https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KRB V PODKROVÍ

15.08.2018 │ Medzi výrazný architektonický objekt interiéru, ktorý determinuje celkový priestor a podmieňuje umiestnenie ostatných predmetov v miestnosti patrí popri sedacej súprave a nábytkovej zostave aj krb. Stáva sa čoraz obľúbenejším zdrojom tepla s výrazným estetickým a dizajnovým potenciálom, a to dokonca aj pre tých, ktorí obývajú podkrovie domu. To v súčasnosti predstavuje jedinečný obytný priestor plniaci funkciu samostatnej bytovej jednotky. Poskytuje rovnocenné podmienky na zariadenie a vytvorenie dispozície porovnateľnej so štandardnými miestnosťami, preto si sálavé teplo a praskajúci oheň krbu môžete bez obmedzení užiť aj o poschodie vyššie. Nádherne dotvorí scenériu podkrovia, ktoré ak je navyše podporené drevenými trámami bude výnimočnou oázou pohody a rodinnej atmosféry.

ZÁKLADNÉ OPATRENIA

Výstavba krbu v hornom podlaží sa prakticky nelíši od tej na prízemí, vyžaduje si však dôsledný návrh projektu a posúdenie vlastností konštrukcie podlahy. Keďže hmotnosť krbovej vložky spolu s akumulačnou obstavbou môže dosiahnuť v niektorých prípadoch až 900 kg, je potrebné sa uistiť, či je podlaha schopná uniesť takúto záťaž. V závislosti od rekonštrukcie podkrovia je potom vhodné pod akumulačnou stavbou spevniť podlahu napríklad kari rohožou, ktorá sa zaleje vrstvou betónu a zabezpečí vášmu krbu stabilné podložie. Okrem toho je dôležité nájsť správne miesto na jeho výstavbu, aby nezasahoval do konštrukcie krovu. Ďalším dôvodom na opatrnosť pri realizácii krbu v podkroví je ochrana nosných a nenosných častí dreva, muriva a iných materiálov pred účinkom tepla.

 

RADŠEJ PLYN

Tak ako v prípade bežných priestorov, tak aj tu sa vám naskytá ľubovoľná možnosť výberu druhu paliva nového krbu. Vhodným riešením bude tak drevo ako aj plyn. V prípade však, že sa rozhodnete pre krb na drevo, je potrebné myslieť na vytvorenie úložného priestoru pre uskladnenie dreva, ktoré navyše budete musieť do podkrovia vyniesť po schodoch. Taktiež treba rátať s menšou možnosťou regulovateľnosti výkonu horenia. Horenie dreva nemožno kedykoľvek v procese spaľovania prerušiť. Naopak, u plynu je to jednoduchšie. Pomocou diaľkového ovládania si kedykoľvek výšku plameňa a tým aj výkon pohodlne prispôsobíte potrebám miestnosti, preto sa ako vhodná voľba v podkroví javí krb na plyn. Poskytuje vám maximálne pohodlie pri údržbe a vykurovaní a vďaka keramickej imitácii polien dokáže v miestnosti navodiť romantickú atmosféru horiaceho dreva.

AKUMULÁCIA

Teplo má prirodzenú tendenciu stúpať hore, preto je v podkroví vo všeobecnosti vyššia teplota, ktorá pod vplyvom rozpálenej strešnej krytiny zvykne ešte stúpať, pokiaľ nie je dostatočne zaizolovaná. Navyše, ak dom vykazuje nízku až nulovú energetickú náročnosť, čo v súčasnosti už podmieňujú legislatívne požiadavky na stavbu domov, ľahko pri vykurovaní dôjde v priestore k tepelnému diskomfortu. Riešením je akumulačná obstavba, ktorá v porovnaní s teplovzdušnou uvoľňuje teplo do miestnosti postupne, aj niekoľko hodín po dohorení ohňa, a udržuje tak ešte dlho v priestore príjemnú teplotu. Systém spočíva v naakumulovaní tepla v materiáli použitom na obstavbu krbu a tá potom sálaním odovzdáva do miestnosti teplo. Vďaka jeho rovnomernému šíreniu všetkými smermi je teplota v úrovni stropu i podlahy takmer identická. Je to tiež tým, že sa neohrieva priamo vzduch ale najskôr okolité predmety, ktoré následne otepľujú vzduch, čím nedochádza k jeho vysušovaniu, ako v prípade teplovzdušných krbov.

TEPLOVZDUŠNÉ VYKUROVANIE PODKROVIA

Hoci mnohé domácnosti dávajú prednosť teplovodnému vykurovaniu, s rozmachom výstavby nízkoenergetických domov sa zvyšuje aj záujem o teplovzdušné vykurovanie, ktoré v podkroví môže plniť úlohu doplnkového systému vykurovania prispievajúcemu k tepelnej pohode domácnosti počas prechodných období. Keďže využíva prirodzené stúpanie ohriateho vzduchu, slúži len na vykurovanie miestností nachádzajúcich sa v blízkosti krbu. Tomuto účelu je potom potrebné prispôsobiť veľkosť a výkon samotného krbu. Taktiež správne nadimenzovať krbovú vložku a vhodne rozmiestniť výduchy, nesmú byť však prekryté nábytkom alebo horľavými objektmi. Napriek možnostiam jeho využitia slúži krb v podkroví hlavne ako lokálny zdroj tepla spríjemňujúci chvíle strávené v danej miestnosti.

KOMÍN

Ak sa v dome alebo budove s podkrovným priestorom, v ktorom plánujeme umiestniť krb nenachádza komín, je potrebné ho vybudovať v príslušnej miestnosti alebo ho v závislosti od dispozície priestoru viesť po fasáde domu. Komín krbu na drevo si pre správne fungovanie vyžaduje určitú výšku, ktorá v podkroví nie je vždy postačujúca. Riešením môže byť komín s väčším priemerom, no aj v tomto smere sa ako vhodnejšia voľba javí krb na plyn, ktorý je nenáročný na výšku, a dokonca je v jeho prípade možné použiť aj 90° lomenie, ktoré u krbu na drevo nie je vhodné. Pokiaľ si nie ste istí, pri výbere vhodného komína si nechajte poradiť skúseným kominárom alebo krbárom. Predídete tak nepríjemnostiam vyplývajúcim z inštalácie nesprávneho komínového systému.

AUTOR: PG
FOTO: M-DESIGN, ARCHÍV REDAKCIE