https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

LÝDIA JANÍKOVÁ: MÓDNA IKONA SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRY

│ Žena v slovenskej architektúre nie je až takým tradičným javom. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a takouto výnimkou je nepochybne Lýdia Janíková, ktorá je okrem iného autorkou architektonických návrhov golfového areálu Black Stork. Porozprávala nám o tom, ako prepája módu so svojou tvorbou a ako tieto dve veci spolu súvisia.

Ako a čím dokáže móda ovplyvniť architektúru a dizajn a naopak, čím dizajn a architektúra ovplyvňuje módu?

Podľa mňa dizajn a architektúra spolu úzko súvisia, spájajú sa s vkusom osoby, ktorá sa oblieka alebo tvorí budovy či interiér v nich. Pri svojej práci vždy beriem do úvahy vkus, cítenie  a potreby majiteľa alebo budúceho užívateľa, ktorý spolu s vonkajším prostredím ovplyvňuje to, ako výsledné dielo vyzerá. Vždy to prenesiem do toho najlepšieho, čo viem.

Pri vašej tvorbe sme zvyknutí, že preferujete kvalitné materiály, riadite sa nimi aj pri výbere svojho outitu? Aké materiály navzájom rada kombinujete?

Iste, každá doba má svoje preferované farby, materiály a podobne. Keďže chcem aby moja práca bola nadčasová a aby bol zadávateľ spokojný dlhé roky, pre prvky, ktoré sú dlhodobé využívam kvalitné materiály. Avšak niektoré trendy materiály používam, napríklad na vankúše či závesy, čím sa dá ľahko oživiť interiér. Môže to byť aj zmena súvisiaca so zmenou ročných období a podobne. Materiály, ktoré sú na vstupe o niečo drahšie, sú vo väčšine prípadov v konečnom dôsledku lacnejšie, keďže vydržia dlhšie.

V obliekaní preferujem prírodné materiály, mám rada kožené veci, bavlnené veci, materiály, v ktorých sa cítim dobre, nič umelé.  Kombinujem svoje oblečenie s výraznými doplnkami. Obliekam sa funkčne a pohodlne, aj keď pri pohľade na moju obuv to tak nemusí vyzerať. Veľmi rada totiž nosím vysoké podpätky, ale keďže som na ne zvyknutá, sú pre mňa prirodzené. 

Ako sa prelína módny vkus zákazníka so štýlom jeho bývania? 

Je známe, že naše prostredie nás ovplyvňuje tak, ako my ovplyvňujeme prostredie, v ktorom trávime čas. Je to akési značenie si svojho teritória už tým, ako ukladáme veci do políc, aké drobnosti si vykladáme na stôl, čo si dáme na stenu. Určite si svoj priestor, často aj nevedomky, necielene, upravujeme. Náš podpis na prostredí okolo nás je znateľný. Ak sa niekomu páčia konkrétne materiály, tak ich využíva doma i v práci. Rovnako je to so štýlom. Ak napríklad obľubujete Provensálsko, tak v dome, byte či záhrade budete mať bylinky, mnoho textílií , prikrývok a podobne. Ak uprednostňujete moderný a strohý štýl, všetky skrinky, šuplíky a stoly budú bez textílií. Toto je samozrejme nadsadené, ale v zásade nie ďaleko od pravdy.

AUTOR: AV
FOTO: TRENDY BYVANIE

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie