https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DETSKÁ IZBA PLNÁ SMIECHU A RADOSTI, KTORÁ PORASTIE SPOLU S DEŤMI (3. časť)

Tam kde boli predtým hračky sa s pribúdajúcim vekom objavujú knihy a školské potreby, miniatúry sa nahradia pracovnými stolmi a rozprávkové obrázky vystriedajú hudobné či módne idoly. Pravidelná výmena nábytku spolu s rastúcim vekom dieťaťa je však finančne náročná záležitosť, preto ak nechcete každé tri roky meniť celé zariadenie, pri jeho výbere dbajte najmä na nadčasovosť a modulovateľnosť.

Adaptabilný nábytok

Hoci by detský nábytok mal byť bez obmedzení a absolútne prístupný, pokojne siahnite po vstavaných skriniach a vysokých policiach s flexibilným vnútorným usporiadaním jednotlivých modulov. Do vyšších polôh môžete umiestniť predmety, ktoré zatiaľ deti nemôžu používať samy alebo majú len sezónne využitie. Vďaka jednoduchej premene a nekonečným variáciám poskladania docielite, že skriňa bude vhodná pre deti od troch rokov ale aj pre trinásťročných „veľkáčov“. Manipuláciu s mohutnými posuvnými dvermi vysokej skrine však deti nezvládnu, preto zvoľte viac členitých dvierok s čo najjednoduchším systémom otvárania v podobe dotykové systému „push“ alebo vyfrézovaných otvorov, ktoré sú tiež z hľadiska bezpečnosti prijateľnejšie než zložité vyčnievajúce úchytky.

 

 „Teen“ izba

Každé dieťa raz dospeje do štádia, keď mu už zariadenie detskej izby nebude stačiť. Aj napriek adaptabilnému nábytku je potrebné vo veku 12- 13 rokov počítať s jeho výmenou, pretože detský dizajn rozhodne nie je to, čo bude vyhovovať tínedžerským predstavám. Dnes výrobcovia síce navrhujú detský nábytok tak, aby sa dali vymeniť celé čelá zásuviek, dvierka skriniek, ich úchytky a tiež všetky čalúnené prvky, okrem zmeny vzhľadu nábytku je však potrebné celkovo prispôsobiť izbu meniacim sa potrebám dospievajúceho človeka. Hrací kútik nahradí oddychová zóna a pozornosť by mala smerovať na tvorbu podnecujúceho študijného priestoru.        

TIP ODBORNÍKA

Ing. arch. Ivana Paľková, Mgr. art. Kristína Poržoltová, KIVVI ARCHITECTS

Zariadiť detskú izbu, ktorá bude spĺňať všetky ergonomické a estetické požiadavky nie je ľahká úloha. Nad jej vybavením by ste preto mali uvažovať už v predškolskom veku dieťaťa. V momente, keď už nespáva s rodičmi by mu izba mala poskytovať dostatok miesta na hranie, spoznávanie nových vecí a zároveň zabezpečovať adekvátny priestor pre kvalitný spánok. Nie je nutné ju však so začiatku vybavovať nízkym nábytkom, ktorý by neskôr zaberal drahocenný priestor. 

My pri návrhoch detských izieb často používame kombináciu nízkeho a vysokého zariadenia. Ten nízky slúži ako sedenie a odkladací priestor pre hračky, ktoré tak deti majú vždy dostupné, zatiaľ čo vysoké skrine využívajú rodiča na uskladnenie vecí, ku ktorým sa zvedavé ratolesti len tak ľahko nedostanú. Aby ste s pribúdajúcou výškou a váhou dieťaťa nemuseli vymieňať aj posteľ, z detskej postieľky sa odporúča rovno prejsť ku kúpe štandardne veľkej postele, ktorú dočasne zabezpečíte zábranou proti spadnutiu.

Ideálnym materiálom do detskej izby je určite laminát, ktorý sa vyrába v drevených dekoroch a jednofarebných prevedeniach, ktoré možno vzájomne kombinovať. Je veľmi odolný a vydrží takmer všetky hry vašich detí na rozdiel od masívneho dreva či dyhy, ktoré sú náchylnejšie na zničenie. Detská izba by mala podporovať detskú fantáziu, preto sú vhodnejšou voľbou pastelové farby, ktoré pôsobia príjemne a zbytočne nenarúšajú koncentráciu detí. 

 

← 2. ČASŤ

AUTOR: PG
FOTO: Archív firiem a redakcie