móde, ktoré sa cyklicky vracajú k jednotlivým dekádam v kolekciách alebo dizajne automobilov, tak sa v poslednej dobe stáva trendom aj zariaďovanie interiérov v retro štýle. Prvky tohto dizajnu je možné vniesť do každej miestnosti domu či bytu, azda najvýraznejšie a pri tom najsofistikovanejšie je ho však možné uplatniť práve v kuchyni.

Celkom určite ste sa stretli v „hipsterských“ podnikoch so solitérmi, ktoré prešli renováciou alebo odkazujú na doby minulé. Na internete sa to hemží starými kusmi nábytku určenými na renováciu a aj mnohé nábytkárske značky zareagovali na túto módnu vlnu novými kolekciami, ktoré čerpajú z dizajnu 50-tych a 60-tych rokov. Presne táto kombinácia je tým správnym riešením, ak patríte medzi milovníkov tohto nespútaného obdobia. Výnimkou nie je ani kuchynský nábytok s kolekciami rustikálnych, vintage či retro kuchýň, ktoré sú kombinovatelné so širokou ponukou drezov, spotrebičov a malých domácich spotrebičov v retro dizajne.

MATERIÁLY Z RADU „POLY” 

Pri zariaďovaní kuchyne je nutné definovať, v akom duchu sa bude niesť daný interiér a podľa toho vhodne kombinovať jednotlivé kúsky. Výhodou je možnosť použitia ucelenej zostavy v jednotnom štýle v celom priestore, pričom s ponukou takýchto ucelených nábytkových sérii sa stretneme aj u slovenských výrobcov nábytku. Bavíme sa o pestrom období 50. a 60. rokov, o období spoločenský zmien a radosti. Toto obdobie poznačilo aj odvetvie produktového dizajnu a následne sa začalo pristupovať k inováciám aj v interiéroch. Nemenila sa len dispozícia kuchyne, čo bolo spôsobené nielen vyššími nárokmi užívateľa, ale najmä implementáciou nových, doteraz nepoznaných, spotrebičov, ktoré si rýchlo našli miesto v domácnostiach. Objavenie nových plastových materiálov z radu „poly“ prinieslo dizajnérom nové možnosti realizácie nábytkov. Prvým dobytým odvetím bola kuchyňa. Polyethylen bol použitý nielen na výrobu drezov, ale známe vákuové misky na predĺženie čerstvosti potravín sa požívajú vo veľkom meradle dodnes. V 60. rokoch po objavení polypropylenu, ktorý je tvrdší než polyethylen sa dostáva do nábytkárstva umelá hmota. Melamín pre svoje dobré materiálové vlastnosti, ako sú odolnosť voči plesniam, vysokým teplotám, poškrabaniu dostal zelenú v interiéroch, najmä v kuchyniach.

RETRO DIZAJN, NEZNAMENÁ RETRO FUNKČNOSŤ 

Tento fakt umocňuje ponuka spotrebičov vo farebnom a dizajnovom prevedení, ktoré korešponduje s prevedením predných plôch kuchýň, alebo právne naopak vytvára absolútny kontrast. Márne by sme hľadali jednoduché rúry s jednou funkciou. Retro dizajn neznamená retro funkčnosť, práve naopak, výrobcov núti jednotlivé funkcie rafinovane zakomponovať do celku tak, aby nepôsobili rušivo. Spotrebiče s najnižšou energetickou náročnosťou, vysokým komfortom ovládania alebo ďalšími sofistikovanými funkciami nájdeme aj v tomto segmente. Digestor, mikrovlnná rúra alebo chladnička v retro dizajne môže byť nie len funkčnou súčasťou kuchyne, ale aj výrazným elementom. Výrazné krivky a netradičný odtieň v priestore isto zarezonujú a podčiarknú jeho charakter.

