https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KÚPEĽŇA BEZ BARIÉR - DIZAJNOVÝCH AJ TECHNOLOGICKÝCH

30.11.2018 │ Pre vytvorenie peknej dizajnovej a nadčasovej kúpeľne je potrebné dôsledne vybrať kvalitné materiály a v súlade s dobrým nápadom stvoriť originálny dizajn priestoru kúpeľne v symbióze s funkčnosťou. Nové trendy v kúpeľniach sú o čistých líniách, zemitých farbách a prírodných materiáloch ako kameň, drevo, brick, patchwork či betón. Vzájomná kombinácia týchto materiálov je zárukou štýlovej kúpeľne.

Preč s hranami

Jedným z dôležitých podmienok akejkoľvek kúpeľne je vzdušnosť, a to pocitová aj priestorová. Práve sprcha v úrovni podlahy, ktorá nenápadne nadväzuje na ostatnú plochu v kúpeľni poskytuje jej majiteľom úžasné výhody v podobe priestrannejšieho vzhľadu a možnosti voľnejšieho pohybu. Takto riešená sprcha predstavuje významný trend pri zariaďovaní kúpeľne, ktorý vďaka najmodernejšej kúpeľňovej technike možno využiť v každom prostredí. Súvisí to s inovatívnymi odtokovými systémami na úsporu miesta a extra plochými sprchovými vaňami, ktoré po zabudovaní prechádzajú plynulo a bez prahov do podlahy. Odtok sa stratí v stene a nebude viac rušiť pri vstupe do sprchy. Voda bude stekať do bočného ukrytého žliabku alebo otvoru v stene. Kúpeľňa tak nie je rozdelená do viacerých úrovní, čo poskytuje pri sprchovaní maximálne pohodlie všetkým generáciám. Sprchy v úrovni podlahy vyzerajú popri svojej praktickosti mimoriadne pôsobivo aj pokiaľ ide o dizajn, ktorý v tomto prípade vsádza na maximálnu čírosť a prehľadnosť. Takéto atraktívne riešenie si vyžaduje jednoduchú starostlivosť a údržbu, preto je prirodzené, že sa v domácnostiach teší veľkej obľúbenosti.

Jasná architektúra a priestor na pohyb

Sprchovanie v úrovni podlahy prináša nove rozmery kúpeľňovej kultúry, ktorá spočíva na bezpečnosti, praktickosti a elegancii. Extra ploché vaničky sa vďaka svojej konštrukcii harmonicky včlenia do celkového vzhľadu kúpeľne. Široká ponuka farieb a materiálov spolu s moderným dizajnom dodávajú kúpeľni jedinečné stvárnenie a naplnenie individuálnych potrieb každého obyvateľa domu. Bezbariérový sprchovací kút premení vašu kúpeľňu na príjemný intímny priestor, ktorý zaručí, že každé sprchovanie bude pôžitkom. O exkluzívny zážitok sa postará voľne stojaca sprcha bez ochranných dverí, ktoré sú nahradené po celom obvode sprchovým závesom vyrobeným z dekoratívneho taftu. Ten je potiahnutý teflónovým filmom, čím sa stáva nepremokavým, antibakteriálnym a antistatickým. Úlohu vaničky v tomto prípade nahrádza sprchový tanier, ktorý možno vnímať ako samostatný solitér miestnosti. Vytekaniu vody zabraňuje centrálne umiestnený odtok a magnety ukryté v spodnom leme závesu, ktoré zabezpečia dostatočné priľnutie závesu k vaničke, a tým ochránia okolie od zbytočného zamokrenia.

 Dva v jednom

Ak nemáte dostatok miesta na umiestnenie vane, preferujete úsporu vody a času, no k vášmu životnému štýlu potrebujete oboje- sprchu aj vaňu, tradičným riešením takejto situácie sú zásteny či dvere, ktoré možno dodatočne namontovať na akúkoľvek vaňu. Vytvoria tak dostatočnú bariéru proti rozstrekovanej vode a vám umožnia pohodlné sprchovanie postojačky. Vďaka tejto alternatíve, ktorá spája sprchovací kút a vaňu v jedno, môžete pohodlne využívať výhody oboch druhov týchto sanitárnych zariadení na ploche malého priestoru. Výrobcovia tomu ergonomicky prispôsobujú samotný tvar vane a umiestnenie batérie v sprchovacom paneli. V rozšírenej časti sa pohodlne osprchujete, zatiaľ čo zvyšná časť vám poskytne dostatok priestoru na relaxačný kúpeľ. Ploché a široké dno, integrované sedátko v kombinácii so sprchovacou zástenou poskytujú členom domácnosti bezpečný a atraktívny sprchovací priestor. Či sa sprchujete alebo kúpete, pri vstupe a výstupe sa však nevyhnete prekračovaniu vane, kedy vám hrozí vysoké riziko pošmyknutia a pádu.

„Pri sprchových kútoch sa pre zachovanie čistého dizajnu kúpeľne odporúča používať stenové alebo podlahové žľaby či už s vloženou dlažbou alebo s nerezovým roštom. Sprchové kúty sú bezrámové a pokiaľ to priestor umožňuje, tak sa využívajú len steny s otvoreným vstupom WALK IN. Dôraz je pritom kladený na funkčnosť a údržbu, preto sklá v sprchových kútoch by mali mať povrchovú úpravu proti usádzaniu vodného kameňa. Pokiaľ zákazník zvolí kombináciu vane so sprchovou zástenou, mal by tiež siahnuť po bezrámovom riešení zásteny a vybrať si vaňu s väčšou šírkou pre komfortné sprchovanie,“ hovorí Michal Kováč, zástupca spoločnosti KRT.

 

Trendy v obkladoch

Na dosiahnutie celistvého vzhľadu kúpeľne a plynulého prechodu medzi sprchovacím kútom a zvyšnou plochou miestnosti možno použiť keramiku, kameň, emailové sprchové plochy či klasické dlaždice. Čistota tvarov, puristický dizajn a minimalistické prvky naďalej určujú trendy v obkladoch, na ktorých prevládajú zemité farby od slonovinovej kosti až po tmavohnedé odtiene. Aktuálna ponuka sa jednoznačne orientuje na imitácie prírodných materiálov, dreva, kameňa, betónu a medených plechov, ktoré dodajú kúpeľni jedinečný výraz. Oproti strohej jednoduchosti stoja výrazné akcenty ako zlaté, patinované, perleťové či antracitové odlesky. Žiadaným trendom sú sklené a kamenné mozaiky a ich kombinácia v lesklých, metalických, matných, hladkých alebo štruktúrovaných úpravách. Čoraz viac sa uplatňuje aj „retro“ fazeta, glazúra, majolikové dekory či imitácie starých obkladov. Tomu sa prispôsobuje aj menší formát obkladov s nepravidelným tvarom hrán, aj keď atraktívnou veľkosťou naďalej ostávajú veľké rozmery. Dizajnéri hľadajú inšpirácie aj v textíliách a na dlažbe prinášajú damaškový vzor či dokonca imitáciu povrchu perzského koberca.  

„Vynikajúcim doplnkom každej kúpeľne sú 3D dekoračné prvky a obklady vystupujúce do priestoru. S pohľadu formátov sú to rektifikované obklady v štandardných veľkostiach 30x90, 45x90, 60x120. Atraktívnou novinkou sú nadmerné rozmery 300x15, ktoré v kúpeľni vytvárajú zaujímavý vizuálny efekt. V dlažbách takisto prevládajú rektifikované prevedenia vo formátoch 75x75, 90x90 a tiež vyhotovenia v dekore dreva s rozmermi180x20. Dôležitým prvkom pri obkladoch v kúpeľni je špára, a preto pri týchto formátoch je potrebné dbať na jej farbu a tiež šírku (doporučená šírka špáry na rektifikované formáty je 1-1,5mm). V celkovom výsledku potom oveľa viac vynikne samotný materiál,“ vysvetľuje Michal Kováč.

AUOTR: PG
FOTO: ARCHIV FIRIEM A REDAKCIE