https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Materiály v kuchyni

Drevo, porcelán, keramika, plast – azda najpoužívanejšie materiály v interiéroch kuchýň posledných rokov. Drevo evokuje klasickú tradíciu, keramika a porcelán vznešenú estetickosť a nadčasovú kvalitu a napokon plast prevrat a otváranie nových možností. Poďme sa pozrieť bližšie na tieto hojne využívané materiály.

Drevo

Vďaka mnohým novým technológiám ošetrenia dreva, poprípade drevenej dýhy medzi ktoré patrí napríklad lakovanie, ošetrenie olejom či voskom, sa drevo opäť dostáva do centra pozornosti. Vnímame ho nielen v rovine využiteľnosti vo forme základu jednotlivých kusov nábytku a stavieb, ale aj ako súčasť prakticky každého obytného priestoru (nevynímajúc kuchynskú zónu). Je to prírodný materiál, ktorý si viacerí v rámci kuchyne nevedeli predstaviť inak ako v rustikálnom využití, ale koncepty mnohých firiem zaoberajúcich sa výrobou nábytku tieto predstavy potláčajú. Tento výborne spracovateľný materiál v rôznych povrchových úpravách ponúka široké možnosti. Pri výrobe moderných kuchýň u nás sa preferuje najmä dubové a bukové drevo, ale aj smrek, borovica, čerešňa, orech, jaseň a ďalšie. Drevo je v niektorých prípadoch schopné nahradiť aj odolný kov. Dokonca existujú drevené drezy, tie u nás však ešte len čaká premiéra, nepatria zatiaľ medzi bežné záležitosti.

Medzi hlavné výhody dreva patrí najmä jeho relatívne jednoduchá schopnosť reparácie, ak sa napríklad drevený povrch poškriabe, je jednoduché ho prebrúsiť a znova prelakovať veľmi tvrdým lakom, čo je u iných materiálov takmer nemožné. Drevo sa používa aj na vybavenie jedálne, drevené stoly a stoličky sú už klasikou, no zďaleka nie nudnou, na akú sme boli dlho zvyknutí. Slovenský dizajn prekonal dlhú cestu a niektoré stoličky sú nielen krásne, ale najmä kvalitné s dôrazom na funkciu. To isté platí o jedálenských stoloch, ktoré sa u nás nielen vyrábajú ale aj navrhujú, z rôznych druhov drevín či už v masívnom prevedení alebo dyhované. V druhom prípade sa využívajú rôzne typy drevovláknitých dosiek, ktoré v súčasnosti tvoria väčšinu materiálovej základne nielen kuchynského nábytku. Najčastejšie sa používajú MDF dosky, HDF dosky alebo laminát (LTD).

Hoci plast v poslednej dobe materiálovo nahradil množstvo drobných drevených nevyhnutností, mnohí z nás si napriek tomu kuchyňu nevedia predstaviť bez tradičných drevených pomocníkov, ako sú dosky na krájanie, varešky, rôzne misky či servírovacie podnosy. Aj tu máme na výber z rôznych druhov drevín. Veľmi obľúbeným sa v našich kuchyniach stal bambus pre jeho vlastnosti – bambusové varechy, misky, tácky, často kombinované so sklom a chrómom vytvárajú jedinečné solitéry, pri ktorých ruka v ruke kráča originálny dizajn s niekedy až prekvapujúcou dôvtipnosťou a praktickosťou. Medzi menej známe patria výrobky domácich remeselníkov, ktoré sa predávajú najmä na trhoch a to rôzne naberačky a lyžice z našich drevín.

Porcelán

Porcelán je v kuchyni stálicou. Už od 7. storočia bol vyrábaný v Číne, dovážať do Európy sa začal okolo 16. storočia a vyrábať priamo v našich končiných začiatkom 18. storočia. Dizajn porcelánu podlieha takisto trendom, výsledkom sú krásne porcelánové jedálenské súpravy pre každý typ interiéru. Čistý biely porcelán, triezvych tvarov má neoceniteľnú výhodu v tom, že nikdy nebude nemoderný a dá sa bez problémov umývať v umývačke riadu. V prípade maľovaných kusov, prípadne porcelánu s potlačou sa strojové umývanie absolútne neodporúča, pretože môže dôjsť k znehodnoteniu farieb a vzorov vďaka abrazívnym zložkám používaným v čistiacich prostriedkoch v umývačkách riadu.  

Na keramické nože a škrabky sme si už zvykli, medzi trendové novinky môžeme zaradiť nádoby na varenie s keramickou vrstvou, ktorá nahradila teflón či keramické varné kanvice. Nádoby na varenie sú pokryté keramickou vrstvou , ktorá je omnoho odolnejšia, pri vysokých teplotách sa nepoškodzuje a je doslova tvrdým orieškom aj pre ostré predmety - na rozdiel od široko využívaného teflónu.

Ďalšou novinkou na našom trhu sú keramické varné kanvice ktoré zaujímavým spôsobom kombinujú klasickú keramiku s najmodernejšími prvkami ohrevu vody.  Kanvica je uložená na podstavci, ktorý zabezpečuje jej stabilitu a zároveň funguje ako napájacia základňa. Kanvice disponujú bezpečnostnou poistkou, ktorej úlohou je predísť prehriatiu kanvice po vyparení celého objemu vody. Ohrevné teliesko je z praktických aj z estetických dôvodov skryté v konštrukcii. Kanvica sa vďaka svojmu nadčasovému dizajnu hodí do najmodernejšieho interiéru veľkomestského bytu ale aj do tradičnej vidieckej kuchyne.

Plast

Je veľmi rozporuplný materiál z hľadiska obľúbenosti medzi ľuďmi. Mnohí majú voči nemu ešte stále predsudky, pretože jeho história v domácom využití je pomerne krátka, plast je bežnou súčasťou nášho bývania iba niekoľko desiatok rokov. Má však nesporne niekoľko výhod, ktoré ho stavajú vysoko v priečkach materiálových vlastností. Medzi ne patrí najmä veľmi jednoduchá a nenáročná údržba, extrémne široká variabilita farieb a tvarov – prakticky neobmedzená a taktiež široká škála druhov a spôsobov spracovaní (elastické plasty, tvrdený plast, priehľadné plastové materiály, a mnohé iné). 

Oceňujú ho domácnosti, v ktorých sú malé deti, domáce zvieratá, ale zároveň ho vysoko cenia aj dizajnéri, pretože veľa známych dizajnérskych ikon denného použitia je práve z plastu. Najčastejšie sa dizajn s praktickosťou spája vo forme stoličky, ktorá tvorí súčasť mnohých kuchýň a jedální (napríklad barové stoličky, jedálenské, detské a podobne). Z hľadiska každodennej rutiny varenia sa takmer v každej kuchyni s plastom stretávame najmä v podobe rôznych silikónových foriem na pečenie, potrieb prípravu a úpravu jedál, alebo v rámci servírovania. Neviditeľný, ale v dnešnej dobe prakticky nenahraditeľný plast sa skrýva v útrobách takmer všetkých kuchynských zostáv, v drvivej väčšine spotrebičov a kuchynských pomocníkov či v základe predmetov, ktorých konečná vonkajšia úprava môže byť z iného materiálu (napríklad spomínané keramické varné kanvice alebo ABS nábytkové hrany).

Autor: Anna Martausová

Odborná spolupráca: Mgr. Zuzana Bieliková (interior designer)

Foto: archív

25.11.2013