https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NOVODOBÁ PODLAHA: 6 PODLÁH, KTORÉ VÁS ZARUČENE NESKLAMÚ

07.08.2018 │ Rapídny vývoj a pokrok v súčasnosti neobchádza ani sektor podlahových krytín. Výsledkom toho je škála skutočne originálnych podláh. Zorientovať sa v širokej ponuke materiálov a dizajnových prvkov môže byť však náročné. Vybrali sme preto pre vás šesť materiálovo odlišných typov podláh, ktorých funkčnosť ide ruka v ruke s estetikou, ekológiou a najnovšími trendmi.

1. RENESANCIA MÄKKOSTI

Hoci sú veľkoplošné koberce v interiéroch v posledných rokoch na ústupe, vďaka ich jedinečným vlastnostiam, na ktoré kladie dnešná dobá náročné požiadavky zažívajú veľký návrat. Aj metrážne koberce sa dajú vyrobiť z prírodných materiálov. Ovčia vlna, bavlna, juta či iné rastlinné tkaniny sa pod rukami dizajnérov premieňajú na skutočne pôsobivé interiérové kúsky. Zo zámoria k nám dokonca prichádzajú typy kobercov vyrobené z kukuričných vlákien. Ukrývajú v sebe vstavanú ochranu, ktorá sa nikdy neopotrebuje, čím získate odolnú, trvácnu a večne krásnu podlahovinu. Potešenie prinesie nielen vášmu oku, ale aj celému telu. Vďaka mäkkosti šetrí pri chôdzi vaše kĺby. Spomedzi všetkých typov podláh sa navyše vyznačuje najlepšou absorpciou hluku. Predstavte si letné nedeľné ráno, slnečné lúče smelo prenikajú dovnútra a vy si rannú kávu vychutnávate v objatí príjemného koberca.

2. PODLAHA MILÉNIA

Vysoký komfort v podobe trojitej sily originálnych vlastností ponúka obytným priestorom korok. Prejavuje sa to v na pocit veľmi teplej, tichej a mäkkej podlahovine spájajúcej izolačný potenciál suroviny a silu porovnateľnú s laminátom. Mäkkosť a teplo zaručuje vrchná korková vrstva, spodná zas zamedzuje kročajový hluk. Nosná doska z prírodných drevených vlákien zabezpečuje inštaláciu a pokládku podlahy bez použitia lepidla, čo z nej robí podlahu milénia. Obmedzenia nepozná korok ani po dizajnovej stránke. Moderná korková podlaha to nie je len jednotvárny dekor, farba a vzor. Pomocou nástrekov možno na jej povrchu vytvoriť dizajn imitujúci kresbu akéhokoľvek dreva. Oproti drevu je však oveľa viac šetrnejšia k prírode, pretože drevo použité na výrobu korkových viacvrstvových podláh pochádza z lesov s certifikátom PEFC a šetrí tak životné prostredie.

3. RETRO NÁVRAT

Množstvo pozitívnych vlastnosti v sebe ukrýva moderný vinyl. Už nie je len symbolom panelákových bytov 70-tych rokov. V súčasnosti zažíva v domácnostiach veľkolepý návrat. Dostupný v roliach alebo pásoch sa pýši nenáročnou údržbou, jednoduchou montážou a dizajnovou flexibilitou, čo umožňuje najmä široká škála farieb a použitie tzv. hlbokého embosingu, čím sa zvýrazňuje štruktúra samotného dekoru. Vzájomným vyskladaním rôznych vzorov a farieb naplníte každú túžbu po originálnej podlahovine, či už v byte, dome alebo kancelárii. Novinkou hlavne u západných producentov je jej výroba z recyklovaného PVC. Nedochádza tak k znehodnocovaniu lesov, pretože sa používajú tradičné materiály.

4. ŠTÝL UKRYTÝ V PRÍRODE

Každý dizajnový vkus, ako aj požiadavku na maximálnu udržateľnosť uspokojí linoleum. Je to 100% prírodný produkt, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Pozostáva zo zmesi ľanového oleja, drevenej múčky, drveného korku, živice a kriedy. Pre hygienické a antialergické vlastnosti sa obzvlášť používa v zdravotníckych zariadeniach. V poslednej dobe sa stal vážnym konkurentom vinylu a nahrádza ho v domácnostiach pre jeho biologickú odbúrateľnosť a širokú škálu dizajnových možností, farebných a vzorových variácií. Od mramorových dekorov až po betónové, jednofarebné a pútavé pruhované vzory umožňujúce dokonale zladiť podlahovú krytinu so zariadením interiéru. Povrchová úprava linolea navyše zaručuje extrémnu mechanickú a chemickú odolnosť. Jeho ekologický charakter podporený nekonečnou paletou prevedení sa odráža na vyššej cene. Investícia sa však vráti v pôsobivom a trvácom interiérovom kúsku.

5. DIZAJNOVÉ KUSOVKY

Kusové koberce sú neoddeliteľnou súčasťou domácností už viac ako 2000 rokov. Za ten čas sa ich vývoj a dizajn zdokonalil tak, že dnes existuje nekonečná ponuka ich prevedení – materiálových, ako aj dizajnových. Mnohí predajcovia na to zareagovali službou, prostredníctvom ktorej vám vyhliadnutý behúň zapožičajú na skúšku domov, aby ste ho v priestore vašej domácnosti mohli otestovať po vizuálnej a praktickej stránke. Na trhu sa v poslednej dobe objavujú koberce z viskózy. Materiál, ktorý je veľmi jemný na dotyk a disponuje živými žiarivými farbami. Takýto koberec je nielen funkčnou záležitosťou, ale ohniskom štýlu a vkusu vášho interiéru. Výber kusového koberca dokonca vypovedá o našej povahe, a to či sme romantickí, odvážni alebo konzervatívni.

6. VŽDY MODERNÁ KLASIKA

Zdrojom ušľachtilosti, prirodzenosti, nestarnúcej krásy a najmä kvality a elegancie je v našich končinách drevená podlaha. Je vnímaná v interiéri ako luxusný artikel, čo sa prejavuje aj na jej vyššej cenovej úrovni. Výrobcovia však prišli s nápadom skĺbiť povrchové vlastnosti dreva s pevnosťou a ľahkosťou laminátu, čím vytvorili podlahu s charakterom dreva, no cenovo blízku kvalitným laminátom. Jej povrch tvorí dyha väčšinou z moreného dubového dreva o hrúbke 0,6 mm spevnená niekoľkými vrstvami laku. Ako podklad slúži pevná HDF doska, ktorá sa bežne využíva u laminátových podláh, čím možno dosiahnuť jedinečný povrch dreva s dokonalou pevnosťou. Najmä u európskych výrobcov je samozrejmosťou použitie dreva z trvalo obnoviteľných zdrojov. Vďaka menšej hrúbke je tu tiež celkovo nižšia spotreba dreva ako v prípade masívnej podlahy.

AUTOR:PG
FOTO: JUTEX SLOVAKIA, ARCHÍV REDAKCIE