https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ZARIADENIE MINIMALISTICKEJ OBÝVAČKY? NECHAJTE TO NA SEDAČKU!

8.11.2018 │ Redukcia hmôt, priestoru a farebnej škály je v súčasnosti modernou cestou k štýlovému bývaniu. Minimalizmus v praxi znamená minimálne zaťaženie interiéru. Aby však nepôsobil nudne a stroho, úlohu determinanta obývacieho priestoru sa chopila sedačka. Práve tento prvok dokonale reprezentuje filozofiu minimalistického dizajnu, ktorou je jednoduchosť a funkčnosť. Tá je ukrytá pod dômyselným povrchom a výnimočným vzhľadom, ktorý tak dodá priestoru potrebnú atmosféru. Je doslova špecialistom na vkusnú obývačku!

Minimalistický dizajn je súčasťou našich interiérov od druhej polovice 20. storočia a práve 50. roky sa najviac odrážajú v jeho tvaroch, líniách a použitých materiáloch. Prevládajú organické formy, jemné pastelové farby a prírodné materiály. Tieto prvky dokonale odráža dizajn severskej sedačky, pri tvorbe ktorej dizajnéri vychádzajú z rastlinnej a živočíšnej ríše. Priznávajú jej subtílne črty, redukujú hranatú geometriu a pred dekoratívnosťou uprednostňujú funkcionalitu. Napriek tomu však pôsobí veľmi vkusne a interiér sofistikovane ovplyvňuje jednoduchosťou, ktorá v tomto prípade nadobúda iné rozmery. Nábytok zrodení v jej područí je nadčasový, nápaditý, vysoko funkčný a variabilný.

AKO TO VYZERÁ V MINIMALISTICKEJ OBÝVAČKE?

Obývačka v kontexte minimalistického štýlu sa dá ľahko identifikovať. Riadi sa jednoduchosťou, používa charakteristické svetlé farby a miluje prírodné materiály. Prináša alternatívu pre tých, ktorých neoslovila romantika vidieckeho štýlu, no túžia po harmonickom domove plnom uvoľnenej a príjemnej atmosféry. Okrem sedačky, ktorá tvorí v škandinávskej obývačke estetický, ale aj funkčný základ priestoru sa zamerajte ešte na niekoľko dôležitých krokov:

1 Zabudnite na klasické obývačkové skrine a sekretáre. Minimalistická obývačka si žiada jednoduchú zostavu reprezentovanú minimálnym počtom skriniek. Rozhodujúcim faktorom pritom naďalej ostáva praktická stránka. Funkčnou krásou, ktorá navyše podporuje vzdušnosť a jednoduchosť minimalistického interiéru disponujú modulové a regálové systémy nábytku. Sú plne variabilné vďaka možnosti ich obmieňania a individuálneho vyskladania.

2 Na pozadí architektonicky čistých línií a subtílnej dispozície nechajte vyniknúť zaujímavé doplnky. I keď sa zdá, že minimalizmus odmieta akékoľvek zdobenie, jeho rezervovaný dekoračný prístup ľahko prekročíte prostredníctvom zaujímavej vázy, obrazu či textílií, ktoré navyše celkovo vyvažujú strohosť a subtílnosť interiéru. Na tomto efekte sa bude podieľať aj zaujímavá podlahovina v podobe tkaných kobercov.

3 Podklad pre minimalistické zariadenie obývačky dosiahnete pomocou svetlých odtieňov a prírodných materiálov. V oboch prípadoch vnesiete do interiéru svetlo, o ktorý sa škandinávsky dizajn za každých okolností usiluje. Dokonalým spojením kombinujúcim obe požiadavky je svetlé drevo, ktoré priestor nezaťaží a zároveň doň vnesie prirodzenosť a útulnosť.

Ako si vytvoriť obývačku v minimalistickom dizajne?
Radí Ing. Miloslav Šimánek z ateliéru m8arch

Je všeobecne známe, že priestor a prostredie, ktoré si človek buduje na bývanie odzrkadľuje jeho osobnosť. Ak ste podľahli čaru škandinávskeho štýlu, nie ste limitovaný ničím. Môžete si v interiéri dovoliť takmer čokoľvek. Dôležitá je len vyváženosť prostredia. Priestor obývačky by mal byť predovšetkým dostatočne presvetlený a priestranný, preto sa odporúča zvoliť strohejší nábytok s minimalistickým charakterom a odhalenou konštrukciou nôh, čo ešte viac pozdvihne náladu interiéru. Ak zariaďujete priestor, v ktorom dýcha historická atmosféra, napríklad starý byt v centre mesta, kde sa nachádzajú vysoké stropy, pôvodná podlaha alebo drevený krov, určite v ňom zachovajte stopu minulosti, ktorá bude hrať v prospech vášho škandinávskeho interiéru. Hoci svetlé farby v tomto prípade hrajú prím, atmosféru dotvorte pohodlným sedením v zemitých farbách a vhodným nasvietením zátišia. Pri zariaďovaní sa nekladú medze ani kombinácii materiálov, odporúčam však zachovať ladenie v prírodnom motíve a uprednostniť organické materiály ako drevo, kameň, kov, kožu či tkaniny. Kombináciou dreva s prvkami v pastelových farbách určite nič nepokazíte. Ak neplánujete v miestnosti vytvoriť určitý typ rustikálnosti, pokojne siahnite po nábytku s masívnejšou konštrukciou. Predovšetkým nechajte vyniknúť pohodlné sedenie, krbovú časť, prípadne jedálenský priestor. Dominantné prvky by mali byť rozmiestené tak, aby v návštevníkovi vzbudili záujem predmet si prehliadnuť. Takýmto prvkom môže byť zaujímavé svietidlo, obraz, svietnik, váza alebo aj bicykel, s ktorým sa túlate po uličkách mesta. Interiér vždy rozpráva príbeh o vás. Pozvite do vašej škandinávskej obývačky hosťa, ktorému pri vstupe poviete: „Vitaj, priateľu, prestaval som obývačku, teraz ale zažmúr oči a poď.“ Aj so zatvorenými očami zistí, že ste vytvorili harmonické bývanie, pretože celý interiér bude voňať drevom.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE