Hotel International
Hotel International

LOFT - BÝVANIE S POCITOM NEZÁVISLOSTI

30.08.2018 │ Kedysi z núdze cnosť, dnes stálica vo svete architektúry. Aj tak možno nazvať lofty – byty, pre ktoré sú typické vysoké priestory s galériami, veľa svetla, veľa vzduchu a takmer žiadne priečky. 

V  štýle lofty sú dnes riešené prevažne luxusné byty s nadštandardnými výmerami, avšak nebolo to tak vždy. Historicky je tento štýl viazaný na obdobie, kedy sa začali na obytné účely využívať staré opustené fabriky a sklady. Priemyselné budovy, ktoré boli v 19. storočí postavené na periférii mesta sa postupom času stali súčasťou rozšírených centier veľkých miest. Ako cenovo dostupné priestory so širokými možnosťami využitia, boli vyhľadávané najmä mladými umelcami, ktorí si tu zriaďovali nie len byty, ale aj celé ateliéry. Fenomén loftov sa veľmi rýchlo rozšíril v USA, ako aj v európskych metropolách najmä po druhej svetovej vojne. Noví obyvatelia týchto priestorov sa príliš netrápili rozsiahlymi prestavbami. Urobili len základné úpravy nevyhnutné na zobytnenie priestoru. Funkčné zóny vymedzili rozložením nábytku, pričom stenami boli vyčlenené obvykle iba hygienické priestory – kúpeľňa a toaleta. Pre lepšie využitie priestoru a dosiahnutie vyššej miery súkromia sa spálne často situovali na vyvýšené pódia, ku ktorým viedli ľahké kovové schodiská. Charakteristickou súčasťou týchto obydlí boli drsne a surovo pôsobiace detaily – neomietnuté murivo, betón, kovové konštrukčné prvky, káble a inštalačné potrubia a podobne. Vzhľadom na veľký objem priestoru však tieto „nedostatky“ nepôsobili rušivo, ale naopak, dodávali veľkým plochám štruktúru, ktorá tieto nezvyčajné obydlia svojským spôsobom zútulňovala. 

KULTOVÝ ŠTÝL PRE NEZÁVISLÝCH

Z pôvodne provizórneho bývania sa časom vyvinul kultový štýl, ktorý je dodnes mnohými uznávaný a má svojich nasledovníkov. V štýle lofty je možné prestavovať nie len staré fabriky a sklady, ale napríklad aj podkrovia alebo staré stodoly. Avšak budov, ktoré by bolo možné takto prestavať, už zostalo len veľmi málo, navyše, pre developerov je efektívnejšie staré domy zbúrať a na ich mieste vybudovať byty s optimálnymi výmerami. Prívrženci tohto štýlu preto prenášajú typické prvky pôvodných industriálnych loftov aj do návrhov nových domov, kde sa objavujú často len v štylizovanej podobe. Dizajn, ktorý sa pri tvorbe loftov uplatňuje, je charakterizovaný veľkým individualizmom. V súčasnosti sa už pojmom loft zvykne pomenúvať prakticky každý otvorený priestor s väčšou svetlou výškou, pričom industriálne ladený dizajn interiéru je nahrádzaný skôr minimalistickým prístupom.

POZOR NA TEPLO A AKUSTIKU!

Ak aj vás očarili lofty, mali by ste vedieť tiež o ich nevýhodách. Priestory s vysokými stropmi sú náročnejšie na vykúrenie, pretože je nutné zohriať väčší objem vzduchu. Z hľadiska energetickej spotreby domu, na ktorú sa kladie čoraz väčší dôraz, nie sú ideálnou voľbou. Pri návrhu domu preto treba hľadať spôsob, ako tento nedostatok vykompenzovať, napríklad správnou orientáciou voči svetovým stranám alebo vysoko kvalitnými izoláciami a oknami. Na vykúrenie priestoru v zime totiž možno efektívne využiť aj pasívne tepelné zisky, na druhej strane v lete treba presklenú časť fasády chrániť pred prehrievaním. Dobrou voľbou je kozub, ktorý poslúži ako doplnkové kúrenie a zároveň bude efektným dizajnovým doplnkom. Ďalšou fyzikálnou vlastnosťou stavby, ktorú treba pri veľkých otvorených priestoroch riešiť je akustika, nakoľko tu môže dochádzať k ozvene. Pokiaľ sa chcete vyhnúť použitiu väčšieho množstva textílií, bolo by vhodné siahnuť po povrchových alebo obkladových materiáloch, ktoré dobre pohlcujú zvuk.

LOFT VERZUS SÚKROMIE

Samostatnou kapitolou, je potom miera súkromia, ktorá je v lofte značne limitovaná. Netreba snáď ani pripomínať, že ide o štýl bývania predurčený pre slobodných ľudí a svetákov. V prípade, že by ste v tomto duchu chceli riešiť rodinné bývanie, je vhodné koncept loftu využiť iba pri riešení spoločného denného priestoru – t.j. obývačky s kuchyňou, ktorý môže byť prepojený s poschodím - galériou, avšak spálne a izby je lepšie uzavrieť, ak nie múrom, tak aspoň presklenou stenou. Pre  dosiahnutie súkromia je potom možné príležitostne využiť záves alebo žalúzie.

ZARIADENIE LOFTU – AKO TO NEPOKAZIŤ

I keď to môže vyzerať veľmi jednoducho, zariadenie loftu môže byť pre človeka zvyknutého na štandardnú dispozíciu tvrdý oriešok. S nábytok sa tu pracuje celkom inak – takmer všetko sú to solitérne kúsky, ktoré slúžia nie len svojmu primárnemu účelu, ale zároveň vymedzujú funkčné zóny v byte. Z hľadiska výsledného dojmu veľkú úlohu zohráva napríklad aj tvar a umiestnenie schodiska či typ zábradlí. Pokiaľ hovoríme o štýle lofty, rozhodne by malo ísť o ľahké vzdušné konštrukcie schodov umiestnené voľne v priestore, nie monolitické schodisko schované medzi múrmi. Aby priestor nepôsobil príliš monotónne, je dobre pracovať aj s farebným a materiálovým riešením plôch, či už ide o podlahy, steny alebo strop. Odlíšiť stačí iba vybrané časti, dodáte tak priestoru hĺbku a plasticitu. Netreba pritom zabúdať na detaily a štruktúru povrchov, ktorá do priestoru vnesie mierku a dodá mu tú správnu atmosféru. Rozhodne je tu priestor pre prírodné materiály ako drevo či kameň, ale svoje čaro môže mať aj holý betón. Pokiaľ ide o farebnosť, tu sa vkusu medze nekladú. Vo veľkých svetlých priestoroch sa nemusíte obávať ani výrazných sýtych farieb, či dokonca čiernej. Na druhej strane, rovnako dobre môžu vyznieť aj decentné farebné odtiene vrátane bielej či sivej.

AUTOR: AP
FOTO: Archív redakcie