Nie je taktiež ničím ojedinelým, že retro nábytok vo svojom vnútri skrýva najmodernejšie postupy výroby a funkčnosti. Stretnúť sa možno dokonca s produktmi, ktoré aj v tomto dizajne ponúkajú funkcie bezdrôtového nabíjania mobilných zariadení a reflektujú tak na aktuálne požiadavky zákazníkov a na pridanú hodnotu. Bude určite zaujímavé sledovať, ako sa popasujú dizajnéri a výrobcovia pri tomto type produktov s prichádzajúcim trendom IOT /Internet Of Things/ teda prepojenia zariadení vo virtuálnom svete, ktorý sa postupne stáva každodennou súčasťou nášho života. Kombinujte materiály, spájajte farby Retro dizajn sa vracia aj v iných formách. Do popredia záujmu zákazníkov sa dostávajú nábytky na nožičkách, zväčša kónického tvaru. Tento trend možno vnímať nie len u jedálenských stolov a stoličiek, ale aj u komôd a solitérov, či dokonca čalúneného nábytku. Takto vzdušný nábytok nielenže harmonizuje s interiérom v retro dizajne, ale zároveň rešpektuje aktuálne trendy v technických riešeniach vykurovania priestorov. 

Dizajnéri hľadajúci inšpirácie v kolekciách z minulých čias okrem využívania potenciálu moderných materiálov prinášajú aj zaujímavé kombinácie materiálov či farebných prevedení. Aj v tomto type dizajnu sa objavujú aktuálne farby roka - ružová a modrá. Dizajnéri kombinujú drevodekory s pastelovými farbami alebo večnú klasiku - bielu a čiernu farbu. Svoj návrat zažíva aj dubový a orechový dekor, ktoré sú ľahko kombinovateľné s ostatnými farbami, ale aj materiálmi. 

AKO ZARIADIŤ KUCHYŇU V ŠTÝLE RETRO? 

Určite treba brať ohľad na špecifiká tohto štýlu, aby celkový priestor nepôsobil prvoplánovo a disharmonicky, ale aby vystihoval zámer autora a investora. Výrok „menej je viac“ od najznámejšieho predstaviteľa minimalizmu Ludwiga Mies van der Rohe  platí pri retri dizajne dvojnásobne. Nakoľko tento štýl je naozaj silno rozpoznateľný a vyzývavý, treba k návrhu pristupovať opatrne a s dávkou nadhľadu. Pre vyznávačov tohto obdobia je správnou cestou kombinácia nábytkového minimalizmu s výraznými prvkami a doplnkami. Treba však zvážiť, kde je možné pridať a kde radšej potlačiť takéto svojrázne retro elementy. Výrazné farby, šachovnivcová podlaha, kuchynské zásteny inšpirované vzormi tohto obdobia, blýskavé chrómove kovania alebo „retro“ spotrebiče s aerodynamickým dizajnom sú dominujúce znaky a pomocou nich dokážeme vytvoriť interiér lahodiaci milovníkom 50. a 60. rokov.

Kombinovať všetky znaky tohto obdobia, farby a materiály nie je správnou cestou pri navrhovaní interiéru a tiež nie všetko s prívlastkom RETRO je naozaj nositeľom tohto štýlu. Aby sme dokázali vyzdvihnúť ducha tejto doby, zamerajme sa na ikonické dizajnové kúsky, ktoré nám budú čaro tejto doby pripomínať. Žiaľ na tejto vlne záujmu o retro sa vezú aj výrobcovia mnohých napodobenín ikonických dizajnov a produktov z minulých desaťročí, ktoré v mnohých prípadoch vidíme aj v reštauračných a kaviarenských zariadeniach na Slovensku. Taktiež v ponuke predajcov nábytku je možné nájsť mnohé kópie týchto ikonických produktov často v nekvalitnom prevedení, ktoré nemajú nič spoločné s originálom okrem odcudzenej idey a dizajnu ich pôvodného tvorcu.

AUTOR: KATARÍNA MARKECH
FOTO: SMEG, ARCHÍV REDAKCIE